Home » Modë & Estetikë » Këshila për mirëmbajtje të fytyrës

Këshila për mirëmbajtje të fytyrës

mirmbajtja-e-fetyresDisa këshilla nga saloni i ondulimit dhe zbukurimit COIFFEUR & FRIZER YMERI për mirëmbajtjen e fytyrës.

Poashtu edhe disa lloje të maskave më interesante, e që ato maska mund ti përgatisim vetë në kushte të shtëpisë. Ja disa prej tyre.

Vitrinat e dyqaneve janë plot me produkte për lëkuren dhe shumë prej tyre premtojnë heqjen e rrudhave, disa zbutjen e lëkurës e të tjera janë kundër acarimit dhe infektimit.

Maskat që i rekomandojnë ekspertet e salonit të ondulimit dhe të zbukurimit coiffeur & Frizer Ymeri përmbajnë Acide Alfat Hidroksike. Këto acide vijnë nga ushqime natyrale si qumështi, portokalli, limoni, sheqeri etj. Disa nga këto acide mund edhe të prodhohen kimikisht.

Dermatologët janë të sigurt se këto acide zbusin lëkurën dhe ndihmojnë në procesin e largimit të qelizave të vdekura duke sjellë në pah qelizat e reja dhe të shëndetshme.

Në të njëjtën kohë këto acide kurojnë dëmtimin e lëkurës nga rrezet e diellit, këtu nuk bëhet fjalë për djegien e lëkures, por për efektin qe ka dielli mbi fytyrën e ekspozuar prej një kohe të gjatë (rrudhat, pigmenti, qukat etj.)

Ata që i kanë përdorur Acidet Alfa-Hidroksike për një kohë të gjatë dhe në mënyrë sistematike kanë treguar shenja përmirësimi në zbutjen e lëkurës, rrallimin e rrudhave dhe largimin e qelizave të shtresës së vdekur sipërfaqësore të lëkurës.

Por duhet të kini kujdes, sepse përdorimi i kremrave që përmbajnë këto acide e bën lëkurën shumë të ndejshme ndaj rrezeve diellore prandaj duhet përdorur patjetër krem plazhi kudra djegjes së lëkurës.

Kohët e fundit po prodhohen dhe tone që përmbajnë krem që të mbron nga dielli me numër 15 apo 16 dhe kjo përbën një zgjidhje fantastike.

Shoqëria duhet te sensibilizohet ndaj përdorimit të kremit të plazhit veçanërisht në fytyrë por edhe në krahë, jo vetëm për të ndaluar procesin e plakjes së lëkurës por edhe për t’u ruajtur nga kanceri i lëkurës.

Maska për fytyre te yndyrshme!

1 të bardhtë e vezës
1 lugë të gjellës lëng të karotave
2 lugë miell
Përzihen mirë të gjitha këto, dhe masën e fituar e shpërndan në fytyrë. E len të qëndrojë 20 minuta, pastaj fytyrën e shpërlanë me ujë të nxehtë.

Maska nga vezët (për lëkurë më të butë)

1 të bardhte e vezës
2 lugë miell
1 lugë mjaltë
Së pari përzihet te bardhte e vezës e pastaj i shtohet mjalti e më pastaj edhe mielli. Maska e fituar shpërndahet nëpër fytyrë dhe e len të qëndrojë derisa të teret. Pastaj fytyra shpërlahet me ujë të nxehtë.

Maska me Mjaltë

Mund ta lyeni fytyrën me mjaltë pasi ta keni pastruar atë mirë. Pas 20 minutash mund ta shpërlani fytyrën me ujë të vaket.
Mjalti ndihmon për ta stabilizuar hidratimin e qelizave.
Për të sheshuar rrudhat

1 te verdhte e veze
1luge kos
1 luge mjaltë
Përzihen te gjitha këto bashkë deri sa te fitohet një krem të butë. Shpërndajeni nëpër fytyrë dhe në qafë dhe lëreni të veprojë 15 minuta. E më pastaj shpërlajeni fytyrën me ujë të vakët.

Maska me Portokall dhe Mjaltë

Është ideale për të krijuar një efekt energji dhënës në lëkurë. Kjo maskë përgatitet shumë shpejt.

Lyhet fytyra me 3 luge mjaltë (duke evituar zonat rreth syve) dhe pastaj shpërndaje mbi të lëkurën e portokallit (kjo e grire imët). Lëreni te qëndrojë 10 minuta dhe shpërlajeni fytyrën me ujë te vaket.

Maske me banane (për lëkurë te yndyrshme)

1 banane e pjekur dhe e shtypur
1 luge kafeje kos natyral
1 luge kafeje lëng limoni

(Autori është frizer profesionist nga Prizreni)

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Print this article!
 • flora syla

  ju lutem a din ndonje krem per pika te zeza ne ftyr

 • lena

  lena nga gjermaia pershndetje un kam problem me diell me behet ftyra si e kafta venda vend me shum ne ball dua nje pergjejgje flm per kuptim

 • sabina

  un jam zeshkan qfar duhet te bej per tu zbardhuar te lutem me jepni ndonje koment

 • lena

  a ka mundesi ndonje rekomandim per pikat e zeza ne fyytyr faleminderit

 • Rina

  a keni ndonje rekomandim per njollat kafe, efelidet apo piklat e qures ashtu si i quajn, si mund te hiqen, apo cfar kreme duhet te perdoret per menjanimin e tyre? Nqs ka mundesi te me ndihmoni :)

 • tina

  ju lutem qfar me rekomandoni per acnet ne fytyr a ka ndonje ilaq per to

 • mimoza

  pershendetje une kam probleme me pika te qures ne fytyre a keni diqka per keshill se mund ti terhjeki keto juflm

 • okli

  pershendetje nje keshill dua ju lutem kam pika dhe pucra keto ju prec

 • edona

  qfar rekomandoni per pikat e zeza ne fytyr

 • sebi

  Pershendetje te gjitheve une jam Sebi nga Podujeva une mbaj krema qe kane shume sukses per heqjen e pikave te qures leqeve akneve etj.. nese jeni te interesuar salloni quhet Kozmetika Marigona gjendet ne rrugen Bahri Fazliu (RRUGA E SPITALIT)mund te me kontaktoni ne kete nr 045-561-721

 • gerta

  Une kam problem me njollat e kafta neper fytyre,me kan mbet qe nga shtatezania,edhe pas kaq vjetesh ato me dalin sapo te fillon koha te nxehet

 • genta

  un kam problem me njolla kafe neper fetyr me kan mbet qe na shtazania edhe pas kaq vjetesh ato sme kan hjek ende ju lutem me jepni ndonjo keshill..

 • lina

  qfar rekomandoni per fytyr me akne.

 • viola

  kom fillu te rrudhem ju lutem tregom si mi parandalu se jom shum e re ju lutem ma jep ni kshill flm

 • bubulina

  jam 19 vjeqare kam njolla te zeza ne fytyr aty rreth mustaqeve edhe hundes kam nevoj per nje kshill tuaje.

 • lena kurti

  kame probleme me akne qa mkishi thane mi parandalu

 • shkurta

  Jam shkurta ismajli nga gjilani koom nevoj mem tregu si ti largj shejat e bardha nga fetyra edhe pika te zeza ju lutem ndihmomni tregomni si duhte kaloni mir

 • Ndihma juaj

  Pershendetje!
  Une kam patur probleme me lekren, infekstion stafilokok e cila me zgjati 5 muaj. Kam kerkuar shume ilace te ndryshme deri sa gjeta Farmaci Daja i cili me pregatiti 1 ilac vete dhe pucrat me iken pa bere akoma 2 jave. Tani kam vetem pak shenja te cilat po me ikin dita dites. Motra ime ka shenja nga dielli dhe farmacisti po i pregatit 1 vasoline per kete pune… Uroj t’ju kem ndihmuar sado pak

 • Nettja

  Ja nje mask per heqjen e pikave te fytyres e merr nje lug sod bukes edhe gjys gote te qait uj te voket e qitni me nje en ujin e voket edhe soden e bukes e perzieni mir edhe e ferkoni ftyren 3 minuta me pastaj e lani ftyren me uj te voket e merrni nje te verdh te vezes e lyni fytyren e mbani 20 minuta perseri e shperlani ftyren kjo ka efekt shum te madh peer heqjen e pikave ne fytyr ket mask mund ta perdorni qdo 3 dit deri sa te eliminohen pikat e fytyres flm per mirkuptim.

 • Anisa

  si jeni kisha dasht mem tregu si ti heq do puqrra si krumba flm

 • miranda

  nete kete duhet ta vendosim vetem ne ate pjese ku i kemi njollat?? dhe pas mbajtjes se te verdhes se vezes ne fytyr e lajm me uje te vaket??

 • besa

  me mire oshte qe te perdorni nje sapun Protex 2 here ne dite dhe me pas te verdhen e vezes ta merrni ta lyeni fytyren prisni deri sa te thahet pastal e lani me mire oshte te perdorni vetem sapun protex gjindet ne barnatore dhe sapuna tjere mos perdorni do te ju ndihmoj shum

 • besarta

  a mund të më tregoni ndonjë mast pëe hjekjen e pikave te zeza dhe te puqurrave
  unë kam fytyren e yndyrshme

 • Leta

  nese bon mem tregu ndonje krem per acnke ju lutem vuaj qe nga mosha 16 vjet e deri tash 21 :S

 • linda

  kam probleme me njollat kafe ne fytyr sidomos ne zonen perreth mjekres pasi kisha pak pucra mishtore dhe per ti hequr perdorja duart pasojat jan kto njolla…cfr me rekomandoni ju lutemmm
  nje mask ne kushte shtepie apo qoft edhe nje produkt farmaceutik

 • arbesa

  une kam nishane qe i kam prekur me thonje mundeni tem tregoni ju lutemi

 • elissa

  nje terapi shum e thjesht qe me ka ndihmuar shumm,qdo mbremje mbaja fytyren ne avull te kamomilit per rreth 20 min,pastaj e pastroja fytyren me uj te nxeht dhe me mjalt,me pas me nje faculet te holl prekja lengun e limonit dhe ja hedhja fytyres,ne mengjes pastroja prap fytyren me mjalt dhe kanell te perzier ,pastaj pas dite merja 8 kastraveca te prera dhe i hedhja fytyres per 30 min,me pas me nje krem te limonit e lyeja fytyren dhe tani e kam nje fytyr shum te bukur dhe te paster,ju rekomandoj te veproni keshtu nuk do te gaboni esht shum e suksesshme ….

 • ela

  une kam problem me pika te qures dhe dua qe te bej diqka qe te me hiqen ju luem me jepni ndinje bar

 • qendresa

  une kam pucrra ne fytyr dhe deshiroj te perdor ndonje bar kunder tyre pasi qe jam ne moshen 14 vjeqare

 • zana

  dua nje krem per pika te zeza ne fytyre

 • kosovare

  pershendetje a ka ndonje mask kunder puqrrave ne fytyr

 • ilirjana

  pershendetje me intereson te di se ku mund te gjendet ne shitje lulja calendula vaji nga kjo lule dhe vaji frankincense ,këta përbërës perdoren per krema kunder rrudha …..

 • KREM

  A MUND TI HEQIM SHENJAT E KAFTA NE FYTYR

 • zatete.

  ju keshilloje une nje produkete natyral
  dhe shum
  shum shpejte puqrrat thahen vetem me mjel dhe kanel pluhere ivendoseni meni ene dyjave rreshete iperdoreni nefetyre puqrrate
  po sa iperkete njollave te zeza ju preferoje vetem sode buke equajen bikarbon faremaci rezultate del isukesesheshe provon dyjav rreshete edhe me vaj ulliri eme limon klm

 • anisa

  ju lutem dua te me ndihmoni per ndonje maske ne kuashtet e shtepise per heqjen e qukave ne fytyre nuk ndihem mire me to flm

 • kejsi

  po une dua ndonje mask per fytyren me kushte shtepie ose ne dua ndonje mask per floket qe te rriten dhe te trashen ! ;)

 • klea

  un dua ndonje mask me fruta qe kane vitamina e jo mask me kremra qe blihen ne dyqane :)

 • adisa

  une mendoj se kshilli im do te ju ndimoj
  le te lahet fytyra vetem me sapun dove dhe te shperlahet me uje te nxehte sepse edhe une e kam bere te njejten gje dhe per dy jav me jan larguar puqrrat nga fytyra

 • marte.s.p@hotmail,com

  mu me belqen kremi
  bamolino
  fytyre nuk ndihem mire me to flm

 • marte.s.p@hotmail,com

  shum shpejte puqrrat thahen vetem me mjel dhe kanel pluhere ivendoseni meni ene dyjave rreshete iperdoreni nefetyre puqrrate
  po

 • Lola

  Kam nevoj mem trgu si eken aknet ne both ju lutem te me ndihmoi kam shum nevoj flm shumper mirekuptim

 • bruna

  ju lutem me dimoni si te hiqen puccrat dhe pilat e zeza ju falenderoj nga Gjermania :*

 • dashurije

  si hiqen rrudhat ne fytyr ju lutem

 • elvira elvi

  Nga pucrrat me kan ngelur shenja ne faqe ju lutem me.ndihmoni me ndonje kur ju flm

 • Deni

  Pershendetje! Kam problem me fytyren se me behen shm njolla te kafta sidomos ne pranvere.po ashtu kam edhe ca quka. Ndihem shm ne siklet prej tyre.cfar me rekomandoni?

 • blertina

  Pershendetje! Kam problem me fytyren se me behen shm njolla te kafta sidomos ne pranvere.po ashtu kam edhe ca quka. Ndihem shm ne siklet prej tyre.cfar me rekomandoni

 • natlina

  A MUND TI HEQIM SHENJAT E KAFTA NE FYTYR

 • bukuri.com

  Duhet te pastrojm fytyren tone se pari me kose dhe limon pas disa ditesh do te keni permisim ne fytyren tuaj.Pasi edhe vet un e kam perdorur kete maske

 • bukuri.com

  EDHTE NJE KREM PER RRUDHA NE FYTYR ATE DUHET TA PERDORIM DITEN DHE NATEN DHE DO TE SHOHIM SHENJA PERMISIMI

 • bukuri.com

  PO HIQEN ME MASKE

© 2014 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress