Çfare ndodh me bebin dhe nënën në muajt e shatzanisë

Shtatzania

ShtatzaniaTremujori I pare

Java 3

Fekondimi ndodh 2-3 jave nga dita e pare e menstruacioneve te fundit. Kjo konsiderohet dita e pare e shtatzanise, prandaj duhet te mbahet mend mend. Veza eshte sa nje maje gjilpere dhe po merr rrugen per ne miter.

Java 4
Veza vendoset ne miter dhe fillon “zhvillimin”

Java 5

Embrioni eshte tashme 2-3 mm , rreth tij eshte formuar shtresa mbrojtese.Menstruacionet te nena jane vonuar, megjithese ka shenjat e ardhjes, dhimbje, zmadhim gjoksi dhe dhimbje koke.

Java 6

Dallon ndryshimet ne trup.Shfaqet perzierja-me shpesh ne mengjes ose kur ndjen ere gatimi.Ndihet e lodhur sepse metabolizmi i saj eshte shpejtuar per te perballuar ndryshimet ne organizmin e saj. Mitra rritet dhe peshon mbi fshikzen e urines, duke i ulur volumin, keshtu qe ndjen nevojen per te shkuar ne tualet me shpesh.Megjithese embrioni eshte akoma I vogel, 4 dhomat e zemres se tij jane formuar, zemra I rreh me 180 rr/min, gjithashtu eshte formuar tubi neural, nga I cili do zhvillohet truri dhe palca e shtylles kurrizore te bebit.

Java 7

Truri i fetusit eshte ne zhvillim, fillon te formohet tubi tretes dhe gjymtyret. Koka eshte shume e madhe ne krahasim me pjesen tjeter te trupit dhe mbeshtetet ne kraharor.Nena ndjehet gjithmone e me keq (te perzjera ne mengjes, te vjella, te cilat mund te zgjasin gjate gjithe dites).

Java 8

Ne kete moment , fetusi eshte 2,5 cm i gjate. Dallohet fytyra, maja e hundes, goja dhe dy vija ne vend te qepallave. Gjymtyret rriten ne vazhdim, organet kryesore kane zene vendin e tyre.Barku i nenes rritet ngadale dhe ajo fillon te kete neps, hormonet do te ulin tensionin e gjakut, do ndieje marrje mendsh nese do ngihet pernjehere nga krevati.

Java 9

Fetusi rritet shpejt dhe ka permasat e nje “luleshtrydhe”. Fillon ti zhvillohen syte, veshet, sistemi gjenital, urinar. Ne perfundim te kesaj jave do kete qepalla, dhe mushkeri. Melcia fillon te prodhoje gjak (qeliza gjaku) dhe formohet kordoni ombilikal.
Mishrat e dhembeve te nenes behen te ndjeshem (me te bute) dhe rrjedhin gjak, sidomos kur lan dhembet.Gjate shtatzanise eshte shume e lehte te krijohet infeksion ne mishrat e dhembeve.

Java 10

Mitra fillon te rritet sa nje portokalle dhe ne brendesi te saj zhvillohet bebi qe tashme eshte sa nje kumbull. Kartilazhi qe formoi si fillim skeletin e bebit transformohet ne kocke. Gjymtyret zgjaten dhe shfaqen berrylat dhe gjunjet..

Java 11

Ne tre javet ne vazhdim bebi do dyfishoje dimensionet. Periudha delikate per zhvillimin e tij afersisht kaloi, ndersa rreziku per te humbur shtatzanine eshte me I vogel.Sasia e pergjithshme e gjakut qe qarkullon ne trupin e nenes eshte rritur dhe do vazhdoje te rritet deri ne javen e 30. Per kete arsye floket tani kane me shume shkelqim dhe thonjte jane me te shendetshem.

Jave 12

Fillon te duket pak barku sepse mitra, e cila eshte zmadhuar shtyhet perpara. Tani mund te ndihet me mire nga mjeku. Kontrolli mjeksor duhet bere ne javen e 8 dhe ne javen e 12. Zemra e nenes punon me shume sepse duhet te pompoje nje sasi gjaku me te madhe se zakonisht; do djersije me shume dhe temperatura e trupit do rritet.Bebi tani peshon afersisht 18 grame dhe eshte 6,5 cm I gjate. Gishtat e kembes i ka te ndara dhe fytyra eshte formuar komplet. Fillon te zhvillohen organet gjenitale te jashtme, do zgjase edhe pak para se te duken ne eko.

