Disa keshilla te dobishme per shendetin

keshilla-mjekesore
Nje molle ne dite mban mjekun larg:e besojm ngaqe e kemi degjuar shpesh.
Po ashtu biem viktima edhe te miteve te tjera,te cilat ne mos demtojne shendetin, na ngatrrojne idete..

Nje gote me qumesht te ngrohte ben mire per gjumin.
Sipas nje studimi te Institutit te Teknologjis e se Massachusett-it,efekti gjumesjelles i triptofanit,aminoacidi ndertues i serotanines te pranishme ne qumesht eshte i shume i bute:proteinat qe ndodhen te ky produkt e veshtiresojne penetrimin per ne tru.Pra,ne rast se qumeshti i ngrohte funksionon,sipas shkencetareve,kjo ndodh per arsye psikologjike.

Rruajtja e kokes favorizon mbirjen e flokeve .
E di mire Bruce Willis:eshte shume terheqes dhe me floke te rruara,por nuk eshte se po i mbijne floket e rene .Por ta konfirmuar
njehere e pergjithmone,flet drejtori i klinikes se flokeve te Universitetit te Pensilvanise:”Majat e flokeve jane pjeset me te holla .Po t’i presesh me brisk perfitohet nje fije me diameter me te madh.Rezultati jane floket me te dendur .por sasia e fijeve eshte po ajo”.

Po te hash naten ,shendoshesh.
Nje grup eksperimentesh te Universitetit te Shendetit dhe Shkences se Oregon-it,te bera te disa primate ,vertetoi se ushqyerja ne oret e nates nuk shendosh me shume se ajo gjate dites.Nje kalori eshte nje nje kalori ne cdo ore.Sipas Universitetit te Teksasit,kilet e teperta te atyre qe hane naten shkaketohet nga arsya te tjera:shtohet nje tost pasi ke ngrene darke ose rri pa ngrene gjithe diten dhe zbraz frigoriferin naten duke zgjedhur impulsivisht ushqime te embla apo te yndyrshme.

Mikrovela shkaterron vlerat ushqyese.
S’ka gje me te pavertete se kjo:perimet per shebull spinaqi ose lakra,objekt i studimit te nje kerkimi te Universitetit te Kornllit,e ruajne perberjen e vitaminave dhe antioskisdanteve te gatuar ne mikrovale shume me teper krahasuar me zierjen ne uje,ku hubasin me shume se trecereku:77per qind.

Dhembje dhembesh?Pi nje gllenjke..
Keshilla e gjyshes qe te kthesh nje gllenjke raki apo konjaku kur te dhemb dhembi eshte ne te vertete e pavend.Zedhenesi i Shoqates se Dentisteve te Amerikes i bie shkurt:Alkooli,megjithese antibakterial,nuk sheron ne anje menyre infeksionin ne goje dhe nuk vlen as si anestezik lokal.

Njerzit perdorin vetem 10% te trurit .

Hipoteza eshte e sugjeruar,por nuk eshte mbeshtetur nga eksperimente shkencore.”Duke perdorur elektroda te zakonshme eshte e lehte te shohesh se si truri eshte gjithmone aktiv ne cdo pjese”, konfirmon pergjegjesi i Institutit te kerkimeve per Trurin ne San Francisko.”Duke vezhguar nje qelize,ne cilendo pike te trurit e ne cdo cast,veme re se aktivizohet te pakten dhjet here ne sekonde”.

Sauna ndimon per t’u dobesuar.
Djeresitja qe shoqeron cdo seace saune nuk eshte nje tregues i humbjes ne peshe.Te mirat e saunes jane te shumefishta :clodh, ndimon organizmin te nxjerre helmet e demshme ,pershpejton rikuperimin pas nje sforcimi fizik duke favorizuar eliminimin e acidit laktik.Por nuk te dobeson absolutisht.Renia e perkohshme e pershes shkaktohet nga humbja e lengjeve permes djerses .Lengje qe,sipas mjekve te sportit ,eshte mire te rimerren gjate dites.

 

Komento