Maska më e mirë e krijuar me karrotë

Maska më e mirë e krijuar me karrotë

Maska më e mirë e krijuar me karrotëPërbërësit;

2-3 karrota të mëdha

4 lugë mjaltë

Përgatitja;

Gatuani karrotat deri sa të bëhen të shkrifëta, pastaj shtypni ato me piru ose vendosni në një blender, më pas siper tyre hidhni mjaltin dhe i lini të përziehen deri sa të krijohet një formë paste. E lini masen të ftohet pak dhe pastaj vendoseni në fytyrë. Vendoseni butësisht masken duke e përhapur me bulëzat e gishtave tuaj dhe e lini të qëndrojë trajtimin 10 minuta. Shperlani fytyren me ujë të freskët dhe fshijeni me peshqir të thatë. Ju kujtojmë se sasia e përbërësve është shumë e madhe prandaj ju këshillojmë të merrni me vetë një person që t’ju shoqërojë dhe ndërkohë të trajtojë dhe fytyren, pasi masa e krijuar është e mjaftueshme për të dy veta.

Komento