Puthja pakëson stresin

Puthja pakëson stresin

Edhe pse njëri nga partnerët vuan nga ftohja, nuk duhet hequr dorë nga të puthurit. Rreziku për të marrur virusë nga një përshëndetje me shtrëngim dore, është më i madh, bëjnë të ditur mjekët.

Gjatë një puthje, ndodh shkëmbimi i më shumë se 4 000 Bakterieve, mirëpo mukoza e gojës është në gjendje të parandaloj futjen e tyre në brendi të organizmit, madje edhe duke forcuar sistemin imunitar.

Me puthje pasionante vejmë në punë rreth 38 muskuj të fytyrës dhe jo vetëm që ndikon në furnizim më të mirë më gjak dhe skuqje të fytyrës, por edhe ndihmon në zvogëlimin e sasisë së Kortizolit (hormoni i stresit), humbjen e ndjenjës së frikës dhe largimin nga mërzia depresive.

Ka dhe diçka më të këndshme për ata që vuajnë nga kilogramët e tepërt: një puthje përkon me djegien e më shumë se 18 kalorive dhe na bën të humbin në peshë.

One Comment

  1. Ju lutem me ndihmoni i dashuri im 26 vjec dhe un 21 kemi 3 vjet te fejuar dhe kemi probleme te tilla qe as qe imagjinoja se ekzistonin ai nuk di te puth mire dhe kur kruejme maredhenie pa asnje lloj kenaqesie sepse ai eshte shum i ndjeshem dhe prishet ne sekond zihemi gjithmon po ai thot kshu di un theksoj me do jasht mase por un nuk ndjehem mire dhe sdua te martohem pasi kam frike qe sdo ndryshoje kurr dhe kur un mundohem ta puth ai me shmang sepse i vjen per te qeshur thot nga djeshmeria e tepert ju lutem me tregoni si mund ta bej te ndryshoje mtheksoj me do shum po pse shmang puthjet nuk e di flm

Komento