Forconi sistemin imunitar me erëza

Forconi sistemin imunitar me erëza

Forconi sistemin imunitar me erëzaTani që temperaturat po bien do të fillojnë të shfaqen viruse të ndryshme. Prandaj është e rëndësishme që sistemi juaj imunitar të jetë i përgatitur për t’i luftuar ato. Këto janë disa erëza që do t’ju ndihmojnë:

Kanella– ka përbërës që mundëson atë për të ulur sheqerin në gjak, kolesterolin egzistues si dhe parandalon rritjen e kolesterolit.

Spec i kuq– ul presionin e gjakut dhe ka është edhe i njohur për të ndaluar sulmin në zemër!
Piper i zi– është i mirë për tretjen, ndihmon lëvizjen e ushqimit përgjatë zorrës së trashë me një ritëm të mirë.
Curry– përdoret në Indi për të kontrolluar diabetin, parandaluar ose trajtuar sëmundjet e zemrës, infeksionin, humbjen e kujtesës dhe inflamacionin.

Rigoni– vret bakteret që shkakton helmim nga ushqimi, pastron zorrët nga bakteret, shëron ulcerat, zbut acarimin e zorrëve dhe ndihmon në tretje.

Majdanozi– përmban një antioksidantin e quajtur apigenin, i cili ndihmon antioksidantët e tjerë të punojnë më mirë. Majdanozi mund të reduktojë presionin e lartë të gjakut, është një agjent natyror për të luftuar kancerin, sëmundjet e zemrës dhe diabetin e tipit 2.

Timoli– kur aplikohet në lëkurë ose mukozë të gojës, vret mikrobet. Është e mirë për qetësimin e kollit. Ndihmon për për të parandaluar prishjen e dhëmbëve dhe infeksionet.
Minti– relakson zorrët dhe trajton sindromën e zorrëve të shqetësuara
Xhinxheri– është mbreti i të gjitha ilaçeve natyrore, ndihmon tretjen e ushqimit, lufton të vjellat, rregullon problemet e stomakut dhe lehtëson fryrjen dhe lirimin e gazrave.

Komento