Tremujori i dyte

Java 13

bebi ka filluar te levize. Deri ne mbarim te tremujorit te pare, te gjitha organet e tij jane komplet te formuara. Zemra I rreh shpejt, dy here me shpejt sesa nje njeriu te rritur. Lekuren e ka te kuqe, te tejdukshme, pa dhjam.Nena shpeton nga te perzierat e mengjesit nga java ne vazhdim. Fatkeqesisht mund te shfaqen probleme te tjera: disa femra kane probleme me tretjen gjate kesaj periudhe te shtatzanise. Keshillohet konsumimi i sa me shume frutave dhe perimeve dhe te pihen 2 liter uje pa gaz cdo dite.

Java 14

Ne tremujorin e dyte, shumica e femrave ndihen me mire. Plaçenta tani kujdeset per ushqimin dhe prodhimin e hormoneve.Lekura e nenes erresohet dhe nje vije ne ngjyre te mbyllur (vija nigra) zbret mes barkut.Bebi tani pergjigjet ngacmimeve si zhurma, drita, prekje edhe sepse ti nuk e ndjen akoma te levize.

Java 15

Bebi tani eshte 10 cm I gjate. Pas cdo dite I qartesohen syte, veshet, buzet dhe hunda. I rriten qerpiket. Fillon te kete refleksin e thithjes.Lekura e nenes eshte e ndjeshme ndaj diellit. Mund te shfaqen pika kafe si quka te cilat do zhduken pas lindjes.Kockat e bebit fillojne te forcohen, dhe dhembet zhvillohen ne brendesi te mishrave te dhembeve, prandaj eshte e rendesishme te ndiqet nje diete me shume kalcium, per mos u konsumuar rezervat e nenes.

Java 16

Gjymtyret e bebit jane formuar, tani bebi ka thonj dhe vetulla. Mund te thith gishtin e madh te kembes.
Ndjen levizjet e para-shume fine, si disa buleza gazi. Ekografia e pare eshte per te caktuar diten e lindjes, ndersa te tjerat ne vazhdim per te pare zhvillimin e bebit dhe pozicionin e tij.
Nena ka shtuar goxha ne peshe, sidomos ne vithe, kofshe dhe bark.

Java 17

Barku eshte gjithmone e me I dukshem. Per arsyet te sasise se rritur te gjakut hundet i ka te zena dhe mund te kete rrjedhje gjaku nga hundet. Floket behen me yndyre shume me shpejt se zakonisht.Bebi tani eshte me i rende sesa placenta; eshte i gjate i dobet, ne kete periudhe lekura e gishtave ka marre rrudha dhe bebi ka shenja gishtash.

Java 18

Nena ka shtuar afersisht 2 deri ne 6 kilogram nuk fle dot mire ne jasteke..Ushtrimet e frymemarrjes dhe te forcimit te muskujve do te jene shume te nevojshme gjate lindjes.Bebi eshte 20 cm i gjate dhe thith lengun amniotik ne mushkeri (ndihmon ne zhvillimin e mushkerive)

Java 19

Me zmadhimin e barkut, kerthiza zgjerohet. Mund te kete dhimbje kurrrizi sepse mitra eshte zmadhuar dhe zhvendos qendren e rendeses.Bebi leviz shume dhe mund te ndieje goditjen e pare.

Java 20

Bebi rritet me shpejtesi: tani ai peshon 260 de gram, dhe eshte 25 cm i gjate. Muskujt po marrin po ndjekin zhvillimin normal, ti e ndjen kur ai zgjatet ne bark, ai kthehet sa ne nje ane ne tjetren dhe ben akrobaci te vogla.Per shkak te zmadhimit te barkut,nena mund te kete djegie te stomakut dhe probleme me tretjen. Perdor qumesht dhe caj mente. Duhet te haje shpesh dhe nga pak, duke u pertypur ngadale, kjo do te beje te ndihet me mire.

Java 21

Lekura e barkut eshte zgjeruar shume dhe prandaj eshte e thate dhe te kruhet. Duhet te lyhet sa me shpesh me krem hidratant ose vaj per beba dhe bezdisja do kaloje. Kujdes nese kruarja eshte ne te gjithe trupin duhet te shkosh tek mjeku.Bebi peshon tani 450 gram dhe ka akoma vend te levize lirshem. I zhvillohet degjimi dhe mund ti pergjigjet muzikes.Trupi I mbulohet nga nji substance e bardhe e cila prodhohet nga gjendrat dhjamore per ti mbrojtur lekuren.

Java 22

Bebi jot eshte I shkathet ne levizje dhe ti e ndjen kete. Qe ne kete moment mund ti kendosh ninulla. Shkencetaret kane vertetuar se veshet e bebit jane formuar komplet ne kete periudhe dhe mund te degjoje zhurmat e jashtme.

Java 23

Bebi tani eshte si kukull. Mund ti dallosh pjeset e trupit nepermjet prekjes se barkut tend.Bebi reagon ndaj zhurmave te forta, muzikes dhe zerave me te cilet eshte familjarizuar.Nena ka shtuar ne peshe 4,5 deri ne 7 kilogram. Kembet i ka te fryra, ndonjehere ndjen nje dhimbje ne pjesen e poshtme te barkut, jane muskujt te cilet zgjaten.

Java 24

Fillon te ndiehen kontaktimet Braxton Hicks. Keto jane kontraktime fiziologjike te cilat pompojne gjakun ne miter gjate shtazanise dhe ndihmojne trupin gjate lindjes.Bebi eshte 33 cm I gjate dhe peshon 550 grame. I zhvillohen muskujt. Mushkerite e bebit jane te zhvilluara mjaftueshem qe bebi te “marre fryme” vete.Nese do ta lindte tani, mundesia per te mbijetuar eshte e ulet.

Java 25

Bebi tani ka arritur peshen 700 gram. Ka periudha gjumi dhe zgjuarje. Mitra eshte bere sa nje top futbolli dhe ka filluar te peshoje mbi fshikzen e urines prandaj nena ka nevoje te urinoj gjithmone e me shpesh.


Java 26

Bebi rritet me ritm te shpejte godet fuqishem ne barkun e nenes,kycet e kembeve dhe fytyra e se ciles do te fryhen sepse trupi mban uje.Lekura, nga shendoshja shfaqen te cara ne gjoks, bark dhe kofshe. Eshte koha te perdoret nje krem special per te hidratuar lekuren.

Java 27

Bebi shendoshet, formon depozita dhjami. Per here te pare do hapi syte, qepallat nuk jane me te ngjitura.
Nena mund te pesoje lehte infeksione urinare ne kete periudhe, keshtu qe duhet te pije shume uje.
Mund te ndieje tension ne gjoks i cili mund ta bezdise.

Java 28

Nga kjo jave dhe deri 72 ore pas lindjes gjoksi I nenes do prodhoje kolostru. Ky permban faktor imunitar te cilet mbrojne bebin sidomos ne kete periudhe kur sistemi I tij imunitar eshte I pazhvilluar.Mund te kete nxehtesi pas lodhjes fizike.
Truri I bebit rritet si permasa dhe behet me kompleks. Ai mund te ndjej shije, mund te dalloje midis te embles dhe te thartes dhe mund te kete edhe preferenca.Zemra I rreh me fort kur ti flet; te njeh zerin.

Java 29

Bebi peshon tani rreth 1100 gram dhe eshte afersisht 40 cm I gjate.Gjate gjithe kohes zgjatet dhe godet me fuqishem barkun e nenes e cila ndonjehere do ndieje kontraktime te perseritshme (njera pas tjetres) ne bark, nuk ka pse shqetesohet: eshte bebi te cilin e ze lemza sepse ka thithur me shume leng amniotik nga cduhet.Per shkak te peshes te cilen mban,nenes i dhembin kembet dhe mund te kete probleme me ekuilibrin.

Java 30

Shumica e femijeve kthehen me koken poshte gjate kesaj jave, duke u pregatitur keshtu per lindjen.Hapesira ne miter tani eshte e pamjaftueshme, nuk i le vend bebit per levizje te teperta.Tani nena lodhet me lehte dhe ka dhimbje kurrizi. Eshte koha per te filluar ushtrimet per forcimin e muskujve: kontraktimin dhe qetesimin e muskujve

Java 31

Bebi rritet ne peshe, tashme ai peshon 1800 gram, dhe deri ne momentin qe do lindi pesha e tij do dyfishohet.
Nena ka probleme me frymemarrjen, sidomos pas veprimeve fizike. Mund te beje disa ushtrime frymarrjeje, por pa ekzagjeruar.

Java 32

Bebi tani eshte I gjate 41 de cm.Nena ka shtuar 9-12 kilogram ne peshe dhe nuk fle mire. Duhet te kthehet ne nje ane dhe te mbeshtetet ne shume jasteke.


Java 33

Bebi eshte plot energji dhe godet fuqishem e barku i nenes vazhdon te rritet gjithmone e me shume .


Java 34

Bebi peshon afersisht 2200 gram dhe eshte 44 cm I gjate. Truri dhe sistemi nervoz jane formuar komplet.
Me zbritjen e bebit drejt daljes, forma e barkut te nenes ndryshon.

Java 35
Bebi i afrohet dimensioneve te nje bebi “gati per tu lindur”, peshon rreth 2500 gram.

Java 36

Bebi eshte 2750 gram dhe 49 cm I gjate. Koka e tij I afrohet daljes dhe nena mund te marre fryme me lehte.
Urinon me shpesh sepse bebi peshon mbi fshikezen e urines.Duke filluar nga ky moment, kontrollet mjeksore duhet te jene javore

Java 37

Bebi mund te marre fryme, te thithe dhe te percjelle. Ka te formuar shumicen e reflekseve.
Nena ndjehet gjithmone e me shume ne siklet.

Java 38

Bebi jot eshte gati per te ardhur. Kohezgjatja mesatare e shtatzanise eshte 266 dite, dmth 38 jave qe nga momenti I krijimit.
Bebi mund te marre fryme vetem, thonjte e tij ne duar edhe kembe forcohen cdo dite.

Java 39

Tani bebi do shtoj shume pak ne peshe, pesha mesatare ne lindje do jete rreth 3500 gram.
Kockat e kokes jane gati per lindje, per te kaluar me lehte ne kanalin riprodhues.
Nena ka kontraktime Braxton Hicks te fuqishme.

Java 40

Koka e bebit zbret ne segmentin e fundit te mitres dhe ushtron presion mbi qafen e mitres
Bebi tani eshte 50 cm i gjate.

44 Comments

 1. flm per informacionet qe jepni

 2. du me dit aka sherim peveot efemnes

 3. Flm shume per kujdesjen e juaj ,qe na ndihmoni ne,,, ju pershendes

 4. ne nenat e reja ju jemi shum mirnjohese per informacionet qe jepni e na beni te dim se qka na ngjet me pastaj ju falemderit shum per ket vedisim qe na e beni

 5. shum flm per ndihmen qe po na jepni te lexoj para lindjes

 6. une jetoj ne Londer, nusja ime eshte 22 jave shtatzane,dhe tani nuk po ndigjon shume levizjen e bebit, cfare keshilele mund te na jepni ?
  Flenderit per mirkuptimin .

 7. une jam shtatzan ne javen e 13dhe degjoj levizjet e bebes dhe desha te ju pys a eshte normale kjo

 8. Une jam shtatzene ne javen e 33,deri tash asht gjethqka ne rregull,po beben time e nguc shume lemza,a eshte kjo normal,apo me duhet ta lajmroj mjeken time.Ju falenderoj shume,per kto te dhena,se shume kam deshir te lexoj ne lidhje per femiun ne bark.me respekt.Amy

 9. ju faliminderit per keshillat e juaja,me te vertet na ndihmoni shum,desha te pys diqka ne qofse bone,ne shtatzani a lejohen ushtrimet dhe qfare ?une jam ne maujin e 2 fillimi e po me intereson me dite qfare ushtrime mundem t bej,ju faliminderite shummmmm

 10. flm per keshillat,jeni shum te kujdeshem.

 11. ju faleminderit shum per informacioet qe na jepni un tash jam ne javen e 31 deshta me dit se un nuk e degjoj shum beben duke leviz a esht normale kjo ju faleminderit

 12. kam lexue gjitha jon shum interesante flm....

 13. ju falemenderit per informacionet un jam ne fillim te javes 40 edhe mjeku gjerman um ka than se ndoshta me shyet termini i lindjes nese nuk lind foshnja 7 dit mbas terminit un duhet te mar infusione edhe disa tableta per ardhjen e bebes.dikush me thot se esht shum ma ron lindja me infuzione se sa lindja normale kisha pas shum deshir me dit se qfar ndryshimi ka edhe sa koh esht normal me kalu terminin e lindjer ju falemenderoj

 14. shume faleminderit per keshillat

 15. cfar ushqimesh duhet te konsumoi gjat shtatzanis

 16. jam nje nana qe kam nje vajz 3 vite
  tani jma shtatzene jam ne javen e 30 gati 31 dmth ditet e lindjes po afrohen
  lindjen e vajzes se pare e kam pas me prerje cezariane tash po kam deshir me lind ne menyre natyrale, mjku me ka hthene se smundem me thene asgje prerazi deri ditetn e lindjes per arsye se nuk e dim si do te jete gjendja juaj ate dite
  disa te aferme m kan thene se femijen e pare e kan lind me operacion te dytin natyral dmth me nje pauz ne mes te lindjes ne afat prej 3 vitesh e mua me behet 3 vite e 3 muaj nga lindja e pare ne te dyten nese mundet dikush te me tregoij se a ka pasur rast te till dhe si ka kalur
  tung donika. po ashtu deshta me cek se kam edhe pak dhembje ndermjet te kembeve sidomos ne anen e majt te grykes se mitres

 17. Ju prsh shum flm qe shkruni kso gjera te rensishme per n

 18. Ju pershendes perzemersisht,desha tejua bej nje pyetje motra ime eshte ne javen e 8 te shtazanis dhe mjeku gjerman d.m.th i ka thene se nuk po i ndegjohen bebes te rrahurat e zemres,a e shte normale,megjithese beba eshte 7.8 mm a i duhet kesaj abort apo te mbaj beben me tutje
  Ju faliminderit.

 19. edi deshta te pergjigjem ne pytjen tane
  normal ne fillim te shtatzaniss se pari bebes ju degjohet zemra duke rrah duhet me prit pse me shkue me abortim duhet me prit edhe pak

 20. pershendetje tani jam ne fund te muajit te 8 te shtatzanis.desha te ju pyes nga nje dit e degjoj gjat gjith kohes beben qe leviz e nga nje dit me rrall.a esht kjo nje gje shqetesuese edhe pse mjeku ketu ne fr qe me ka percjell shtatzanin me ka then gjdo gje esht ne rregull por un prap merakosem.ju flm per pergjigjjet e juaja qe na ndimoni sidomos ne nenave te reja.ju pershendes nga franca....

 21. Une jam gati 22 javeshe dhe nuk e kam degjuar akoma beben duke levizur.A eshte normale kjo.
  Me kan than se duhet ta kisha nigjuar.A ka problem.Pres pergjigjje.

 22. Ju faleminderit shumè pèr tèr kètè informacion, qè na i keni mundesue me lexue ,si dhe te kem njohuri me shumè pèr shtatzanin.

 23. desha ta di se sa jave kane muaji i pare dhe muaji i dyte i shtatzanise ju flm per mirkuptim

 24. jam ne javen e 34 te shtatzanis e ne shtatzani mu ka lajmeru diabeti e dashta me dit e me largohet diabeti edhe a ka rrezik per beben flm shum

 25. un jam ne vajen e 16 dhe nuk kam bere vizita fare a ka ndonje problem ju lutem me tregoni,te vjellat me jan ndalu tani mire jam nuk kam shqetesime

 26. Shume falemnderit per informacionin shume i vlefshem. Une jam ne javen e trete te shtatzanise dhe deri tani nuk kam ndjer shqetesime

 27. Dua tme.tregoni se qfar.duhet te bej nese kam.shum.dhimbje barku jam ne javen e 8 ju lutem tma ktheni nje pergjigje se jam shum e shqetesuar

 28. Pershendetje jam ne javen e 34 beba muka kthy mrapsht mir po une pokam shum siklet spomuj me fjet gjat nates as diten tencjonin ekam posht kam nervoz shum nuk podi qka me be tash beba ime ika 2'200g shpesh pom shkon mendja me shku me lind se ma spomuj shum jam lodh jam lodh gjith naten qut gjith diten ne kemb po pres keshilla ju lutem

 29. Desha te bej nje pytje.. Jom ne javen e 28 dmth ne muajin e 7 po tani e kan vrejt mjekt ktu ne austri se beba ka pak problem me frymarrje me mushkrin e anes shmajt.. A esht rrezik ju lutem me tregoni a ka pas ndokush ndonje rast keshtu,, jom shumm e shqetsuar merzitem shumm.. Esht femija i par i imi

 30. Mua me jan vonuar periodet qe7 dit dhe deshta te di a esht normale

 31. Jam be haven e 34 Te shtatzanis gjdo gja shkon Mir po un po jam Shum frik nga lindja kush me informon esht me Mir lindje natyrale app me prere cezeriane fl.

 32. Jam jona nga librazhdi ju falenderoojm per keshillat tuaja un jam 21 vjece she jam ne muajin e tret te shtatzanis te femijes te par dhe jam shuum e lumtur poor tani slam me shqetesime fare .ju pshd jon

 33. Un jam ne javen e 37 te shtatezanise dhe jeton ne Angli ketu me than qe femija nuk po ecen sipas javeve po tani cdo gje eshte ne rregull dhe fal zotit bebi im eshte ne rregull..ju per shendet

 34. Jam ne muajin e shtat dhe beba ime i ka vetem 1 kg, jam me diabet ne insulin, a ka pa dikush kesi probleme se shume
  Po kam frig flmmmmm shumeee

 35. oj loqka jeme ma e mira ❤️
  Ne ❤️ tkam mbyll ... Edhe sonte rri pa gjum kur ty nuk te kam. Jom shum i vetmuar kur me ty nuk jam ..
  s'te harroj deri sa tjam gjall
  Per qdo dite e qdo nate te kujtoj me mall

 36. pershendetje jam shtatzen ne javen e 6 mirpo nuk kam fare uri zdu asgje te ha pervecse buk me domate ajo me shijon se di pse,por te gjith me thon qe perben rrezik ky lloj ushqimi per ty,a me sygjeroni ju cfar keni ngren ndoje gje gjate shtatzanis tuaj,theksoj se per mua esht hera e pare e te qenurit shtatzen,faleminderit gjith te mirat ju uroj

 37. Jam ne javen e 38 dhe me dhemb kerthiza dua te ju pyes a mund Qe te jem Gati per lindje ju lutem te me pergjigjet dikusj sepse esht me rendesi ju Faleminderit ju pershendes

 38. Prsh jom arjeta amuj ni pytje me ja bah jom shtazan ne javen 32 ama me kan than jom qel a esht keq mu qel qitasht ju lutum kthema pergjigjjen

 39. Jam 36 javeshe. Bebi peshon 2100gr. Eshte problem?

 40. Pershendetje jam ne muajin e 7 ,tash ne muajin e 7kur pom livrit beba po I ndi edhe do gudulisje me levizjet e bebit ju lutem mu pergjigjuni jam ne marak.

 41. Pershendetje , une tani jamë në fiilim te shtatzënisë java e 8 dhe deri para tri dite nuk e kam ditur që kamë ngelur shtatzën dhe para një jave kisha dalindjen dhe kam konsumuar alkool , thuajse 1 liter verë, dhe tani që u vertetova për shtatzënin kam filluar të brengosem shumë se mos i ka ndodhur gjë fetusit mos e kam demtuar , ju lutem me ndihmoni isha ne kontroll te mjeku dhe tani per 8 jave tha mir jeni por akoma nuk mund te vrehet asgje te rrahurat e zemres ishin normale por a ka pasur mundesi qe ta kem demtuar fetusin me aq alkool qe kam perdoru at ditë! faliminderit shumë

 42. Pershendetje. Doja te dija sipas jush kur i bie te lind un sepse e di shum mire daten kur kam ngel pavaresisht periodave. Ne 16.08.2016 . Doktoret me thon ne data te ndryshme. Ju faleminderit.

 43. Koment *persh jm 14 javshe dhe nuk e ndjej femin t leviz si duhet t veproj

 44. I have been reading out a few of your stories and i can state pretty nice stuff. I will make sure to bookmark your site.

Komento