Bimet qe kurojne gjendrat tiroide

Bimet qe kurojne gjendrat tiroide

Gjendrat tiroide ndodhne ne pjesen e mesem te fytit dhe sherbejne per te rregulluar metabolizmin me hormonte e tij.

Gjendrat tiroide ndodhne ne pjesen e mesem te fytit dhe sherbejne per te rregulluar metabolizmin me hormonte e tij. Me fjalen metabolizëm shprehet shpejtësia ose frenimi i djegies se substancave ushqimore ne inde per te prodhuat energji , si dhe per zhvillimin e organeve te ndryshme ne inde per te prodhuat energji, si dhe zhvillimin e organeve te ndryshme te trupit.

Funksioni i gjendrave tiroide varet shume dhe nga sasia e jodit qe hyn ne organizem Gjendrat tiroide kane keto shenja dalluese; dalja jashte kokerdhokeve te syrit, syte jane te shkelqyeshem e te gjalle kane drishje duarsh, dobësim trupi, rrahje te zemres te shpeshta dhe me te forta. Te semuret me tiroide preken shpejt, qajne lehte, kane dhembje koke, lekura rri e djersitur dhe ngrohte, shpesh e skuqur, kane heqje barku, crregullime menstruacionesh te grate, shtrëngesa te gjoksit , bllokim te frymëmarrjes. Funksioni i gjendres tiroide dobësohet nga ndikimi normal i gjendres se hipofizes mbi tiroiden, crregullimet qe prekin gjendren , shkaqe te tjera te panjohura te cilat veprojne drejtpërdrejt ne gjender. Kjo eshte semundje qe prek me teper grate. Gjendra prodhon shume hormone, si pasoje e kësaj trupi peson disa crregullime me rendesi sci ishin ato qe permenden me siper.

Kurimi i gjendrave tiroide me mungese jodi
Ne nje liter raki te forte rrushi 8 grade tretni 1 kg sheqer dhe pastaj hidhni 40 kokrra arra te vogla (kur kane push persiper) .Ena mbulohet dhe mbahet 40 dite ne vende te erreta.Pihet 1 filxhan 2 here ne dite, ne mengjes esëll dhe ne darke para gjumit. Per personat qe kane gjendra tiroide me mungese jodi ,specialistet e mjekesise popullore keshillojne qe keta te semure duhet te mbajne te koka e krevatit nje dege pishe me bohçen e saj me gryke te hapur, qe cliron jod, nga darka deri ne mengjes, I semuri me torpide duhet te konsumoje se me shume hurma te pjekura mire mundesishte te qullosura.Ne vjeshte, kur ka dhe me shumice fruta te tilla, duhet te hahet 1 ore para buke nga 6-10 kokrra per 30 dite. Ata qe vuajne nga gjendrat tiroide duhet te pine cdo dite lengun e 1-3 kokrra limoni,ose 50 grame lekure limoni te zihen ne 500 grame uje per 20 minuta dhe pihet 2 here nga 1 filxhan kafeje, esëll ne mengjes.Duhet te konsumoni edhe mishin e peshkut, qe rritet ne det, sepse ka shume jod dhe jo ata peshq qe rriten ne liqene me ujera te ëmbla.

Frasheri i bardhe
Zieni nje liter uje . Ne momentin e zierjes hidhni 7-10 luge gjelle me bime thara dhe te gricmuara. I lini 20-30 minuta dhe i kulloni. Nga kjo mase pihen 2 gota ne dite te embelsuara sipas deshires.

One Comment

  1. ju lutem a eka sheruar gjendren tiroide me naj ilaq popollore me tre goni si dhe qka me per dor

Komento