Maskë e perzier me krem zbutës

maske me krem zbutes

Do të dëshironi t’a pini këtë pijë, por është e ndaluar. Kjo maskë do të jetë një zbutës perfekt për flokët tuaj. Përgatiteni këtë maskë të pakten një herë në javë gjatë gjithë vitit, që të keni flokë të shëndetshëm dhe të lehtë për t’i modeluar ato sipas dëshirës.

Përbërësit;

½ banane

¼ pjeper

1 lugë vaj ulliri

1 lugë kos natyral

Përgatitja;

Në një tas hedhni bananen e shtypur mirë, përzijeni mirë me pjeperin, hedhni një lugë vaj ulliri, pastaj në fund hedhni edhe një lugë kos natyral. Pasi t’i keni përzier mirë dhe të keni formuar një masë të njëtrajtshme vendosni me ndihmen e bulës së gishtit mbi gjithë pjesën e skalpit, pastaj mbi të gjithë pjesën e flokëve. Tek majat vendosni pak më shumë nga masa e përgatitur, sepse duke qënë se ajo është pjesa që ekspozohet më shumë, si pasojë është më e dëmtuar. Masken lërëni të qëndrojë 30 minuta, pastaj e shperlani me ujë të nxehtë dhe shampon tuaj të zakonshme.

Komento