Home » Këshilla për shtatëzëna » Disa këshilla për gratë shtatëzëna

Disa këshilla për gratë shtatëzëna

• Vertetoni shtatzanine nepermjet testit apo ekzaminimit ekografik

• Vizitoni rregullisht mjekun gjate shtatzanise

• Mos u brengosni shume per ankesat qe keni, shtatzania eshte nje ndryshim normal ne jete.

• Ushqehuni me rregull dhe me ushqim te begatshem me lendet e nevojshme ushqyese si dhe merni multivitaminat shtese.

• Kujdesuni per higjenen personale

• Mundohuni qe veshja juaj te jete sa me e pershtatshme

• Mos perdorni barna pa konsultim te mjekut

• Mundohuni te mos pini ose te zvogeloni konsumin e duhanit apo alkolit

• Mos perdorni helmet dhe lendet e tjera kimike (gjate sperkatjes apo pastrimit)

• Lajmerohu tek mjeku menjehere nese ke ndonje nga shenjat e meposhtme te rrezikut si: gjakderdhje, presion te larte te gjakut, enjtje te duarve dhe kembeve.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Print this article!
  • ilira

    jam shtatzan tash 6jav qe 3dit kam vjellje vazhdimisht qka te ha a e demton beben kjo apo a mund te kem problem un me humbje te vitaminave ju pershendes

  • menda

    jaam shtatezane qe 22 jave mirpo pesha me duket pak e vogel per javet qe ka 450gr. mjeku me ka thene qe ne muajin e 6 duhet ti ket fryti 1 kl a eshte normale kjo

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress