Dieta per nje nxirje ne diell perfekte

Dieta per nje nxirje ne diell perfekte

Per te pasur nje nxirje per ne plazh perfekte , duhet te ndiqni dieten e duhur , qe nuk imponon nje regjim ushqimore te ashper , por vetem disa keshilla per te duruar vapen.

Ushqimet qe ju ndihmojne per nxirjen jane karrotat, spinaqi , pjeshka. Por sigurisht qe perberesit te lidhur me kete nuk jane vetem 3 produkte, por konsiderohen dhe shume elemente te tjere te rendesishem , si rendesia e permbajtjes se vitaminave , ne hidratimin dhe nderhyrja e antioksidantetve per te mbrojtur lekuren nga plakja qe shkaktohet nga dielli.

Vitamina A per lekuren
Dieta korrekte perbehet me konsumin e ushqimeve te pasura me vitamina A qe favorizon ne pigmentin e epidermes dukei dhene asaj ngjyren e erret klasike.Me vapen e madhe, konsumoni karrota, sallate , speca,domate ,luleshtrydhe , qershi etj. Megjithate ne maje te listes jane karrotat , qe kane pasuri me te medha.

Ushqimet antioksidante per te mbrojtur nga plakja
Dielli te plak dhe demton koleagjenet, prandaj eshte e rendesishme te konsumoni ushqime antioksidant. Pjesa me e madhe e ushqimeve qe permbajne keto elemente jane gjithmone ato vegjetarian. Sipas nje studimi per te pasur nje nxirje perfekte duhet te ndiqni dieten mesdhetare, qe con ne konsumin e 5 porcioneve vegjetale ne dite, qe do te thote 3 fruta te medha dhe 2 pjata te bollshme me zarzavate. Mos harroni dhe frutat e thata dhe dritherat integrale , qe ju dhurojne trpit nje pamje me te shkelqyeshme. Frutat e sakta qe duhet te favorizoni jane ato qe permbajne antioksidante : domatet, shalqi, kumbulla, rrush i kuq dhe manaferrat etj.

Komento