Sëmundjet e veshit

Sëmundjet e veshit

Sëmundjet e veshitVeshi (lat. auris) është njëra prej shqisave, i cili i regjistron sinjalet akustike, tingujt, zërat, zhurmatAnatomia e veshit ndahet në veshin e jashtëm, të mesëm e të brendshëm.

Veshi i jashtëm përbëhet nga llapa e veshit, kanali i dëgjimit dhe daullja e veshit.

Veshi i mesëm përbëhet nga tre kockëzat e veshit çekani, zengjini, kudhra (stapes, incus dhe malleus), dy fije muskujsh (të M. stapedius e të M. tensor tympanii), dy fije nervore (chorda tympani e pjesa horizontale e N. facialis) sidhe tubën e Eustachi-t, që lidh gryken me veshin e kur hapet, p.sh. me anë të manovres se Valsalva-s (duke fryer hunden e mbyllur me gojë të mbyllur), barazon presionin ndërmjet tyre (ndihet kur veshi “kërcen”).

Veshi i brendshëm përbëhet nga Cochlea (kërmilli), që shërben për transmetimin e lëkundjeve mekanike në impulse nervore, dhe labirinti, ose i quajtur organi vestibular, që nuk i shërben dëgjimit por ekuilibrit.

Sëmundjet e veshit:

Semundjet me te shpeshta te veshit jene:

Otitisi i jashtem (externa) – Grumbullimi i sekrecioneve të dyllit në kanalin e jashtëm të veshit mund të japë një dhimbje të lehtë, ndjenjë kruajtjeje, në disa raste marrje mendsh dhe ulje të dëgjimt ose shurdhim i menjëhershëm, si rezultat i mbylljes së kanalit.

Kjo diagnozë mjekohet vetëm duke bërë larje të kanalit të veshit, duke bërë përdorur lavazh me ujë të vakët në temperaturën 37 gradë. Gjate kruarjes se veshit mund te vie deri te gervishja dhe kje bene infekcionin e veshit. Me levizjen e lapres se veshit mund te kete dhimbje. Antibiotiki mund tejipen ne forme te pikave si.psh. gentamicina 0.3% pika cdo 6 ore.

Furunkulosis –ose absceset në kanalin e jashtëm të veshit japin gjithmonë dhimbje të forta dhe të padurueshme. Shkak është infektimi prej mikrobeve (zakonisht stafilokoku), që më shpesh ndodh prej infekcionit te rrojes se qimes.

Furunkula, shfaqet me skuqje të veshit dhe kanalit, të kruajtura, dhimbje, enjtje që mbyll kanalin e sekrecioneve, mund të zmadhohen gjendrat limfatike të nofullës ose prapa veshit.Abcesi ne pjesen e trete te kanalit te veshit paraqtdhimbje teashpera si dhe ashpersohen me levizjen e nofulles.

Trajtohet me te ngrohtesi, analgjetik, mund te jipet edhe amoksicilin apo flucloxacilin.

Otitis i mesem dhimbja percilliet me tajohet langu nga çarja e daulles së veshit. Çarja e daulles së veshit mund të bëhet kur tentohet për heqjen e trupave të huaj, kur kruhet veshi me sende të mprehta ose prej shtimit të papritur të presionit të ajrit në kanalin e veshit, nga goditjet me shuplaka në vesh, gjatë zbritjeve të shpejta të aeroplanit.Tajimi pushon pas sa diteve.

Trajtohet me amoksicilin . Nese tajimi i veshit eshte vazhdueshem mundte inkon se eshte masteoiditisi.

Pezmatimi i Veshit tek Femijet:

Pezmatimi i menjëhershëm i veshit është pas ftohjes sëmundja më e zakonshme infektive tek fëmijët. Ndërsa ndër të rritur, kjo sëmundje është e pazakonshme.

Ftohja(virusi), shkaktari më i zakonshëm i pezmatimit të veshitQë fëmijët kanë dhimbje në vesh mund të ketë për shkak edhe diçka tjetër, si për shembull virusin e ftohjes, pezmatimin e kanalit të veshit dhe ndonjë shqetësim me nyjën e nofullës.

Pezmatimet e veshit mund të ndahen në nëngrupe të shumta, ku më të zakonshmet janë pezmatimi i menjëhershëm me qelb i veshit dhe rrufa e veshit. Me pezmatim të menjëhershëm të veshit kihet ndërmend një malcim i qelbëzuar në veshin e mesëm i cili nis papritur, zgjat pak kohë dhe që mund të vërtetohet gjatë një vizite të thjeshtë të mjekut.

