Belize, parajsa perendimore e Karaibeve

Belize, parajsa perendimore e Karaibeve

Belize eshte vendi ku takhen 10 kultura. Me tokat pjellore dhe malet, mikpritje te madhe frymemarrje natyrore ne bukurine e saj, Belize fton udhetaret dhe aventurieret ne tokat e saj te mahniteshme per te kaluar pushime shumengjyreshe ne nje atmosfere gjithmone te buzeqeshur.belize1

Belize ofron nje numer te madh mundesish emocionuese nga lumenjte piktoreske dhe ujevarat spektakolare qe ju fton t’i pershkoni me kanoe, shikimin e zogjve ne shpella dhe relaksin ne plazhet me diell.

Ka aq shume gjera per te pare dhe bere sa do te mahniteni nga variacionet e shumta. Gjendet ne Ameriken Qendrore, ne veri te Honduras dhe ne jug te gadishullit Jukatan te Meksikes, Belize eshte nje komb i vogel me nje total prej 22,960 km katrore dhe mban nje popullsi prej me pak se 300,000.belize2

Terreni i vendit eshte malor dhe kodrinor me piken me te larte Victoria Peak me 1,160 m mbi nivelin e detit ne malet Cockscomb.
Vija bregdetare eshte e sheshte dhe me mocale me laguna te shumta, sidomos ne pjesen qendrore dhe veriore te vendit. Vendi eshte i ndare ne 6 rrethe, duke perfshire Belize, Cayo, Corozal, Orange Walk, Stann Creek dhe Toledo.belize3

Belize gezon nje klime subtropikale dhe karakterizoet nga 2 sezone, sezoni i thate qe zgjat nga nentori ne maj dhe sezoni i lagesht qe zgjat nga qershori ne tetor. Temperaturat mesatare qendrojne stabel mes 24 grade C ne janar dhe 27 grade ne korrik. Ambergris Caye, qe per shekuj ka qene qender e zones tregtare detare te Belizes, eshte ishulli me i madh dhe arratisja kryesore ne kete parajse perendimore te Karaibeve.belize4

Vetem gjysem milje nga Belize, Ambergris Caye eshte nje destinacion i klasit boteror per sportet ujore, duke perfshire notin, shetitje me varke, peshkimin, ski me motoskaf dhe surf. Po ashtu ka edhe nje game me aventura qe kryhen ne toke, si ecje ne natyre, ciklimin dhe trekking.belize5

Ketu do te gjeni akomodimin dhe ushqimin qe i pershtaten te gjitha nevojave dhe buxheteve. Gjate shek te XVII Ambergris Caye ka qene nje strehe e preferuar per piratet angleze.

Aventurat ne udhetimin per ne Belize mbeten nga pervojat me te mrekullueshme ne bote me mijera faqesh arkeologjike te Mayave, pyje te pasura me flora dhe fauna dhe qindra ishuj qe zoterojne boten nenujore dhe tropikale.

Ne pjesen qendrore te ishullit mind te vizitoni rrenijat historike te Mayave, vizitoni ujevarat spektakolare dhe shetisni me barke ne shume lumenj, ndersa ne pjesen jugore do te gjeni shumllojshmeri bimesh dhe lulesh ne pyjet tropikale, kafshe dhe shpende te ndryshem.belize

Pushime ne Belize nenkupton plazhe te mrekullueshme, mundesi te shumta ne shijet e ushqimit, akomodime luksoze dhe variacione per te kaluar ditet duke bere dhe pare gjera te ndryshme.

Komento