Ananasi parandalon kancerin

Ananasi parandalon kancerin

Disa studime te fundit kane zbuluar se nje enzime qe gjendet ne ananas e qe quhet bromelin (i cili zberthen proteinat) ndihmon ne mbrojtje te formen e ADNs. Kjo aktivizon nje gjen anti-kancerogjen qe me pas lufton tumoret.

Ne disa prova klinike bromelin ka zvogeluar inflamacionin dhe keshtu ka ndihmuar ne ndalimin e koagulimit te gjakut dhe trombozes. Ananasi ka sasi te larta te antioksidanteve te cilet luftojne radikal te lire te demshem.

Konsumimi i tyre i rregullt zvogelon semundjet kardiovaskulare, kancerin ne zorre, osteoartritin; sulmet astmatike dhe gjithashtu ndihmon sistemin imunitar.

Nje studim nga Universiteti i Nju Jorkut ka zbuluar se konsumimi i ananasit eshte i mire per shendetin oral dhe se zvogelon gingivitin dhe semundjen periodentale.

Ananasi ndihmon trupin ne lufte kunder baktereve ne semundjen e mishit te dhembeve dhe si rezultat zvogelon zhvillimin e diabetit, semundjes se zemres dhe goditjen. Ananasi gjithashtu permban tiamin, potas dhe eshte perplot vitamine C.

Komento