Foshnjat, t’i leme apo jo te qajne

Foshnjat, t’i leme apo jo te qajne

Te perballur per nje kohe te gjate me kete fenomen, shume prinder vendosin te lene femijet te qajne deri ne momentin qe pushojne vete.

Megjithate, nje studim tregoi se diçka e tille nuk eshte aspak e keshillueshme.

Sipas analizave, hormoni i stresit, kortizoli, mbetet per ore te tera ne nivel te larte ne gjakun e foshnjes, duke i injektuar atij ankth dhe nje ndjesi negative, kur mungon perkujdesja.

Heqja dore nga te qarat, ne fakt, nuk lidhet drejtepersedrejti me menyren se si ndihet femija, pasi ai mund te heqe dore nga ky refleks, kur e kupton ne menyre te pavetedijshme qe nuk po perfiton asgje me kete sjellje.

Megjithate, debati eshte me i nderlikuar se kaq, pasi disa psikologe vazhdojne te argumentojne se lenia e foshnjeve qe te qajne ben mire per personalitetin e tyre, ndonese jane ne nje moshe shume te re.top-channel./ikub/

Komento