Home » Shëndetësi » Disa pyetje për menstruacionet

Disa pyetje për menstruacionet

Sa zgjasin menstruacionet normale?

Zakonisht ato zgjasin 4 – 6 ditë dhe humbja e gjakut është rreth 36 ml ( sa një filxhan kafeje). Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml.

Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund të paraqitet ndonjë anemi. Për të penguar aneminë, me siguri mjeku do t’ju këshillojë të përdorni preparate hekuri dhe vitaminë B.

• A është i dëmshëm sporti në kohën e menstruacioneve?
Përkundrazi, është shumë i dobishëm. Aktiviteti fizik nxit krijimin e endorfinës, materie që e zvogëlon dhimbjen, e me këtë lirohen muskujt e barkut, shpinës, gjë që ato ditë janë të shtrënguara.

• Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve?
Me gjakderdhje, organizmi humb albuminat, lëngjet dhe hekurin, prandaj është me rëndësi të ushqyerit e mirë. Mirë është të hahet mish, vezë, prodhime qumështi, të hahet ushqim me albumine dhe të pihet shumë ujë. Janë të preferuara lëngjet e pemëve sidomos nga agrumet që përmbajnë vitaminë C e cila ndihmon organizmit në thithjen e hekurit nga ushqimi.

• A mund të përdor tamponë një vajzë vergjinë?
Po, ngase cipa e virgjërisë (himeni)nëpër të cilën rregullisht rrjedhin menstruacionet, është mjaft elastik dhe nuk e pengon vendosjen e tamponëve në vaginë.

• A mund të shkaktojnë dëme tamponët?
Nëse i përmbahet vajza rregullave dhe i ndërron, jo. Sipas disa studimeve në SHBA, tamponët janë të dobishme për shëndet si dhe për diskonim të mirë të femrës gjatë kohës së menstruacioneve.

• Kur është koha për pilula kontraceptive?
Kur vjen koha e marrëdhënieve të rregullta seksuale. Mund t’i përdorin edhe adoleshentet nëse kanë marrëdhënie të rregullta seksuale. Kjo nuk ka pasoja të dëmshme, madje edhe i mjekon “puçërzat”. Vetëm vajzat që vuajnë nga epilepsia, apo që kanë probleme me veshkë, mëlçi si dhe qarkullim të gjakut nuk guxojnë t’i përdorin këto preparate. Për të gjithë femrat vlen rregulli: së pari duhet bërë analizën e gjakut e pastaj vjen koha e këtyre preparateve.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Print this article!

159 Responses to " Disa pyetje për menstruacionet "

 1. Dhurata says:

  Pershendetje ! Un jam 20 vjeqe , i kam pasur mestracionet vetem 4 dit, 2 dit gjak te kuq kurse diten e 3 gjak te kaft edhe diten e 4 gjak te kaft ngapak a mund te me tregoni a esht ndonje rrezik ? Perse ndodhi kshtu ? Falemnderit per kohen tuaj

 2. jonela says:

  jam 14 vjec dhe me ka ardhur cikli para 3 muajsh,, i kam te rregullta dhe pa dhimbje por disa njerez me kan then se problemet do te sfaqen me von tek un, madje dhe me te acaruara sepse kshu ndodh me te gjithaaa!
  a esht e vertet kjo gje?
  ju lutem me ndihmoni!

 3. rinesa says:

  hejj a prishet virgjeria nese fusim diqka ne vagine :(

 4. Elma says:

  A mund ta di qka duhet te haj qe te me vin menstruacionet

 5. Puzo8@hotmail.com says:

  Pershendetje une jam nje nen e dy fremvise jom 33 vjeqare a eshte rrezik te kesh mestracjone 26 pa ndalu jom shum e shqetsuar se me dhemb barku kam qe te gjenekologu thot se ashtu normale po nuk e besoj.kom marr nje nekci te kra ndoshta Aja me ka ndiku kundraj dhimbve te kraut.Ju lutemi qka te bej Faliminderit