Shenjat dhe simptomat dhimbje: temperature, ndjenja e shtypjes ne vesh dhe dobesim te te ndegjuarit. Mbrenda veshit daullja duket e skuqurdhe e enjet. Daullja mund te cahet dhe somptomet pushojne. Trajtohet me penecilin tek adultet kurse me amoksicilin tek femijet.

Këshilla për të shmangur pezmatimin e veshit:

Mbrojtja plotësisht e fëmijës ndaj pezmatimit të veshit është e vështirë, por ekzistojnë disa mënyra për të ulur rrezikun.
Një fëmijë që kapet shpesh nga pezmatimi i veshit mund të ndihet më mirë duke mos qenë në një grup të madh në kopsht.
Është mirë nëse fëmijët në kopsht rrinë shpesh jashtë, pasi përhapja e infeksionit rritet në grupe të mëdha fëmijësh që rrinë në mjedise të mbyllura.

Rekomandime :
Për parandalimin e sëmundjes së veshit duhet mbajtur një higjienë sistematike e tij.
Të shmangen qëndrimet në ambientet ku ka shumë zhurma, pasi ato çojnë në dëmtimin e daulles së veshit.
Duhet pasur kujdes të mos kruhet veshi me mjete të mprehta, që e dëmtojnë.
Përsa kohë që veshi është i sëmurë, duhet të shmanget kontakti me ujin.
Kur i sëmuri ndien dhembje të forta dhe të padurueshme, duhet të konsultohet menjëherë me mjekun.

35 Comments

 1. une kam qen smnur prej veshit kam qen te mjeku me qet disa barena paracetomol amosikllav apo antibiotik nuk me ka kaluu mas ketyne mi ka qet 3 ineksjone ledacin te kombinuar me prashak edhe njeh tjter tash hala kam dhimbe edhe krurje qa kishi mujte mem jep pergjgje

 2. Peshendetje Nita
  Do ju keshilloja te gjeni nje specialist.

 3. pershendetje admin ,po kam qen te specialisti veq mi ka pastru asgje tjeter seme ka then tash kam dhimbje ne vesh dhe dhimbje koke klm qao flm per pergjegjje

 4. e kam nje vajz 22.08.2008 qe eshte e semur prej veshve qe 17 muaj gjat kesaj kohe eshte gjithmon ne kontroll te specialistve gjdo 30 dit ka infekcion ne dy veshet ka skuqje mbrenda ne vesh dhe dhimbje mirpo pergjigjja ke kem pasur prej doktorit qe duhet nje intervenim ne te dy veshet shpimin e veshit dhe montimin e 2 roreve problemi qendron se ka shum sekret mbrenda ne vesh ju lutem qka me kshilloni ju? flm

 5. jam nje pacjente qe vuaj nga grumbullimi i lengjeve ne vesh jam vizituar tek dok pjerin radovani me ka dhene 100 kokra nikotinamid dhe ranca dhe ne kete kohe qe pija ilacet nuk duhet te haja kripe fare pervec kripes qe kishte buka
  mbaroa kuren dhe per 3 vjet isha shume mire tani kam prap probleme dok me tha qe mundesia tjeter eshte qe ta operoshnuk mundte marresh me ilace a mun te me thoni dicka se cfare duhet te bej sepse kam ate ndjenjen e vjellit dhe dhimbje ne vesh dhe djegje te hundes dhe zhurem ne vesh dhe ulje degjimi dhe humbje ekujlibri dua vetem qetesi ju litem cfar me sygjeroni mosha 41 vjecju faleminderit

 6. i nderuar zotri kam 1 shqetesi te madh me bejn zhurm veshet ca me keshilloni te bej me respekt Z Bujar

 7. ju pershendes se pari jam nje 39 vjeqare qysh moti kam pas probleme me vesh mu bllokojke dhe dhimbje kisha her -her dhe ulje degjimi por edhe grumbullim te sekrecioneve te dylli e kom pastru sa e sa her po tash po kam problem edhe me tjetrin vesh ky nuk pom dhem aq por bllokohet dhe nje ushtim ne te tash kom perdor do qirinje hopi biosun dhe i kom pastru qfar me kishit keshillu per kete lloj metode sa eshte sheruese ju faleminderit.

