Faktoret qe shkaktojn celulitin

Faktoret qe shkaktojn celulitin

Celuliti eshte nje infeksion i rende i lekures. Me shfaqjen e celulitit bateria deperton nga shtresat e jashtme te lekures ne ato me te thella, duke krijuar fryrje dhe thellime, qe i japin nje forme jo te estetike lekures.

Celuliti eshte nje lloj indi dhjamor ne shtresen e nenlekures qe permban tufa indi lidhor. Ky ind lidhor, qe varion ne trashesi dhe eshte i nderthurur me qelizat dhjamore, mbahet ne ate pozicion nga nje rrjet fibrash qe e mbron trupin tone duke rrethuar muskujt dhe organet.

Ai eshte i rrethuar nga nje leng qe pervecse e ushqen, perben dhe nje sistem efektiv per eliminimin e mbeturinave.
Kur gjithcka funksionon sic duhet, mbeturinat largohen jashte trupit nga ky sistem, gje qe rezulton ne lakore te lemuara te trupit; kur yndyrat, lengjet dhe toksinat mbeten thelle ne lekure (poshte shtreses epidurale), indi lidhor trashet dhe forcohet duke dhene nje efekt fryres.
Me kalimin e moshes, shtresat e lekures hollohen, cka rezulton ne shfaqjen e pamjes se valezuar te celulitit. Ndryshimi i celulitit me dhjamin eshte se celuliti, ne dallim nga dhjamosja, ndodhet vetem ne disa pjese te caktuara te trupit; kofshet, te ndenjurat, barku dhe gjoksi.

Megjithese formimi i celulitit varet nga dieta dhe stili i jeteses, pjesa me e madhe e tij eshte e formuar nga toksina dhe yndyra te formuara ne trup, qe mund te prekin gra te cfaredolloj permase, peshe dhe strukture trupore. Faktoret:Trashegimia, marrja e pamjaftueshme e ujit, dieta, pirja e duhanit, tensioni dhe stresi, marrja e mjekimit, mungesa e ushqimeve dhe stili sedentar i jeteses.

4 Comments

  1. celuliti është si shkak i mos aktiviteteve fizike,te personat pasiv,ushqyshmëria jo e drejt dhe e mirë.

  2. si eliminoet celulit?po me masazh hiqet sadopak?

  3. Si mund ta largoj celulitin?? ju lutem me ndihmoni,jam 23 vjeqare dhe kam shum celulit ne pjesen e kofsheve,peshoj 56-kg,kurr nuk kam mbajt diet,jeten e kam te mire,deshiroj shum qe ta largojcelulitin sepse me shumton nga prapa tek kofshet.ju lumtem te me pergjigjeni

  4. Si mund ta largojm celulitin?

Komento