5 hapat qe ju largojne nga stresi

5 hapat qe ju largojne nga stresi

Të largosh stresin njëherë e përgjithmonë nuk është një detyrë e lehtë. Stresi shkaktohet nga shumë faktor të ndryshëm, dhe për disa nga ne, pak stres është në realitet i shëndetshëm!

Në anën tjetër kemi një përqindje të mirë të njerëzve që janë të prekur nga stresi deri në atë masë saqë bëhet i pakontrollueshëm dhe se shumë shpejt mund t’i sjell ata në dhomë të emergjencës.

Të mësosh se si të menaxhosh stresin dhe eventualisht të eliminosh atë është e rëndësishme që të kesh shëndeti të mirë mendorë. A e ke ditur se stresi shkakton shumë gjendje serioze nëse nuk trajtohet si duhet?

Si dhimbja e kokës, ngërçet, sulme paniku, sëmundjet e zemrës, dhe shumë dhimbje të tjera të pashpjegueshme në vende të ndryshme të trupit janë indikatorë të dikujt që po përballet me shumë stres. Më poshtë do të flasim për 5 mënyra të lehta se si të eliminoni stresin nga jeta juaj.

1. Hidh veset e këqija – Nëse vesi i juaj i keq është dehja, pirja e duhanit apo të ushqyerit me ushqim të keq (apo kombimin i të gjithave nga pak), sa më herët të kuptosh situatën dhe i largon ato shprehi aq më shpejtë trupi juaj do të tregoj shenja çlirimi dhe kështu bie edhe niveli i stresit.

2. Qëndro i fokusuar – Njerëzit që mësojnë si të përballen me stresin shpejt e kanë zbuluar se mënyra e thjeshtë se si të jesh në binarë për të ditur çfarë duhet bërë është të përgatitesh listën e gjërave që duhet bërë për çdo ditë. Kjo të ndihmon kundër mungesës së koncentrimit që ke përjetuar së fundi dhe i lejon mendjes të pushojë, duke liruar stresin.

3. Bëj diçka – Atë që janë të prekur nga stresi largohen nga aktivitetet sociale nga turpi… me fjalë të tjera janë tipa të turpshëm. Kjo nuk është e mirë. Lidhu me shokët e vjetër, leje ndonjë takim kafeje apo shko në vendin ku ke bërë qejf përpara dhe kënaqu për disa orë. Kjo është shumë e kënaqshme dhe nëse e bën rregullisht – s’është e thënë ta bësh për ditë – mund të zvogëloni nivelet e përgjithshme të stresit!

4. Pastro – E njeh atë ndjenjën që kemi pasi të kemi pastruat shtëpinë poshtë e lartë shumë mirë? Një mënyrë shumë e shpejtë se si të lirojmë stresin është thjeshtë të fillojmë të heqim të pisllëkun – të pastrojmë. Pastroje një dhomë, shtëpi, tavolinën apo çka do qoftë, e kur të përfundosh do të ndjeni lirim të menjëhershëm të stresit.

5. Fokusohuni në pozitiven – Ulu, relaksohu, dhe fokuso tërë energjinë e mendjes në at se çka është duke ndodhur në jetën tuaj. Ndoshta mendon se e tërë bota është kundër teje, por për shumë nga ju që e lexoni këtë, ndoshta ka edhe shumë gjëra të mira që po ju ndodhin në jetë në të cilat mund të koncentroheni e kështu të largoni mendimet negative stresuese. Energjia pozitive mund të shëroj në shumë aspekte. Mëso si ta përdorësh

Stresi mund të jetë tejet i dëmshëm për shëndetin tuaj. Andaj ju sugjeroj që të mësoni se si ta menaxhoni dhe ta largoni stresin. A ka edhe ndonjë mënyrë tjetër që dikush kish me tregu se si mundemi ta menaxhojmë stresin. Tregoni përvojat e juaja në raste të ndryshme se si ia keni dalë të menaxhoni stresin. Për ata janë komentet – shprehu!

13 Comments

 1. stresi mund te largohet dhe duke naviguar ne internet

 2. sa her qe jam i merzitur dhe kam stress marr kompjuterin dhe luaj me video games, kjo me ben ta harroj fare boten e jashtme, a eshte kjo nje menyre e mire per te larguar stresin?

 3. sa her kam stres ,pernjeher i kthehem vetes dhe mendoj vetem gjerat e mira dhe pasurin qe e kam nga PERENDIJA,siq jan :mendja e shendosh,shendeti i mir dhe familja 3 binar qe qdonjeri prej nesh ka arsye ta hjek stresin.Prandaj mendo vetem mir do ta kesh me leht.........

 4. Lexoni libra psikologjik, ndihmojn shum, dhe perkujtojeni zotin me shpesh, falemnderojeni per gjithcka, se pari per ate qe u ka mundesuar te jetoni, ta provoni ate pervoj, pra te provosh se cka do te thot te jesh njeri dhe njekohesisht te jetosh!

 5. vetem besimine Zot te
  rikthen jeten.Besoni Allahun dhe adhuroni ate per te fituar lumturine ne kete bote dhe ne boten tjeter.

 6. njeriu ne kete jet eshte i sprovuar nga menyra te ndtyshme , si ne familje ( bashkshortin)ne shkoll etj
  un kaluar ne nje stres rreth shkolles , kshilla ime eshte thjesht nuk eshte fundi i botes
  nese esht keqsuar suksesi yt por prap se prap stresi mbiizotron nga stresi nuk ki gjum nga gjumi
  nuk ke oreks nuk ke energji qe ti mbledhesh forcat fillon dhimbja e kokes temperatura
  nga temperatura shkaktohen shum dhembje pastaj ngerqi keshtu fillon ti humbesh shpresat per jet
  sepse perveq suksesit ne shkoll e humb edhe shendetin por shpresa tek Allahu te ndihmon
  Abdesi eshte menyra me e mir per largimin e stresit falja e namazit eshte menyra me ee
  mir per ta kthyer shendetin thjesht provone dhe do e shihni qe do keni sukses

 7. The mendojme per trupin e trurin dhe the largojme stresin

 8. Epo une mendoj qe duhet te besojm ne zot duhet te qlriojm mendjen nga mendimet negative dhe te bejm diqka qe na qetcon dhe fillo mendo gjera qe te bejn te ndihesh mir gjera qe deshironi ti arrini ne te ardhmen thjesht mendoni pozitivisht dhe me kalimin e kohes do te ndiheni me mir dhe gjithmon duhet ti falenderohemi Allahut qe qdo dit ne dhuron jet dhe kemi me shum shance per te arritur ate qe duam.

 9. Edhe une kam shum stres si duhet me vepru ju lutem me ndimoni si ta her kyt stres une besoj shum te Allahu

 10. Edhe une kam shum stres si duhet me vepru ju lutem me ndimoni si ta her kyt stres une besoj shum te Allahu se kam shum nevoj per nje persone tè me dimon me ma hek kyt stres

 11. edhe un kohet e fundit kam shum stres cfar mund te bej per largimin e stresit me ndihmoni ju lutem po divocohem..

 12. A mund te me shpjegoni ju un kam stres dhe sdi qe ta largoj.Nje shok i imi vdiq ga zemra dhe qe kur vdiq ai un pastaj mendosha se do vdissha edhe un nga zemra un i kam ber gjitha vizitat dhe madje i bej kry nje jave dhe me dalin te gjitha analizat mir gjithqka me del mir por un sdi qe ta largoj ju lutem shum me ndihmoni

 13. Prsh kam shum stres dhe Nerva shum si mund ti largoj nervat s dua njeri ne shtepi e acarohem shpejt cfar mund te bej

Komento