Disa nga përfitimet shëndetësore të kikirikeve

Disa nga vetitë shëndetësore të kikiriket

Këtu janë disa përfitime shëndetësore të kikirikeve:

Kikirikët përmbajne sasi të madha të proteinave gje që e bën atë një ushqim te preferuar te atyre njerëzve qe merren me body-building si dhe per ata njerz që janë të dobët dhe nën peshë.Kikirikë janë një burim i pasur i vitaminës E, manganit dhe proteinave që janë të dobishme për funksionimin e mirë të trupit.

Kikiriket jane një burim i mirë i koenzimes Q10 e cila mbron zemrën gjatë periudhës së mungesës së oksigjenit psh neper lartesira,,si dhe ndihmon arteriet e bllokuar.

Kikirikët rivalezojne ne përmbajtjen me antioksidant manaferrat dhe luleshtrydhet dhe janë shumë më të pasur me antioksidantë se mollët, karrotat apo panxharet.

Kikirikët e pakripur ndihmojne arteriet e zemres. Një e katërta e filxhanit me kikirikë përmban yndyra te pangopura aq sa një lugë gjelle vaj ulliri te cilat ndihmojne per koresterol te ulet ne gjak.
Përmbajtja e lartë e kikirikeve me niacin ndihmon në shërimin e qelizave te demtuara te sëmundjes

Alzheimer dhe probleve te moshes.
Kikiriket përmbajnë vitaminë E, një antioksidant i fuqishem që ka treguar se redukton ndjeshëm rrezikun e kancerit dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Kikiriket përmbajnë hekur e cila është thelbësore për funksionimin korrekt te qelizave të kuqe të gjakut.
Kikiriket jane te pasur me kalcium qe ndihmojne per forcimin e kockave.

Studimet tregojne se duke shtuar qofte shume pak kikirike ne dieten tuaj mund të zvogëloni LDL kolesterolin(e keq) me 14%.

Kikiriket permbajne fibra qe ndihmojne per të ulur rrezikun e kancerit të zorrës së trashë
Kikiriket ndihmojne për të përshpejtuar rritjen e hormoneve mashkullore dhe femërore.

Individët me probleme të veshkave ose fshikëz se tëmthit duhet të shmangin kikirikët, sepse kikirikët përmbajnë sasi të mjaftueshmeë oxalates te cilat mund të kristalizohen dhe të shkaktojnë probleme shëndetësore.

Individët me probleme me tiroidet mund të shmangin kikirikët sepse përmbajne goitrogens qe ndërhyjnë me funksionimin e gjëndrës tiroide.

Komento