Përkeqësimet e sklerozës multiple

Përkeqësimet e sklerozës multiple

Përkeqësimet e sklerozës multiple Nje nder faktorët kryesorë janë: diabeti, demenca vaskulare, mungesa e vitaminave B dhe stresi

Skleroza Multiple është sëmundje me etiologji ende të panjohur. Hulumtimet intensive, sidomos vitet e fundit, sollën pak më shumë dritë si dhe optimizëm mbi etiologjinë e kësaj sëmundjeje.

Skleroza multiple është sëmundje e rëndë e njeriut, në sistemin nervor, e cila paraqitet me ankesa dhe dhimbje të ndryshme, të cilat vijnë kohë pas kohe.

Ankesat tipike të kësaj sëmundje janë: ligështimi (dobësimi) në duar apo këmbë, ndjenja e të qenit të pirë (shtangur), dridhjet; artikulimi i paqartë dhe pengesa në shikim. Në raste të shpeshta këto ankesa kalojnë.

2 Comments

  1. Pershendetje.A ka mundesi t'me tregoni diqka lidhur me rastin e gjyshes time ajo ka 81 vjet qe 9 vjet eshte e prekur nga semundja e sklerozes ne perkujdesemi per te nuk ka vetdije ne asnje aspekt te jetes nuk njeh askend bisedon me vetveten eshte e palevizshme ka perafersisht 2 vite qe ka humbur shume shum pesh dhe tani afer 4 muaj qe ne shpine pjesen e poshtme te shpines mishi i eshte bere i zi lekura i hiqet pastaj edhe ne kuka i ndodh i njejti ka filluar ti hiqet mishi edhe po i hapen varret ne kemi perdorur lloj lloj maste puder spreje te ndryshme te cilat na ka keshilluar mjeku por asesi ti sherohen plaget ka dhimbje edhe po bertet shum.Nese keni mundesi te me jepni nje keshille do te ju falenderoja shum

  2. Pershendetje, ju pershendes,jam nje nën 37 vjeqare edhe jam me ket semundje te sklerozes kisha pasu deshir te flisni ma gjersisht per kete smundje,se une jetoj ne gjermani edhe jam ne terapi te kesaj semundje qe gjdo jav e mar nga nje ineksion,kisha pasur deshir te di se kjo semundje nga vjen.Ju pershendes dhe ju uroj gjdo te mir e shendet ne jet

Komento