 8. ju pershendet mimoza .... deshta te ju pyes operimi plastik i vesheve ose ai estetik sa edhe i rrezikshem ?a mund te kemi dy ooperime te ndryshme pergjat nje viti,jo me mpirje lokale po komplete..a eshte rrezik???? JU FALEMINDERIT.......

 9. Ju përshendes të gjithve ,mos ju baftë zoti për mjek!se katastrof.Sju intereson hiq qka ken veq hajt sa me than qi ikontrollova edhe hajt nc,nc,nc...Shkon te mjeku ismut kthehesh edhe ma smut se qi jeka e ishalla ju ni mon All-llahu te gjithve

 10. julutemi ako ndonje mundesi ta vendosi nje vesh plastikse para di sata dite ekum hhumb veshin edjathtflm per mirkuptim mundsisht nje foto te veshit plastik

 11. pershendetje !!!
  Jam Lejla nga Durresi ,kam 3 vjet qe vuaj nga dhimbjet e veshit ka pas periudha qe nuk kam pas shqetesime .por tani po me perseriten ..kam ber analizat e dyllit dhe me kan nxjerr me stafilokok te lehte gjithashtu naten me eshte bllokuar veshi ,dhe kam pas zhurma ne vesh
  Faleminderit .

 12. pershendetje

  une kam ni shqetesim shum te madh...... vuaj nga veshi....... une nuk degjoj mire se cfare thone te tjeret dhe ndonjehere ata bertasin qe une te degjoj...... mund te me rekomandoni dicka ju lutem shume......... me thoni gjithcka vetem qe veshi im te degjije mire dhe paster ......... faleminderit ......... zoti tju ndihmoje

 13. mire dita une kam problem me veshin e djatht e kam ba operacion e kam ni zhurem ju lutemi qka me ba se jam kan te specialisti nuk ka ndonje sen qe ma largon zhurmen pres pegjigje nga ju redaksi e juaj

 14. kam dhimbje ne vesh cilat pika jan me te mira a mund te me tregoni dhe mu ka blloku pak veshi prej dhimbjeve vetem ne njerin vesh e kam ket problem

 15. se pari ju pershendes kam nje problem te madhe me veshin e majt vetem prodhone zhurm tash pes muaj kam zhvilluar disa vizita te mjeku specialist dhe me ka then se kam problem ne veshin e mesem kam ber nje intervenim per pastrim por pa rezultat ju lutem qka mund te me keshilloni ju pershendes florimi

 16. sa per informacione te para per veshin ..duhet te konsultohet me mjekun specialist te orll-se neper spitale rajonale,se ata me se shumti ballafaqohen me keto raste,per me shum informata infonmoheni ditet e merkura,tung klm.

 17. PERSHENDETJE JAM BENARD CAPA NE RADH TE PAR JU PERSHENDES UNE KAM NJE PROBLEM ME VESHIN E DJATHT E KAM BERE DY HERE OPERACION PER ARSYE SE KAM PAS DHIMBJE TE FORTA MBASI E BERA OPERACIN MU NDALU DHIMBJA TANI ME ESHTE SHFAQUR NJE ZHURME GATI NJE VITE DHE NDEGJOJ DISA TINGUJ TE NDRYSHEM DHE ME ESHTE ULUR NDEGJUESHMERIA DHE ME JEP SHUME SHQETESIM DHE NJE MBINGARKES NE VESH DHE NUK MUNDEM ME FLET DOT NE ATE KRAH JU LUTEM ME JEPNI NJE ZGJIDHJE SE SI KUROHET ZOTI JU SHPERBLEFTE ME TE MIRA JU FALEMINDERIT PER MIRKUPTIMIN

 18. pershendetje une jam nje vajze se kam porbleme me vesh dhe nuk ndegjoji mir e deshta te dije qka me perdor kur me ushton veshi shume dhe qka me ba kur ndegjoji zhurume te madhe ne vesh

 19. pershendetje un kam probleme me veshin e djatht dhe kam shum dhimje me ka mar infeksjon nga uj i detit cfar mund te bej

 20. p.sh. mami im ka probleme me veshin e mesem ,nuk ngrihet dot sepse i merren mend .me duhet nje pergjigje nga nje specialist.faleminderit.