 6. qlirimtare says:

  jam 13 vjeqaree ne klas te 8 por jam e brengosur sepse mestracionet ende nuk me kan ardhur a mund ta di arsyen pse

 7. laura says:

  jam 13 vjeqare ne klasen e 8 jam duke u brengosur shum sepse ende mestracionet sme kan ardhur a mund ta di arsyen ju lutem metregoni

 8. sara says:

  jam 12 vjeqe edhe mestracionet nuk um kan ardh veq te bardhat per qdo diit qka do ndodhh

 9. virxhinia says:

  Me Kane ardhur ato para nje muaji per here te pare po nuk me Kane ardhur me
  Pse ? Ndodh keshtu .? E shpjegoni pak

 10. Alea says:

  Jam 12vjeqre esht hera e tret qe me kan ardhur dhe tash me jan vonuar

 11. Arbrora says:

  Un jam 12vjeqare dhe mua me kan ardhur pot esht e treta her qe me vin Por tash me jan vonuar te lutem me ndimoni

 12. diana says:

  pershendetje jam ne klase te shtat kam mestracione te rregullta me zgjasin si zakonisht 5-6 dite dhe sote eshte dita e dyte dhe me kan ardhur ca mestracione te kfta a paraqet problem apo nuk e kn ndrru ulloshken dhe gjaku eshte ter si te them ju litem me ktheni pergjigje jam shum e merakosur

 13. Denka says:

  jom 18 vjeq i kam pasur mestracionet vetem 3here heren e fundit qi i kam pasur
  ka qen para 4muajve a mund ta di per qfar arsye??

 14. Amelja says:

  Jam 12vjece dhe nk me kan ardh menstruacionet.Si shpjegohet?

 15. Valja says:

  Pershendetje .
  A janë të demshme barnat per shtyrjen e mestracioneve tek femrat virgjine, edhe a mundesh me pas mardhonje per her tè parë në kohën kur i perdor kto barna ? Ka ndonjë pasoje, apo a ndodh pastaj gjat mardhenjes të pare te mos ket fare gjak apo e kunderta dmth gjat perdorimt te tyre ? Flm

 16. Rita says:

  Jam 13 vjece ne klase te tete me kane ardhur menstruacionet vetem 1 here gjate veres por nuk me kane ardhur me.dua te di se qfar po ndodh.pres pergjigjien tuaj Faleminderit

 17. xhenisaa Saliuu says:

  Jam nxenesja e klases se 8 mestracionet sme kan ardhur ju lutem me tregonii a dot tm vin ose jee jamm e brengosur..??

 18. Growing says:

  me kan ardhur ato poer e kam kryer dhe po filloj perseri te me vien

 19. albina says:

  un jam 12 vjeqare dhe ende nuk me kan ardh per te bardhat per dit qka ndodh<ju lutem jepni pergjigjje

 20. sara says:

  jam nje vajz 10 vjecare mekan ardhur mestracionet po mevin paregullt ne muaj dyher mekan ardhen ce dymuaj cimevjen 4 her julutem me kallzoni

 21. sara says:

  jam nje vajz 10 vjecare mekan ardhen mestracionet ce dymuj dit po mevin te paregull ne muaj mevin dyher ce dymuaj mekan ardhn 4 her julutem me tregoni

 22. Dena says:

  Pershendetje jom 14 vjeq dhe menstruacionet me zgjasin 5 dit a esht ne rregull apo duhet te zgjas me shum dit apo me pak

 23. Kasandra says:

  pershendetje jam nje vajz 14 vjeqare qdo muaj kam mestruacione t rregullta kurse ket muaj joo a edini arsyen pse !

 24. rinesa says:

  Pershendetje! Jam 23 vjeqare, gjithmone kam pas problem me vonim te mestracioneve, behet fjale per 3-4 deri 10 dite ndonjeher. A eshte serioze dhe a ka ndonje sherim?

 25. shpresa says:

  jam nje vajz 10 vjecare mestracionet mekan ardhn por jo te regullta me vijn ne dyjv dhe shum gjakderdhje kam me tregoni ju lutem pse keshtu mevin aesht normal ajo

Komentoni

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress