Home » Këshilla për shtatëzëna » Gripi në shtatzani, çmend beben

Gripi në shtatzani, çmend beben

“Takimi” me gripin gjatë periudhës së shtatzanisë për një grua mund të jetë fatal, nëse ai nuk kurohet si duhet.

Një fakt i tillë pohohet nga një studim i fundit nga Universiteti i Karolinës, sipas të cilit virusi i gripit mund të influencojë në mënyre negative në zhvillimin e trurit të fëmijës, deri madje në skizofreni.

Sipas doktoreshës, Sarah J. Short, e cila ka koordinuar studimin në fjalë, pasojat që lë gripi mund të quhen të konsiderueshme tek të sapolindurit nëse nëna e tyre e ka kaluar një të tillë, pa u kuruar gjatë kohës së shtatzanisë.

Truri i tyre paraqet të njëjtat ndryshime si ata që vuajnë nga skizofrenia, prandaj alarmi është shumë i madh dhe nënat sipas specialistëve të këtij studimi, duhet të tregohen sa më të kujdesshme gjatë atyre 9 muajve./NOA/

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Print this article!

Komentoni

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress