Home » Shëndetësi » Disa pyetje për menstruacionet

Disa pyetje për menstruacionet

Sa zgjasin menstruacionet normale?

Zakonisht ato zgjasin 4 – 6 ditë dhe humbja e gjakut është rreth 36 ml ( sa një filxhan kafeje). Humbjet normale të gjakut sillen rreth 10 dhe 200 ml.

Nëse gjakderdhja është gjithnjë e madhe, më së miri është të këshilloheni me gjinekologun, ngase mund të paraqitet ndonjë anemi. Për të penguar aneminë, me siguri mjeku do t’ju këshillojë të përdorni preparate hekuri dhe vitaminë B.

• A është i dëmshëm sporti në kohën e menstruacioneve?
Përkundrazi, është shumë i dobishëm. Aktiviteti fizik nxit krijimin e endorfinës, materie që e zvogëlon dhimbjen, e me këtë lirohen muskujt e barkut, shpinës, gjë që ato ditë janë të shtrënguara.

• Çfarë duhet ngrënë në kohën e menstruacioneve?
Me gjakderdhje, organizmi humb albuminat, lëngjet dhe hekurin, prandaj është me rëndësi të ushqyerit e mirë. Mirë është të hahet mish, vezë, prodhime qumështi, të hahet ushqim me albumine dhe të pihet shumë ujë. Janë të preferuara lëngjet e pemëve sidomos nga agrumet që përmbajnë vitaminë C e cila ndihmon organizmit në thithjen e hekurit nga ushqimi.

• A mund të përdor tamponë një vajzë vergjinë?
Po, ngase cipa e virgjërisë (himeni)nëpër të cilën rregullisht rrjedhin menstruacionet, është mjaft elastik dhe nuk e pengon vendosjen e tamponëve në vaginë.

• A mund të shkaktojnë dëme tamponët?
Nëse i përmbahet vajza rregullave dhe i ndërron, jo. Sipas disa studimeve në SHBA, tamponët janë të dobishme për shëndet si dhe për diskonim të mirë të femrës gjatë kohës së menstruacioneve.

• Kur është koha për pilula kontraceptive?
Kur vjen koha e marrëdhënieve të rregullta seksuale. Mund t’i përdorin edhe adoleshentet nëse kanë marrëdhënie të rregullta seksuale. Kjo nuk ka pasoja të dëmshme, madje edhe i mjekon “puçërzat”. Vetëm vajzat që vuajnë nga epilepsia, apo që kanë probleme me veshkë, mëlçi si dhe qarkullim të gjakut nuk guxojnë t’i përdorin këto preparate. Për të gjithë femrat vlen rregulli: së pari duhet bërë analizën e gjakut e pastaj vjen koha e këtyre preparateve.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Print this article!
 • lina

  jam 17 vjeqare kam problem me menstracionet
  me vonohen 4 deri ne 5 muj
  edhe nuk jam shum a gjat a ka gjasa qe te rritem ende ajo ju lutem me tregoni Ju Pershendes

 • laureta

  Un jam 15 vjeqare dhe sapo me kan ardhur menstruacionet e para A mund te me tregoni se sa zgjasin ?

 • lori

  jm nje vajze 14 vjecare dhe akoma nuk me kane ardhur menstruacionet e para.jam shum e shqetesuar ju lutem me thoni dicka

 • linda

  jam ne vajz 18 vjece kam 3 muaj qe nk me vin ato a mund ta di se cfar po me ndodh ju lutem me tregoni ju pershendes

 • vanesa

  jam 13 vjeqare dhe akoma nuk me kan ardhur menstracionet e para , jam e brengosur sepse disa shoqeve te mia me te vogla se unee po , perse mua ? a mund te me tregoni ndonje aryse pse ndodh kjo ?

 • vanesa

  a mund edhe ndokush tjeter te me jap pergjigje perse me vonohen menstacionet nuk me kan ardhur ende jam 14 vjeqare ndersa shoqeve te mia 12 vjeqe po ? ku qendron problemi ? a mund menstacionet te mos vijn fare ?

 • vanesa

  lori as mua nuk me kan ardhur menstracionet e para jam 14 vjeqe dhe jam shum e shqetesuar gjithashtu ?

 • ardita

  jam 13 vjet dhe mentracionet me vonohen nga 6 muaj ju lutem me jepni keshill

 • linda

  Pershendetje deshta me ba ni pyetje.ne qofse provon me prish virgjeniteti dhe nuk mundesh me duru dhimten a prishet vurgjeniteti dhe a ndodh me met shtazan ju Kisha lut te me ndimoni

 • zana

  Jam 44 vjeqare e pa martuar,tre muajve te fundit po kam ndryshime menstruale me nga 11 max,dhe 8 dite min qe me vin para kohes .Kam frike se mos po me nderpriten .Ne qfar moshe nderpriten menstruacionet te nje femer ju lutem me shkruani ne emailin tim ,ju pershendes me respekt

 • shkurta

  ju lutem me tregoni jam 14 vjeq dhe nuk me kan ardhur ende a ka ndonje problem ju luteemmmmmmm me tregoniii

 • Valeria Vale

  Kam 8 muaj qe nuk me vine menstruacionet per cfare arsye ndodh kjo.jam 29 vjec.

