Pijet për detoksifikimin e trupit

Pijet për detoksifikimin e trupit

Pijet për detoksifikimin e trupitPijet për detoksifikimin e trupit janë të rëndësishme sepse ndihmojnë për të humbur peshë në mënyrë natyrale dhe për të dëbuar toksinat dhe kimikatet e dëmshme nga trupi.

Përveç kësaj, trupi siguron një numër të vitaminave dhe mineraleve. Ja pijet më efektive për detoksifikim.

– Lëngu nga perimet me gjethe të gjelbra: Nëse nuk ju pëlqen për të ngrënë perime të freskëta, pse nuk i ktheni ato në lëng? Përveç kësaj, mund të kombinoni perimet me diçka që ju pëlqen, që të ketë lëngu një shije më të mirë. Ky lloj lëngu do t’i jap trupit hidratimin e nevojshëm (hidratimi është çelësi për detoksifikim efektiv dhe është i mirë për pamjen e bukur të lëkurës suaj).

– Lëngu i dendur me çaj të gjelbër: Çaji i gjelbër është përdorur për mijëra vjet për shkak se është tepër i shëndetshëm dhe për këtë arsye ende përdoret shpesh edhe në kohën e tanishme. Bëni një lëng të dendur nga çaji i gjelbër dhe citrusi, për të rritur dyfish efektin. Shumica e lëngjeve detoksifikuese nuk përmbajnë çaj të gjelbër, por kjo pije me agrume, është ideale për detoksifikim. Ky lëng do të ndihmojë duke përshpejtuar metabolizmin tuaj dhe me anë të tij do të merrni më shumë kalium dhe fibra.

– Lëngu nga shalqiri: Receta është shumë e thjeshtë, kurse përgatitja merr më pak se pesë minuta. E gjitha që duhet bërë është të merrni disa feta shalqiri, një ose dy tranguj me madhësi të mesme, limon, disa fletë mente dhe ujë të freskët. Kjo pije është e përsosur në qoftë se doni të hiqni qafe toksinat që janë të fshehura në trupin tuaj dhe në qoftë se keni nevojë për disa pije të freskëta me vlera ushqyese gjatë verës. Kjo pije do të nxisë funksionimin e duhur të mëlçisë dhe të veshkave.

Komento