Home » Këshilla për shtatëzëna » Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?

Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?

Të pish shumë kafe gjatë shtatzanisë mund të sjellë rreziqe serioze në zhvillimin e fetusit dhe për shëndetin e nënës.

Një studim i bërë nga kërkuesit e Universitetit të Leicesterit (Angli) ka konfirmuar sasinë maksimale të kafes të lejuar për nënat e ardhshme: 200 miligramë.

Kush e kalon këtë masë, që do të thotë 2-3 filxhanë në ditë, rrezikon zhvillimin e fëmijës.

Do te ishte mire qe kafeina te eliminohej gjate shtatzanise, por nese nuk beni dot pa te, studimi tregon qe nuk duhen kaluar 3 filxhane ne dite kafeje.

Publikoje ne:
  • Postoje tek Kapsit
  • Bookmark tek RuajFaqet
  • Facebook
  • Print this article!
  • fitorja

    falemderit per gjitha keto keshilla vetem kisha dasht nje pyetje tja bej:A esht e rrezikshme ngjyrosja e flokeve gjat shtatzanis ???? flmm

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress