Aborti rrit rrezikun për sulm në zemër

Aborti rrit rrezikun për sulm në zemër

Abortet e shumta rrisin rrezikun e një sulmi të zemrës më vonë gjatë jetës, sipas hulumtuesve.

Studimi gjerman, i publikuar në revistën “Heart”, ka përfunduar se gratë që kanë mbi tre aborte janë pesë herë më të rrezikuara, njofton BBC.

Te gratë relativisht të reja, rreziku i përgjithshëm ka mbetur i ulët, por abortet mund të alarmojnë mjekët për problemet e ardhshme, deklaruan studiuesit.

Në studim kanë marrë pjesë mbi 11 500 gra të moshës midis 30 dje 60-vjeçare.

4 Comments

  1. JAM E SHQETESUAR QE DY DITE ME JAN VONUAR MENSTRACIONET.JAM DUKE I PERDORUR DISA BARNA PER SEMUNDJEN E ULCERES.KAM DY FEMIJE DHE NUK DESHIROJ TE KEME TJETER CILA ESHTE BROJTJA ME E MIRE PER NDALIMIN E SHTATZANIS BURRI KA PERDORUR KONDOME POR UNE KAM FRIK SHUM MOS KAM MBETUR SHTATZANE VONESA ESHTE PER SHKAK TE BARNAVE A IDEJA TJETER

  2. JU LUTEM ME KTHENI PERGJIGJEN SE JAM NE ANKTH.

  3. Pershendetje Mereme
    Vonesat munde te ndodhin nga ndonje cregullim por per siguri beje nje teste ose vizito gjinokologun.

  4. para nje viti kam abortuar ne menyr spontane qe nje vit nuk po mundem me mbet shtatzan,cikline kam te rregullt kontrolla kam bere krejt mir me kan dal,deshta me dit se cilat jan datat per me mbet shtatzan ju pershendes,

Komento