Home » Shëndetësi » Shëndeti mendor

Shëndeti mendor

Sytë tuaj zbulojnë shume gjera për ju, duke përfshirë edhe shëndetin mendor.

Mënyra me e re e diagnostifikimit te shume sëmundjeve neurologjike, siç është Alzheimeri, Parkinsonizmi etj mund te behet përmes numërimit te qelizave te syrit te cilat vdesin.

Këto sëmundje shkaktojnë vdekjen e neuroneve ne tru dhe pasi qe kjo është e vështirë për tu detektuar, fatkeqësisht këto sëmundje zbulohen ne faza kur përparojnë dukshëm.

Shkencëtarët thonë se ky zbulim shkencor edhe pse nuk është hulumtuar plotësisht, mund te kontribuoje dukshëm ne diagnostifikimin e sëmundjeve mendore ne te ardhmen.

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Print this article!
 • shendet mendor

  tung,desha te pyes rreth meje se kam problem qysh qe 2 vite e gjysm me shendet mendor,nenstop kam shtrengim ne koke sidomos pjesa perpara edhe anesore,syt menzi i mbaj hapur,drita shum me pengon,shiqimi larg shum me ben te ndihem e trullushme,shof shum endrra te kqija,edhe qe bej gjum une nenstop ndihem sikur skam fjet fare,veshet mduket qe i kam te mbyllur ndojeher menxi degjoj,shum mendime te kqija me hyn ne koke,shum shpejt behem nervoze,nenstop e ndiej veten si naper enderr,edhe fuqi kam shum pak po ashtu me mungon edhe vullneti,po ashtu edhe frigohem shum sidomos naten, kam vizitu disa mjek analizat tgjitha mire,kan dyshu ma shum prej depresionit,gjeja qe me shum po me brengos asht se po ndihem nenstop si naper enderr,trurin e kam si na mjegull,ju lutem me jepeni ndonje keshill,valja.

 • alban

  tung,kam nje shtrengim non-stop te kokes anash dhe pas kokes qe nje vit,me pengon drita dhe nuk ndihem i rahatshem i qet si me perpara mundeni me me kshillu ose me me tregu nje zgjidhe?? tung gjidhve

 • semra

  me dhamin kembet si sherohet larg dhimja

 • arben

  Problemi qendron se nuk ndihem i rehatshem para nje kohe kam pas dhimbje koke (pas koke)nja dy muaj jo qdo dit por thuajse qdo dyten apo te treten dit ,syt edhe sot i kam te randun ,shikimin e kam ne rregull,pastaj te rahurat e zemres ndonje dite i kam te shpejta 100 te rahura ne min,por EKG e kam be edhe analizat e gjakut i kam be por kan rezultu fatmirsisht mire,por mu ka diagnostifiku Spondiloza C4 C5 nuk e di po ne se qeto simptome me vin prej kesaj smundje.Desha te shtoj se ndonjeher kam edhe maramendje,humbje balansi jo shume te theksuara por prezente,renqethje,emocione per gjera shume te vogla,dhimbje trupi.Nese keni mundesi me me dhene ndonje keshille per gjendjen time aktuale.Flm

 • arbenmaloku@live.com

  6:15 pm

  Problemi qendron se nuk ndihem i rehatshem para nje kohe kam pas dhimbje koke (pas koke)nja dy muaj jo qdo dit por thuajse qdo dyten apo te treten dit ,syt edhe sot i kam te randun ,shikimin e kam ne rregull,pastaj te rahurat e zemres ndonje dite i kam te shpejta 100 te rahura ne min,por EKG e kam be edhe analizat e gjakut i kam be por kan rezultu fatmirsisht mire,por mu ka diagnostifiku Spondiloza C4 C5 nuk e di po ne se qeto simptome me vin prej kesaj smundje.Desha te shtoj se ndonjeher kam edhe maramendje,humbje balansi jo shume te theksuara por prezente,renqethje,emocione per gjera

 • valja

  tung,desha te pyes rreth meje se kam problem qysh qe 3 vite e gjysm me shendet mendor,nenstop kam shtrengim ne koke sidomos pjesa perpara edhe anesore,syt menzi i mbaj hapur,drita shum me pengon,shiqimi larg shum me ben te ndihem e trullushme,shof shum endrra te kqija,edhe qe bej gjum une nenstop ndihem sikur skam fjet fare,veshet mduket qe i kam te mbyllur ndojeher menxi degjoj,shum mendime te kqija me hyn ne koke,shum shpejt behem nervoze,nenstop e ndiej veten si naper enderr,edhe fuqi kam shum pak po ashtu me mungon edhe vullneti,po ashtu edhe frigohem shum sidomos naten, kam vizitu disa mjek analizat tgjitha mire,kan dyshu ma shum prej depresionit,gjeja qe me shum po me brengos asht se po ndihem nenstop si naper enderr,trurin e kam si na mjegull,ju lutem me jepeni ndonje keshill,valja.

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress