Për heqjen e zbokthit mund të përdorni vajin e ullirit

Për heqjen e zbokthit mund të përdorni vajin e ullirit

Për heqjen e zbokthit mund të përdorni vajin e ulliritPo po! Për heqjen e zbokthit tashmë mund të përdorni vaj ulliri dhe vajguri.
Mjafton që ju të përdorni të përziera bashkë, vajin e ullirit dhe vajguri.
Sa për vajin e ullirit një lugë gjellë e vë në një filxhan dhe pasi ngjyen mollëzat e gishtave e kalon nepër flokë tek rrënja e tyre kuptohet, duke e lagur tërë koken.
Këtë bëjeni rreth gjysem orë para se t’a lani koken, dhe kur t’a lani do shikoni që zbokthi pakësohet dhe floku shkëlqen.

Po të njëjten gjë mund të bëni edhe për vajigurin. Mjafton të lyeni skalpin e kokës dhe flokët me kujdes me këtë vaj, t’a lini të qëndrojë disa minuta dhe pastaj të shperlani koken me ujë të vakët. Kujdes! Në momentin që dëshironi të lyeni kokën me vaj guri duhet të zgjidhni një ditv që nuk keni angazhime të mëdha pune, pasi vaj i gurit ka një aromë jo shumë të këndshme.

Komento