10 ushqimet qe ju bejne te bukur

bukuria

E verdha e vezes per thonje te bukur dhe te forte

E pasur me vitamine B8, e verdha e vezes siguron elementet e nevojshem per prodhimin e thonjeve rezistente.

Gruri kunder plakjes se lekures

Pasuria e antioksidanteve qe e karakterizon ate dhe ne vecanti vitamina E, mbron qelizat duke u bere nje aleat i mire per anti-plakje. Gjithashtu permban vitamine B, e nevojshme per rritjen e flokeve.

Domatet per mbrojtjen nga dielli

Domatet mbrojne nga rrezet ultraviolet. Licopena, molekula e cila i jep ngjyre te kuqe domateve qe i karakterizon ato, eshte nje antioksidant i njohur per aftesine e saj per te neutralizuar radikalet e lira te prodhuara ndaj rrezeve diellore. Per kete domatet, jane ushqimi kyc kunder rrudhave te vogla dhe njollave te erreta te lekures.

Peshku per floke te shendetshem dhe te bukur

Proteinat e pasura me acide sulfurike si, peshku, mishi, etj., perbejne ushqimin thelbesor te flokeve. Nga ana tjeter eshte e rendesishme te hani ne menyre te ekuilibruar per te cuar ne rrenje te gjithe elementet e nevojshem per rritjen e flokeve, ne menyre qe te ruhet butesia dhe vitaliteti.

Avokado kunder lekures se thate

Avokado ofron ndihme per lekure shume te thate. Ky frut eshte vecanerisht shume i pasur me acide yndyrore te ngopura, qe favorizojne hidratimin e lekures. Gjithashtu permban vitamine E, nje antioksidant i fuqishem, ne gjendje te mbroje lekuren nga radikalet e lira, i pranishem ne sasi te medha ne lekure te thate.

Boronica, nje ilac i mire anti-plakje

Kjo kokerr riparon demet e perditeshme menjehere nga lekura. Perqendrimi i larte i antioksidanteve prezente ne boronice, i japin nje funksion te vertete trajtimit anti-plakje.

Portokalli per nje energji te plote

Vitamina C qe permban portokalli ne sasi te larte, eshte nje molekule e domosdoshme per prodhimin e kolagjenit, faktor i tonifikimit dhe rezistences se lekures. Vec te tjerash kolagjeni eshte nje nga molekulat me te mira i afte per t’i dhene shkelqim ngjyres tone natyrale. Rezultati:Do te jeni rrezatuese!

Preshet, per nje bark te sheshte

Per cdo gastreolog, preshi eshte pershpejtuesi me i mire i zorreve. Fibrat qe permban preshi jane aleate te mire per nje bark gjithmone te sheshte.

Kanella, aletat per nje trup te holle

Eshte ushqimi i bukurise i perdorur nga te rinjte. Shpesh dietat e pasura me sheqerna dhe yndyrna favorizojne plakjen e parakohshme te fytyres. Kanella rrit shijen natyrore dhe permban lehtesisht sheqer, zvogelon deshiren per ushqime me sheqer. Pervecese permireson gjendjen e lekures, ku ushqim i vogel eshte nje aleat i mire per nje trup te holle.

Cokollata: Letra fituese e bukurise tuaj 

Cokollata eshte nje nga antidepresivet natyral. Ndonjehere zgjidhni ate me pak te embel dhe me me pak yndyre, dhe shijojeni kete kenaqesi.

Komento