Maska nga vezë (për lëkurë më të butë)

Maska nga vezë (për lëkurë më të butë)

Maska nga vezë (për lëkurë më të butë)Përbërësit;

1 të bardhte e vezës
2 lugë miell
1 lugë mjaltë

Përgatitja;

Së pari përzihen të bardhat e vezës, pastaj shtoni mjaltin dhe miellin. Pasi të keni krijuar një masë homogjene vendosni masken në fytyrë duke e shperndarë  butësisht me gishta dhe e lini të qëndrojë 20 minuta, ose deri sa të vëreni që maska është teurur. Pastaj, në fund të procesit shperlani fytyren me ujë të vakët dhe fshijeni me peshqir të butë, sipas dëshirës pasi të keni tharë fytyren me peshqir mund t’a lyeni me krem zbutës për të arritur rezultatin e dëshiruar. Kremi zbutës duhet të ketë përbërës kryesor mjalti ose qumështin, pasi këto përbërës kanë efekt zbutës.

Komento