Home » Shëndetësi » Disa pyetje për menstruacionet

Disa pyetje për menstruacionet

Sa zgjasin menstruacionet normale?

Zakonisht ato zgjasin 4 – 6 ditë dhe humbja e gjakut është rreth 36 ml ( sa një filxhan kafeje). Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml.

Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund të paraqitet ndonjë anemi. Për të penguar aneminë, me siguri mjeku do t’ju këshillojë të përdorni preparate hekuri dhe vitaminë B.

• A është i dëmshëm sporti në kohën e menstruacioneve?
Përkundrazi, është shumë i dobishëm. Aktiviteti fizik nxit krijimin e endorfinës, materie që e zvogëlon dhimbjen, e me këtë lirohen muskujt e barkut, shpinës, gjë që ato ditë janë të shtrënguara.

• Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve?
Me gjakderdhje, organizmi humb albuminat, lëngjet dhe hekurin, prandaj është me rëndësi të ushqyerit e mirë. Mirë është të hahet mish, vezë, prodhime qumështi, të hahet ushqim me albumine dhe të pihet shumë ujë. Janë të preferuara lëngjet e pemëve sidomos nga agrumet që përmbajnë vitaminë C e cila ndihmon organizmit në thithjen e hekurit nga ushqimi.

• A mund të përdor tamponë një vajzë vergjinë?
Po, ngase cipa e virgjërisë (himeni)nëpër të cilën rregullisht rrjedhin menstruacionet, është mjaft elastik dhe nuk e pengon vendosjen e tamponëve në vaginë.

• A mund të shkaktojnë dëme tamponët?
Nëse i përmbahet vajza rregullave dhe i ndërron, jo. Sipas disa studimeve në SHBA, tamponët janë të dobishme për shëndet si dhe për diskonim të mirë të femrës gjatë kohës së menstruacioneve.

• Kur është koha për pilula kontraceptive?
Kur vjen koha e marrëdhënieve të rregullta seksuale. Mund t’i përdorin edhe adoleshentet nëse kanë marrëdhënie të rregullta seksuale. Kjo nuk ka pasoja të dëmshme, madje edhe i mjekon “puçërzat”. Vetëm vajzat që vuajnë nga epilepsia, apo që kanë probleme me veshkë, mëlçi si dhe qarkullim të gjakut nuk guxojnë t’i përdorin këto preparate. Për të gjithë femrat vlen rregulli: së pari duhet bërë analizën e gjakut e pastaj vjen koha e këtyre preparateve.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Print this article!

200 Responses to " Disa pyetje për menstruacionet "

 1. Dhurata says:

  Pershendetje ! Un jam 20 vjeqe , i kam pasur mestracionet vetem 4 dit, 2 dit gjak te kuq kurse diten e 3 gjak te kaft edhe diten e 4 gjak te kaft ngapak a mund te me tregoni a esht ndonje rrezik ? Perse ndodhi kshtu ? Falemnderit per kohen tuaj

 2. jonela says:

  jam 14 vjec dhe me ka ardhur cikli para 3 muajsh,, i kam te rregullta dhe pa dhimbje por disa njerez me kan then se problemet do te sfaqen me von tek un, madje dhe me te acaruara sepse kshu ndodh me te gjithaaa!
  a esht e vertet kjo gje?
  ju lutem me ndihmoni!

 3. rinesa says:

  hejj a prishet virgjeria nese fusim diqka ne vagine :(

 4. Elma says:

  A mund ta di qka duhet te haj qe te me vin menstruacionet

 5. Puzo8@hotmail.com says:

  Pershendetje une jam nje nen e dy fremvise jom 33 vjeqare a eshte rrezik te kesh mestracjone 26 pa ndalu jom shum e shqetsuar se me dhemb barku kam qe te gjenekologu thot se ashtu normale po nuk e besoj.kom marr nje nekci te kra ndoshta Aja me ka ndiku kundraj dhimbve te kraut.Ju lutemi qka te bej Faliminderit

 6. qlirimtare says:

  jam 13 vjeqaree ne klas te 8 por jam e brengosur sepse mestracionet ende nuk me kan ardhur a mund ta di arsyen pse

 7. laura says:

  jam 13 vjeqare ne klasen e 8 jam duke u brengosur shum sepse ende mestracionet sme kan ardhur a mund ta di arsyen ju lutem metregoni

 8. sara says:

  jam 12 vjeqe edhe mestracionet nuk um kan ardh veq te bardhat per qdo diit qka do ndodhh

 9. virxhinia says:

  Me Kane ardhur ato para nje muaji per here te pare po nuk me Kane ardhur me
  Pse ? Ndodh keshtu .? E shpjegoni pak

 10. Alea says:

  Jam 12vjeqre esht hera e tret qe me kan ardhur dhe tash me jan vonuar

 11. Arbrora says:

  Un jam 12vjeqare dhe mua me kan ardhur pot esht e treta her qe me vin Por tash me jan vonuar te lutem me ndimoni

 12. diana says:

  pershendetje jam ne klase te shtat kam mestracione te rregullta me zgjasin si zakonisht 5-6 dite dhe sote eshte dita e dyte dhe me kan ardhur ca mestracione te kfta a paraqet problem apo nuk e kn ndrru ulloshken dhe gjaku eshte ter si te them ju litem me ktheni pergjigje jam shum e merakosur

 13. Denka says:

  jom 18 vjeq i kam pasur mestracionet vetem 3here heren e fundit qi i kam pasur
  ka qen para 4muajve a mund ta di per qfar arsye??