 • Flora

  Jam 13 vjec e gjysem , ka rreth dy muaj qe menstuacionet me vijne dy her ne muaj , me zgjasin rreth 5-6 dit dhe me vijne aq shume saqe behem ver8 shum shum pis ju lutem a mun te me ndihmoni ?

 • angela

  Ckemi un jam nje vajze 17 vjec. Para 10 ditesh me iken mestruacionet dhe pas 2 ditesh un me te fejuarin tim kryem marredhenie pa mbrojtje. Direkt pas aktit un mora nje pilule. Cdo gje ishte ne rregull deri sot ne mengjes kur u zgjova dhe pashe qe isha ber pis tek mbathjet me gjak. Jam shum e shqetesuar. Kjo do te thot qe jam shtatezan?? Ju lutem me ndihmoni..

 • dukate

  jam 48 vjeqe para 2 vitesh me kan lene menstracionet ,problemi im esht ky se here pas here me vjen nje e nxeht ne gjith trupin e pastaj behem flak e kuqe ne fytyre .a mund te perdor ndonje ilaq per ti kthyer perseri apo jo .jam e martuar e kam 2 femije .ju lutem qfar me keshilloni .faleminderit per mirkuptimin

 • Riinaa

  Jam 14 vjece para tri dite kam pasur vetem pak gjak por ai nuk me ka rrjedhur!Mammaja ime medon se me kan ardhur por deri tani ne ulloshkat e mia nuk kam pasur as edhe nje pike gjak,kam pak therrje barku por edhe barku me sillet shum!JUUU LUTEM DIKUSH TE ME NDIHMOJ DHE TE ME JAP PERGJIGJJE!!!

 • Anisa

  Une jam nje vajze 13 vjeqare me kane ardhur menstrucionet dhe kam 1-2 jave kam shum gjakderdhje ju lutem me ndihmoni a eshte normale kjo?

 • Melisa

  jo nuka asnje problem eshte normale kusherires time i erdhen 15 vjec

 • elvana

  edhe mua arjona me zgjasin 1-2 jav nu di cfar te bej

 • katja

  mos u shqeteso ka dhe vajza qe i vin 9 vjec

 • Kejsi

  edhe une jam 13 vjec dhe me kane ardhur menstrucionet jam 1.58 e gjate a do zgjatem me ?

 • erjonita

  mos ju jeni te martuar nese je e martu je shtazne nuk munet me ju ardh ato

 • erjonita

  nese nuk ju kan ardh ato shkoni te mejku kutrulloni vegjiteitn tuj seksula ose ne qiknij mos e kini prish vetin tuaj

 • erjonita

  por edhe mu jam 13 vjece ala nuk me kkan ardh se me kan qi djemt hahahahha

 • Lela

  Jam 15 vjeqare , vetem nje muaj i kam pasur ndersa tani qe 2-3 muaj nuk me kan ardhur , me tregoni ju lutem ?

 • bruna

  Jam 27 vjece dhe mua veten 2-3 dite me rrin dhe me vin shum pak …. dhe kam shum dhimbje barku tensjon cfar haj e vjell …

 • nuk ka rendesi

  Ju Lutem Te Gjithawe Vajzave Ta Lexojne Kete

  Tek shumica e vajzave menstruacionet fillojnë në mes të moshës 10 dhe 15 vjeç. Mosha mesatare është 12, por çdo vajzë e ka “orarin” e saj të trupit.

  Edhe pse nuk ka një moshë të caktuar për fillimin e menstruacioneve, ka fisa fakte që tregojnë që menstruacionet mund të fillojnë sv shpejti. Psh. një vajzë merr menstruacionet e saj rreth 2 vjet pasi gjoksi i saj ka filluar të zhvillohet. Një tjetër shenjë është lëngu vaginal (lloj mukusi), që një vajzë mund të sheh ose të ndjen ne të brendshmet e saj. Ky lëng zakonisht fillon rreth 6 muaj përpara se një vajzë të bëhet me menstruacionet e saj të para.

  Kurse Prej Moshes 15-20 Ato Fillojn Dhe Rrallohen ( ndalen )

  Keshtu Ju Lutem Mos u Shqetsoni..

 • Elita

  Mos u Brengos Sepse Ato Vijne Prej Moshes 1O Vjeqare Deri 15

 • Elita

  Nuk Eshte Ai Problem Erjonita Dhe Kujdes Fjalorin :@

 • Elita

  Mos u Brengos Sepse Ato Vijne Prej Moshes 1O Vjeqare Deri 15

 • Elita

  Prej Moshes 15-20 Ato Fillojn Dhe Rrallohen ( ndalen ), Ti Je Ne Moshen 17 A Po Jo Atehere Mos U Shqetso

 • Elita

  Prej Moshes 15-20 Ato Fillojn Dhe Rrallohen ( ndalen )

 • Elita

  Riinaa Nuk Duhesh Te Vraposh Apo Te Kercesh , Te Hidhesh Larte, Se Pastaj Ato Do Te Te Vinne Pa e Pasur Kohen e Vet Dhe Me Pas Do Kesh Probleme Dhe Degjoje Nenen .

 • Elita

  Perse E Ki Lene Djemt ??.. Mund Te Prishesh Oj Vajze A e Din Mami Yt Perkete ??.. Erjonita Pergjigju.

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress