Mjekimi dhe simptomat e gjëndrave tiroide

Mjekimi dhe simptomat e gjëndrave tiroide

Sëmundja e mbitiroidizmit që mund të njihet edhe si: tiroidet, hipertirozë, thyrotoxicosis, hyperthyroidism, mund të japë simptoma të ndryshme.

Shqetësimet mund të vijnë tinëz dhe shumë vetë mendojnë se shkaktohen nga stresi, mbingarkimi në punë apo lodhja e zakonshme. Shpeshherë kemi të bëjmë me një gjëndër të shkatërruar tiroidale. Me fjalën metabolizëm shprehet shpejtësia ose frenimi i djegies së substancave ushqimore në inde për të prodhuar energji, si dhe për zhvillimin e organeve të ndryshme të trupit.

Funksioni i gjëndrave tiroide varet shumë dhe nga sasia e jodit që hyn në organizëm. Gjëndrat tiroide kanë këto shenja dalluese: dalja jashtë e kokërdhokëve të syrit, sytë janë të shkëlqyeshëm e të gjallë, kanë dridhje duarsh, dobësim trupi, rrahje të zemrës të shpeshta dhe më të forta.

Shenjat
Të sëmurët me tiroide preken shpejt, qajnë lehtë, kanë dhimbje koke, lëkura rri e djersitur dhe e ngrohtë, shpesh e skuqur, kanë heqje barku, çrregullime menstruacionesh te gratë, shtrëngesa të gjoksit, bllokim të frymëmarrjes.

Funksioni i gjëndrës tiroide dobësohet nga: ndikimi normal i gjëndrës së hipofizës mbi tiroiden, çrregullimet që prekin gjëndrën, shkaqe të tjera të panjohura të cilat veprojnë drejtpërdrejt në gjëndër. Kjo është një sëmundje që prek më tepër gratë.

Gjëndra prodhon shumë hormone, si pasojë e kësaj trupi pëson disa çrregullime me rëndësi siç ishin ato që përmendën më sipër. Është një sëmundje që shoqërohet me zmadhimin e gjëndrës tiroide dhe shfaqet më tepër te gratë në çdo moshë. Gjëndrat zmadhohen në forma dhe në mënyra të ndryshme.

Gjëndrat mund të zmadhohen në mes ose në të dyja anët, apo njëra anë me përmasa të ndryshme, disa herë në një kohë të shkurtër, disa herë gradualisht. Gusha endemike quhet ajo sëmundje që shkaktohet nga mungesa e jodit në vendet malore.

Në këtë rast personat që preken shqetësohen nga pamja jo e bukur e fytit. Ata që jetojnë në zona malore zakonisht preken nga gjëndrat tiroide me mungesë jodi. Ndërsa ata që jetojnë në zonat bregdetare preken nga sëmundja me tepricë të jodit. Por ka dhe raste shumë të rralla që tek ndonjë person ndodh e kundërta. Gjëndrat tiroide me tepricë të jodit janë më të vështira për kurim sesa ato me mungesë jodi.

Mbitiroidizmi
Mbitiroidizëm kemi kur në trup ka më tepër tiroksinë se normalisht. Atëherë shtohet metabolizmi dhe trupi kalon në superxhiro. Mbitiroidizmi njihet edhe si hipertirozë dhe më parë njihej edhe si tireotoksikozë.

Mbifunksionimi i gjëndrës tiroidale është shkaku më i zakonshëm që ka më tepër tiroksinë në trup. Tepër tiroksinë në trup mund të ketë edhe në rastin e tiroiditit i cili është infektim kohëshkurtër i gjëndrës tiroidale. Kurse kur gjëndra tiroidale prodhon më pak tiroksinë kemi hipoterozë.

Në këtë rast ka një metabolizëm të ulët dhe trupi ndodhet në një gjendje xhiroje të ulët. Tek disa njerëz djersitja është jonormale dhe tregon për një problem shëndeti, ç’ka do të thotë se kjo djersitje e madhe shkaktohet nga tiroidet.

Duhet gjithmonë që pacientët me tiroide të trajtohen tek mjeku specialist pasi sa më shumë kalon koha aq më shumë probleme të tjera shëndeti dalin që do kërkojnë më shumë kohë për t’u kuruar krahasuar me rastin kur kërkohet ndihmë nga doktori që në rastin më të parë kur djersitja është e madhe.

45 Comments

 1. qka ka lidhje me shtatzani gjandrat tiroide

 2. a ka sherim te plot gjandrat tiroide

 3. aka sherim te plot gjendra tiroide,dhe a eksiston ndonje bari qe te pakten e zbut problemin, qoft ky bari medicinal apo popullor
  ju faleminderit

 4. kam probleme me gjandrren tiroide jam duke u mjekuar me letrox dhe corvitol 2.5 afer 2 vite sa zgjat mjekimi dhe a egziston ndonje bari tjeter qe te mjekohet kjo semundje
  ju falemnderit

 5. Vuaj nga gjendra teroide me duken ne goxha jam kuruar kohe me pare tani jo , por kam disa shqetesime 1- kam shum te dridhura kembet me ftohen shum dhe vetem i fus ne uje te nxehte ,kam gromesira me shterngon dicka ne kraharor dhe ka raste me leviz tensioni . bera analiza per diabet dhe me dolen mire tani dyshoj te teroidja dua mendimin tuaj .Flm

 6. Une jam 38 vjeqare e martuar dhe para 8 viteve e kam operuar gjendren tiroide me diagnozen Struma Nodosa si dhe e kam perdorur jodin radioaktiv.Prej atehere perdori Letrox 100 mg. Mirepo desha ta di se a me pengon ne shtatezani pasi qe i kam pasur dy oborte ku kam mbetur shtatezane me IVF. Andaj ju lutem per keshilla se a mundem te lindi edhe pse jam duke perdorur terapi

 7. edhe un vuaj nga gjenra tiroide dhe dashta me ju pyt a asht shkaktar gjendra tiroida per dhimbjen e kokes dhe a ka sherim total a ka pasoja ky sherim .Jam nervoz me pengon zhurma kam lodhje nuk marr frym ne rregull.ju falemindrin por kerkoj patjeter pergjigjjen tuaj

 8. kam gusha qe ne mjeksi nodus dhe ka nje cist tash kam be kontrollen e fundit me kan than kan nis edhe tjera me ka than te operohem kisha dash edhe mendim tuaj a edhet mir me hek a po jo a kan donje rezik

 9. a eshte vdekje prurese gjendra tiroide

 10. tiroidet nuk jan vdekjeprose ne qofse i sheron me kohe

 11. ju lutem a eshte sheruese semudja e gjëndrave tiroide

 12. Ju a ësht Sheruse semundja e Gjandrave Tiroide.??

 13. ju lutem a esht sheruese semundja e gjendrave tiroide

  • kjo eshte nje semundje kronike qe mbqhet nen kontoll me ilace por qe nuk sherohet komplet

 14. Doktor tezja ime eshte nje grua 42 vjecare dhe u operua nga gjendrat.Ajo tashi ne keto dite eshte semure sepse ka mungese jodi i thane.Ke ndonje keshille.Pres nje pergjigje sa me shpejt

 15. pershndetje jam 25 vjece Per momentin nuk po perdore asgje por po verej ca komplikime ne trupin tim. Perveq nervozes dridhjeve te duarve dhe dobesimit ne trup rrahjeve te shpeshta te zemres po verej tek vetja edhe nje mosdurim te nxehtesise se zjarrit kur i afrohem ndjej nje avull qe me hipen nga kembet ne koke pastaj ndjej plogeshti.Kam filluar te dyshoj mos ka filluar te me ngritet tensioni edhe pse gjithmone e kam pasur te ulet e tani eshte normal.a ka mundesi te jete nga gjendrra tiroide dhe a eshte me rrezik. gjithashtu kam edhe marrje mendsh shume shpesh ne disa raste sa here qe ngrihem ne kembe. Para nje muaji e kam bere analizen e hormoneve dhe kam marre kete rezultat .TSH.8.57 T4 1.02 DHET 3.17 .Ndersa USG e gjendjes Thyroide ka kete rezultat .gjendrra Thyroide eshte ne pergjithesi e rritur sidomos lobi i djathte dhe itimusi.Lobi i djathte eshte me diam,20*20*45mm ,itimusi eshte i gjere 4.5mm kurse lobi i majte me diam 16*14*40mm.Parenkima eshte me ehostrukture johomogjene.Ne Color Dopller ka vaskularizim te theksuar.
  Perfundim Thyrodis chr.hypertrophica.si e kam gjendjen dhe cka duhet te perdori.

 16. a esht e vertet se si barë për shërimin e gjendrave tiroide mund të përdoren , arra të njoma të futen në mjalt edhe të çëndrojn njëkoh deri sa ta lëshojn ujin.. e pastaj te kullohen e ai lëng kinse po përmbajka jod edhe qenka shëruse ideal.. sa ka të vërtet rredh kësaj???

 17. Pershendetje Emi
  Me sa kuptova une kemi te bejm me nje TSH 8.57(hormoni qe stimulon gjendren tiroide)patjeter qe duhet te fillloni mjekimin,te beni nje vizite tek Endokrinologu.

 18. Pershendetje Hesat
  Po eshte e vertet sepse arrat kane shume permbajtej te jodit.

 19. kam probleme me gjendrren tiroide,kontrollin e fundit echo e kam bere para nje jave ku shkruan ksht,Shenja te nje gj.tiroide me shtrirje cervikalepa shenja per shtrirje retrosternale.Struktura indorerelativisht homogjene hyperechoike,me nje formacion nodular izoechogjen me hallo hipoechogjene mire te vaskularizuara me dimenzionerreth 10mm x 9mm per tu diferencuar me scinigrafi.
  Lobi i djathte me volumen10ml ne kufi te siper te normales
  Lobi majte me volumen 8.6ml normal.
  Istmusi me gjersi 5mm lehtesisht i trashur.
  Trahea e medioponuar dhe e pa komplikuar.
  Qka me preferoni ju a me bo scintigrafin a jo pasi nje mjek tjeter me ka than qe nuk ka nevoj pasi qe i ki ne vlera normale T3 T4 TSH,para kater muje i kam perserit analizat jan kto rezultate T3 1.6, T4 132.0,TSH 1.38 terapi nuk kam perdor kurr qe dy vite qe e kam zbulu ,pres nga ju nje pergjegjje qka me kishit propozu .Ju faleminderit

 20. Prsh... nje i afermi im eshte vizituar dhe dok i tha se nuk e kishte gjender teroide po ishte si nje qese me uje(pasi beri rezonancen),akoma nuk eshte kthyer ne gjender.Dok i tha se duhej te bej urgjent operacion.A eshte operacion i veshtire dhe a ka pasoja te mevoneshme apo efekte anesore...faleminderit!

 21. PErshendetje.

  M'fal Dr.Por Desha tju bej nje Pytje nena ime vuan Qe 10 Vite nga gjendra terodie ne qaf ka Perdorur hapa gjat ksaj Semundje Tash Para 2-3muaj'sh Ka ber Operacionin ne shqipri. Osht krejt n'rregull mir ,Po aka ndonje kshill Prej Teje Q'ka duhet me Pi ose me ngren Qe sama shum Elargon nga kjo Smuj. qe osht Kontrast K'saj smundje ,mfal per penges PreS pergjigj'jen Tuaj me Rrespekt S.Selmani.

 22. Momentalisht gjindem ne Afghanistan dhe nuk mundem me shku per mjekim ne Dubai deri edhe 28 dite kur e kam pushimin.Perdori LEVOTHYROXINE 50mg por para tri diteve me shqetosonte cdo dite dicka ne fyt me ngushtonte sikur nuk munesha me marr frym sa duhet dhe fillova ti perdori barnat e 100mg deri te shkoj te mjeku edhe 28 dite por pra po me duket qe kam nga pak ngushtime ne fyt dhe qrregullime te ritmit te zemres.Pasi qe jame ngecur ne baze ju kisha lutur qka dot me preferoni.Ju pershendes nga zemra

 23. pershendetje
  deshta nje pytje gruaja ime eshte shtatzen dhe mjeku me ka then qe e ka tiroiden a mund te ket ndonje problem femija??

 24. Pershendetje Une nuk e ndiej vetin mir prej fytit qe ni vit jam ne kontrolla te mjekut gjith deri tash hala nuk kan gjetur diqka qe me pengon mua ne fyt kur ha ushqime e pi gjith me pengon tash gati ni muaj kam edhe kollitje pse nuk ma kan gjetur hala qfar me pengon ne fyt me pengon gjith thuajse me ka mbetur diqka ne fyt ju lutem qka te bej ju falenderoj

 25. jam ema vuaj nga gjandrrat tiroide kam ba T3 T4 TSH edhe me gjilpana ngjander m ma kan mar analizen mir mka dal vetenm ju kisha pyt a osh dishka rrezik me kalu ntumor ni modus jam tuj perdor Letrox 50 mg

 26. e ema mi nteresoi a ka munsi qyky modus me kalu ntumor se jam ba vesvese edhe masi pe pi kokrren po vjell

 27. pershendetje deshta ta boj nje pyetje te shkurter DR. e kam perdor JODIN dhe aka mundsi te sherohet keshtu me ka mjeku nje DR. NESE KA MUNDSI TREGOM JU PERSHENDES

 28. a eshte sheruese semundja

 29. pse me dridhen duart ne momente te caktuara
  pse me ndoll kjo
  Vuaj me teroidet????????????

 30. pershendetje. jam 54 vjeqa qe 4 vite vuaj nga teroidet.perdori etroxin50 mcg ,dua ta di asht semundje sheruese dhe a asht ngjitse dhe a asht trashiguese,, ju faleminderit

  • Sheruese mendoj se jo,por nuk eshte ngjitese dhe mund te jete e trashegueshme.Prandaj eshte mire qe edhe feminjet te bejne kontrolle sidomos vajzat pas pubertetit.

 31. pershendetje jam 35 vjeqar po jam prej gjandrrave teropde dhe jam ne filnand po kty mjekimi osh i mir edh uen kam kontrolla te rregjulla ngjdo 6 muj apo vit po mu kty ma marrin analizen ne fyt me xhylpan edh analizat e gjakut per kit smundje po nuk po di qfar te bej ame operu apo me vazhdu kshty me kontrolla po uen nuk kan as ni barn kunder ksja smundje as njiher skam perdor jam qe 4 5 vite umdoket pej teroide amun me tregu qfar e bej shum faliminderit qovse um pergjigjesh si shpejt ju faliminderit shum

 32. jam gru e martuar 29 vjeqare vuaj nga gjenderrat teroide i kam bere te gjitha analizat perdori 125mm letrox kam dhimt te qafes dhe dhimbeje kam tek duart a eshte problemi i gjandrres sepse kam bere fotografime te qafes po nuk um ka dal kur gjo qka me bo edhe ku mu drejtu per ma shum pres nje pergjigjje gjithsesi

 33. shoh qe shume pacient kerkojne nga nje pergjigje por une keta pergjigje si shof askund,ju lutem ku mundet te drejtohem per komentin tim qe te mar pergjigjen e sakte per gj...tiroide

 34. mirèmrama jam 21vjet.em shpesh her kam probleme me fyt sun pèrbi.um ajet.kaniher um ngushtohet. Kam problem me gjum.um del gjumi ngjus t nates.kam problem me frym marrje.um dridhet trupi.kam rramje t zemres t shpeshta.t forta.ja kam temperatur.her ethe.ndjesitna.herher kam marremendje.mè dhem e gjith trupi.ndihna shum e lodht.her dhimbje barku.po ikam qeto siptoma tshpeshta.a muj me dit arsyn.kam problem me gjandra.apo ndonjè smundje tjeter.Ju lutna njè prgj t shpejt.ju p.r.sh

 35. une jam tue perdor llatriks te pe 50 per gjanderr teride a kam shewrim jam njo vajze shume re 20 vjeqare

 36. Si ka mundsi te gjitja kto pytje qe jan bo ne lidhje me gjendrren tiroide e mos te ju pergjigjen....

 37. Ju lutem a mund te me pergjigjeni ne pytjen qe ju kame bere

 38. Une jam operu jasht vendit nga gjandrrat teoride dmth mue mikan hjeket gandrrat edhe tash ì perdori kokrra. Tyrox in mu mjeku me ka than ne qofse ganrrat o perhonen me koh nuk ka rrezik per jeten po j

 39. Simptonet jan vervoz .nerth dridht trupi ushqim nuk ka shije lodhje

 40. mirdita un 24 vjet ikam soit mora vesht se ekam gushn 2 cm tmadhe shum po merzitem nese nuk mund ta sheroii ju lutem me jepni nje kshill

 41. pershendetje aqe shume pytje jan bere dhe pa pergjigjje po ta kemi nje pergjigjje te qart rreth gjandrrave tiroide se a jan te kurueshme dhe a kan ndonje rrezik \

 42. Para 7 mujve jom ba operacion pei gandrrave teroide dhe Mikan hjek ne dy anet e fytit. Tash perdori kokrra tyroxin . Operacioni ekum kry ne Finland ikum pat do kontrolla operimi ka pat sukses fal zotit edhe mjekve te mir qe ika finlanda smundja nuk osht errezikshme ne qoft se operohet me koh

 43. Ju lutem nese ka mundesi me na jep pergjegjjen per pytjet qe ju kane bere?
  Me shpres qe do ta kem nje pergjegjje
  Ju faleminderit!

Komento