Sa me shume fruta, per dhembe te bardhe

Sa me shume fruta, per dhembe te bardhe

Dëshironi të keni një buzëqeshje rrezëllitëse dhe ende nuk dini se kush janë sekretet për të mbajtur dhëmbë të bardhë?

E gjithë kjo çështje merr zgjidhje, ndërsa studimet amerikane servirin shumë këshilla për të patur një buzëqeshje të kristaltë.

Konsumoni sa më shumë mollë, selino, lulelakër dhe qumësht, për të forcuar zmaltin e dhëmbëve. Jo vetëm kaq, por produktet të cilat duhet ti konsumojmë pak janë kafja, çaji, pijet me përmbajtje sheqeri. Kush dëshiron të mbajë vetëm “bardhësi”, duhet që të qëndroni larg kafes, sikurse dhe duhanit.

Mesa duket, ushqimet kanë një rol vendimtar dhe të rëndësishëm për të luftuar kariesin, për të patur një frymëmarrje sa më të këndshme dhe për të larguar gurëzat.

Nëqoftëse dëshiron të kesh dhëmbë shumë të bardhë, të nevojitet një dietë për të eleminuar grumbullimin e gurëzave dhe pllakëzave mbi dhëmbë.

Komento