Home » Këshilla për shtatëzëna » Roli i acidit folik dhe hekurit në zhvillimin e fetusit

Roli i acidit folik dhe hekurit në zhvillimin e fetusit

Hulumtimi i ekspertëve amerikanë ka treguar se marrja e acidit folik dhe hekurit gjatë shtatzënisë ndërlidhet me zhvillimin e foshnjës.

Hulumtuesit nga universiteti ‘Johns Hopkins’ thonë se fjala është për rëndësinë dhe kujdesin e ardhshëm të fëmijës.

Revista ‘Journal of the American Medical Association’ shkruan se hekuri është kyç në zhvillimin e sistemin nervor.

Si pasojë e mungesës së hekurit, llogaritet se 50% e shtatzënave dhe 40% e fëmijëve parashkollorë janë anemikë.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Print this article!
© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress