Dieta per kolitin : cfare te konsumoni per tu ndier me mire?

Dieta per kolitin : cfare te konsumoni per tu ndier me mire?

Shpesh dieta te ndihmon jo vetem per te mbajtur linjat e trupit, por dhe per te kuruar disa shqetesime te besidisshme.

Ne numerin me te madhe te rasteve ka nje natyre me karakter nervoz, aq sa mund te shfaqet me evenimente shume stresuese, te nje jete pak te shendetshme ose mbase per shkak te nje ushqimi, e njejta gje sic ndodh dhe me gastritin. Per tu kuruar gjeja me e mire qe duhet te beni eshte nje diete e kujdesshme.

Duhet te evitoni te gjitha ushqimet me yndyrna dhe te pasura me sheqer.

Ushqimet e keshillueshme
Eshte me mire te perqendroni dieten tuaj tek ajo se cfare mund te konsumoni, sesa te jeni te kujdesshem se cfare duhet te evitoni. Per te mos irrituar zorren e trashe eshte mire te konsumoni ushqime qe mund te treten shume lehte. Jane shume te mira dhe fibrat, qe ndodhen tek frutat dhe zarzavatet, sepse redukton thithjen e sheqernave dhe te yndyrnave. Per kete arsye duhet te konsumoni: drithera integrale, miell integral,buke,makarona, zarzavate dhe fruta te thata.Gjithashtu dhe proteinat, si mishi i bardhe,peshku dhe vezet, Pini me pas shume , por vetem pije natyrale dhe jo te gazuara.

Komento