 21. Kam nje shoqe time qe vuan prej 7 muajsh nga marrja e mendjes ka bere shume vizita te mjeku por nuk mund te gjejne diagnozen ajo po vuan shume po nuk po japin mjekim dhe sipas tyre ka infeksion ne koken ju lutem dua nje pergjigje nga specialistet sa me shpejt te jete e mundur faleminderit.

 22. Mirdita e kam ni problem ne vesh kam pas shum krurje ne vesh edhe tash po kam problem se gjat gjith kohes po me kullon veshi jam kan te doktorri me ka qit fermacilin po nuk ka pas edhe shum sukse ju lutem me ndimon qfar smundje mundet me kan ju lutem nje pergjigjje sa ma shpejt falimnderit

 23. Mirdita ju pershendes edhe une kam pas problem me vesh me dhembte po ashtu kisha kokdhimbje po me perdorimin e vaoit te ullirit tash ndihem ma mir ju kisha preferuar edhe juve qe te perdirni per nje koh vajin e ullirit kalofshi mir

 24. Kam vite qe vuaj nga dhimbje te veshit kam mare mjekime te shumta por skam gjetur sherim mendimi i mjekve eshte se semundja quhet ekzem kronik por me mjekimet qe me kane dhene si micoton ,alkol borik,otofa,etj skam gjetu asnje shpetm. veshi me nxjerr pa nderprerje qelbezi j.Ju lutem me ndihmoni me ilacet e nevojshe.

 25. Kam vite qe vuaj nga dhimbje te veshit kam mare mjekime te shumta por skam gjetur sherim mendimi i mjekve eshte se semundja quhet ekzem kronik por me mjekimet qe me kane dhene si micoton ,alkol borik,otofa,etj skam gjetu asnje sherim.veshi me nxjerr pa nderprerje qelbezi j.Ju lutem me ndihmoni me ilacet e nevojshe.

 26. pershendetje,padashje kam mare nje pellembe te forte ne vesh e cila me erdhi si oshetim ,tani me duket sikur kam nje si zhurem te lehte a sikur kam dicka ne vesh dhe me duket si i bllokuar ju lutem si mund te veproje se e cam shume besdi,

 27. Pershendetje, jam 35 vjeqe dhe kam vershellim ose zhuremv ne veshin e majte. Ka kohe qe mu ka lzjmru rreth 1 viti her bjen zhurma e her rritet. Cka mendoni dhimbje skam aspak besoj qe ti pershkrusjta dimptomet per te md treguar diagnozen apo keshille.. faldminderit shum

 28. pershendetje jam nga struga kam probleme me veshet ,kam shum zhurm kam perdorur lloj lloj medikamente por pa sukses prandaj ju lutem nji keshille e juaja do me lehtesonte jeten flm

 29. Pershendetje , jam 18 vjecare , dhe kam probleme me veshin e djatht , me eshte enjtur ne brendi(ktu fillimi I veshit) dhe me esht mbyllur veshi dhe smund te degjoj aq mir , ka nje koh qe te dy veshet me kullojn (lengjet e veshit sdi si quhen) dhe pastaj tthahen kthehen te gjitha ne levore,a mund te me ndihmoni disi ?
  Faleminderit!

 30. pershendetje jam nga gjilani jam 28 vjeqare kam probleme me veshet me kruhen shum ne bredsi nga nje her me behet nja puqerr me pezmeton nuk di qa te bej keni do nje kashill ju lutem ju pershendes faliminderit

 31. Kam nje gje mas veshit dhe me dhemb shum ju lutem me tregoni se qfar mund te bejme tregoni

 32. Kam mbi 5 vjet qe vuaj nga veshi me kudhon njeher qelbe njer gjak me mban 2ose3 dit me pushon

 33. PERSHENDETJE MAMI IM VUAN SHUME NGA RRJEDHJET E VESHIT PO ASHTU ESHTE KONSULTUAR DHE ME MJEKUN POR AI THOT SE I ESHTE CARE DAULLJA E VESHIT POR A MUND TE DEGJOJ ME ME ATE VESH QE I ESHTE CARE DAULLJA

 34. Prsh.. Une kam disa vite qe kam zhurme te te dy veshet e kam ne brendesi eshte shum acaruse zhurma sa qe me ka lodh trurin si tja bej a ka ndonje sherim kjo ju lutem me thoni.

 35. Dashta.me pyt se muhe me ushtoin vesht veq ushtim kam nuk me thamin por ikam kru shum dasht veq me ushtoin

Komento