 14. Amelja says:

  Jam 12vjece dhe nk me kan ardh menstruacionet.Si shpjegohet?

 15. Valja says:

  Pershendetje .
  A janë të demshme barnat per shtyrjen e mestracioneve tek femrat virgjine, edhe a mundesh me pas mardhonje per her tè parë në kohën kur i perdor kto barna ? Ka ndonjë pasoje, apo a ndodh pastaj gjat mardhenjes të pare te mos ket fare gjak apo e kunderta dmth gjat perdorimt te tyre ? Flm

 16. Rita says:

  Jam 13 vjece ne klase te tete me kane ardhur menstruacionet vetem 1 here gjate veres por nuk me kane ardhur me.dua te di se qfar po ndodh.pres pergjigjien tuaj Faleminderit

 17. xhenisaa Saliuu says:

  Jam nxenesja e klases se 8 mestracionet sme kan ardhur ju lutem me tregonii a dot tm vin ose jee jamm e brengosur..??

 18. Growing says:

  me kan ardhur ato poer e kam kryer dhe po filloj perseri te me vien

 19. albina says:

  un jam 12 vjeqare dhe ende nuk me kan ardh per te bardhat per dit qka ndodh<ju lutem jepni pergjigjje

 20. sara says:

  jam nje vajz 10 vjecare mekan ardhur mestracionet po mevin paregullt ne muaj dyher mekan ardhen ce dymuaj cimevjen 4 her julutem me kallzoni

 21. sara says:

  jam nje vajz 10 vjecare mekan ardhen mestracionet ce dymuj dit po mevin te paregull ne muaj mevin dyher ce dymuaj mekan ardhn 4 her julutem me tregoni

 22. Dena says:

  Pershendetje jom 14 vjeq dhe menstruacionet me zgjasin 5 dit a esht ne rregull apo duhet te zgjas me shum dit apo me pak

 23. Kasandra says:

  pershendetje jam nje vajz 14 vjeqare qdo muaj kam mestruacione t rregullta kurse ket muaj joo a edini arsyen pse !

 24. rinesa says:

  Pershendetje! Jam 23 vjeqare, gjithmone kam pas problem me vonim te mestracioneve, behet fjale per 3-4 deri 10 dite ndonjeher. A eshte serioze dhe a ka ndonje sherim?

 25. shpresa says:

  jam nje vajz 10 vjecare mestracionet mekan ardhn por jo te regullta me vijn ne dyjv dhe shum gjakderdhje kam me tregoni ju lutem pse keshtu mevin aesht normal ajo

 26. kristi says:

  jam nje vajze 25 vjecare,muajin qe kaloi mu vonua gjakderdhja mund te me ndodhi ndonje gjo kam kryer dhe mardhenie seksuale me mashkullin

 27. alena says:

  Pershdje jam 28 vjt mestraciont nuk i kam rregullisht nuk m vin ka dy muj ju lutm me tregoni pse

 28. zana says:

  Pershdje jam 28 vjt mestraciont nuk i kam rregullisht nuk m vin ka dy muj ju lutm me tregoni pse

 29. Bjondina says:

  Tung. Un deshta tpyes pyetjen e njejt me ate te Dhurates,zakonisht mestruacionet me zgjasin vetem 4 dit, 2 dit gjak te kuq kurse diten e 3 gjak te kaft edhe diten e 4 gjak te kaft ngapak ka fundi sic eshte,nese ka mundsi tme sqaroni a eshte ndonje problem serioz qe duhet te zgjidhet apo qka duhet te bej?Faleminderit

 30. faj says:

  Mirdita
  Jam 40vjecare e kam ciklin veq 3jave tash jo normal shum pak here kuq e here kaft.dhimbje ne njeren ane ne fund te barkut.a duhet te perdor diqka se momentalisht nuk muj me shku te mjeku
  Flm shume

 31. antigona says:

  une jam 22 vjeqare edhe dashta nje ptyje pse mua me rrin mestracione 2 dyte e gjyse

 32. zara says:

  Pershendetje.jam e merakosur pse me vunohen mestracionet gjither. jam 26 vjeqare provoje te mbetem shtatzane por nuk arrij dot qfar te bej ta rregulloj ciklin mestrual ju lutet me ndimoni

 33. Qibrije says:

  Pershendetje un jam 15 vjeqe me kan ardhur menstracionet moti me kan ardh ne menyr trregullt tani jan qrregullu nuk e di pse por nuk me kan ardhur qe 3 muaj jam shqetsuar

 34. arbresha says:

  Qibrije Me Vjen Kec Por Mos Je Shtazaan Si Nuk Te Kan Ardhur Qe Tre Muaj

 35. Paemerotr says:

  Ikom 12 vjet hala menstruacionet sum kan ardh veq te bardhat ni dit mkan ardh pak si plrtolkalli , jAm e zhvilluar me trup por sdi pse :(

 36. ale says:

  pershendetje ….jam 20 vjece….kam 4 muaj qe menstuacionet me perseriten cdo 14 apo 16 dit… Mund te me ndihmoni ju lutem

 37. tina says:

  A dhem trupi prej tyne qe ki shum edhe at lig

 38. anisa says:

  Jam 20 vjeqe cikli nuk me ka ardhur asnje nje her mundeni mem tregu ju lutem

 39. tinaa says:

  Pershendetje jam 14 vjeqare menstruacionet ende nuk me kan ardhur vetem te bardhat ju lutem me tregoni

 40. fjolla says:

  Kam mestracione shume per gjdo dite .Perpara i kam pas normal 6 dite ,por tash e 12 dite edhe nuk me ndalet ,me tregoni a osht normal

 41. Krista says:

  Pershendetje jam 11 vjeqare brehh , shenjat e periodave me kan ardh po edge te bardhat po dhe dje ni pik e kaft ne mbathje . Do me vin a Jo rrespekte bre

 42. tuana says:

  jam 12 vjeqe hala sme kan ardh menustracionet ndersa ata mjekt thojn qe duhet met ardh ne 12 vjeq

 43. ana says:

  jam 14 vjec dhe menstruacionet me erdhen ne prill para 3-4 muajsh tani ne ciklin e korrikut un shkova ne plazh dhe u lava por nuk kisha vendosur asgje dhe kam 9 dit qe nuk me kan ikur akoma mos plazhi ka me ka bere dem ju lutem me ktheni pergjigje!

 44. Ajla says:

  P.r.sh… jam një nënë 29 vjece kam problem me mujorshet (mestracionet) !!!!!!!!
  Mbas lindjes së fëmiut nuk isha e pastër 2 muaj e pastaj bëra një operacion për pastrim e prej atëher nuk kam mestracione gati 3 vjet!!!!
  A është e mundur të shërohem ose të pres fëmijen qetër ???? Apo nuk ësht e mundur??? Kontrollat mjekesore i kam të regullta por nuk arij dot te kuptoj se cfar problemi kam dhe si ësht e mundur kështu?? Ju lutem më jepni një përgjigje korekte me respekt !!!!!!!!!

 45. Rona says:

  Jam 12 vjeq me erdhen mestracionet a mundeni ndoj kshill reth tyne qysh me flej ose naj sen tjerer

 46. Emili says:

  Pershendejte une jam 15 vjeqe sapo kam dal ne vitin e pare te shkolles se mesme problemi im eshte qe nuk me kan ardh mestracionet nenes sime i ka hyr frika se nuk do me vine me heret nuk e mendoja si problem pasi nuk dija se pa mestracione nuk mund te gjesh femije tash me ka ardhe nje mendim ne koke pasi dy motrat e nenes sime nuk mund te gjejn femije per shkaqe te mestruacioneve mendoj se e kam trashgemi apo esht per shkak te vet fizikut tim pasi nuk jam me pesh shum kam degjuar se nje femer mund te mos ket shum dhjam ne trup dhe te mos i ket dua ta di pasi jam 15 vjeqe jam ber merak me mir te them po luj mendsh ju lutem te me tregoj dikush ndodnje gje .Gjith te mirat .

 47. shera girl says:

  Jam nje 15 vjeqare edhe deshta ti pergjigjem ksaj vajzes emili edhe mua nuk me kan
  ardhur deri ne moshen 15 saktesisht para dy mujve mos ta nin se tvin edhe ty se edhe une u bajsha marak po tash esht mir .mos ta nin

 48. lona says:

  une jam 13 vjeqare dhe ende nuk me kan ardhur menstruacionet e kuqe ndesa te bardhat po, a mund te me tregoni qka duhet te bej te ha ose diqka ju lutem.gjith te mirat

 49. Kristela says:

  Une jom 11 vjece , mbusha 11 para 4 ditesh dhe nuk me kan ardh menstruacionet , te bardhat , dhimbjet e kokes dhe barkut etj. cdo dite i kam . Kush ka vajze rreth moshes time i lutem te me ndihmoje sepse nuk di cte bej !

 50. lona says:

  me falni si duket ky lengu vaginal apo lloj mukusi sepse mua me kane ardhur te bardhat ndersa te kuqet jo jam 13 vjeqare ju lutem pergjigjuni pyetjes sime jam ne telashe te medha,gjithe te mirat

Komentoni

© 2015 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress