Pijeni këtë dhe do të gjithë do t’ua kenë zili trupin…

Pijeni këtë dhe do të gjithë do t’ua kenë zili trupin…

Pijeni këtë dhe do të gjithë do t’ua kenë zili trupin…Mbipesha është ndër shkaktarët kryesorë për zhvillimin e sëmundjeve kronike si diabeti dhe hipertensioni, sipas një informacioni të lëshuar nga Organizata Botërore e Shëndetit (WHO).

Të gjithë jemi dëshmitarë se miliona njerëz ballafaqohen me këtë problem çdo ditë. Sipas disa studimeve të fundit mjekësore, më shumë se dy miliardë njerëz vuajnë nga obeziteti – numër i cili e përfaqëson rreth 30 përqindëshin e popullsisë së botës – dhe të paktën 5 për qind e vdekjeve në planet ndërlidhen me këtë problem, transmeton Telegrafi.

Obeziteti mund të shkaktohet nga lëngjet e tepërta brenda trupit, por edhe për shkak të arsyeve tjera.

Shumë njerëz i nënshtrohen dietave strikte apo edhe ndërhyrjeve kirurgjike për ta djegur dhjamin, mirëpo shumë pak e kanë provuar metodën natyrale e cila merr pak kohë për t’i shfaqur rezultatet.

Për të humbur peshë dhe për ta zvogëluar madhësinë e abdomenit, gjëja e parë që duhet ta merrni parasysh është sasia dhe kualiteti i ushqimit që e konsumoni. Duhet t’i eliminoni të gjitha ushqimet e dëmshme dhe pijet që përmbajnë sheqer.

Veç kësaj, përgatitja e një pije natyrale që përfshinë kastravecët, majdanozin etj., do t’ju ndihmojë jashtëzakonisht shumë, si dhe procedura është tejet e lehtë.

Përbërësit:

– Një kastravec

– Pak selino

– Një tufë majdanoz

– Tri rriska ananasi

Procedura, siç e cekem edhe më lart, është shumë e thjesht. Vetëm pastroni dhe përzieni në një blender. Këtë pije konsumojeni në stomak të zbrazët çdo mëngjes.

Mos e lini më shumë se 15 minuta pasi ta keni përzier sepse mund t’i humbë të gjitha vlerat ushqyese. /Telegrafi/

Komento