Shtatë këshilla si të mbetësh shtatzënë

Shtatë këshilla si të mbetësh shtatzënë

Shtatë këshilla si të mbetësh shtatzënëÇka duhet të bëni e çka jo që rritësh gjasat dhe si te mbetesh shtatzene me shpejte.

Jeni e gatshme te ngeleni shtatzene. Natyrisht se tash ju duhet ti rrekeni kesaj qeshtje me te njejten force sikur se ju ke rrekur puneve tjerave dhe gjerave qe ke dashtë dhe dëshiron te besh ne jetën tende. Mbasi je gati te fillosh familje, pritja nuk eshte zgjedhje per ju, apo jo?

Por, profesoresha e obstetrikës dhe gjinekologjisë në Stanford University School of Medicine në Palo Alto, Calif, thotë kështu “këshilla e parë është të mos i thoni vetës ‘duhet të ndodh tash menjëherë’… kjo është gjëja e parë që shumë gra ballafaqohen me konceptin se nuk mund të kontrollojnë gjithçka”.

Sidoqoftë, ka disa gjëra që ju mund të bëni – apo të mos bëni – që të rrisni gjasat të mbeteni shtatzënë sa më shpejtë që është e mundur. Lexo 7 këshilla si të mbeteni shtatzënë, këshilla të aprovuara nga ekspert.

1. Bëj kontroll para se te mbeteni shtatzene.

Para se të filloni të provosh të mbetesh shtatzene, bëni një vizit mjekut. Pyet mjekun për vitaminat për shtatzana që përmbajnë acid folik, i cili zvogëlon gjasat që të keni fëmij me defekte sikur e spina bifida. Bëje këtë para se të fillosh të provosh të ngelësh shtatzene. Kjo është për shkak se nëse keni ndonjë problem ai problem duhet të vihet nën kontroll para se të mbeteni shtatzene sigurt.

2. Njih ciklin tuaj

“Gratë duhet që vërtetë të kuptojnë ciklin e tyre dhe se kur më së shumti ka gjasa që ato të mbeten shtatzënë”, thotë Dr. Hillard. Koha më e mirë që të mbeteni shtatzënë është koha e ovulimit.

“Të qenit e vetëdijshme për simptomat e ovulimit (këtu përfshihen) ndryshimet në mukozën të zverkut të qafës së mitrës që janë të ujshme të holluara (menstruacionet e bardha)” thotë Dr. Hillard. Shenjë tjetër i ovulimit janë dhimbje anësore (ngërçe). “Kjo është koha që të fokusoni në marrëdhënie seksuale.”

Pakot e parashikimit të Ovulimit munden që gjithashtu të ju ndihmojnë që më së miri të parashikoni kohën që të mbeteni shtatzene, thotë Dr. Goldfarb, drejtorë i shërbimit të sterilitetit pranë klinikës Cleveland në Cleveland. “Ato pako sigurojnë pacientët që apo ovuloni a jo dhe nëse ju keni marrëdhënie jo të rregullta, kjo ju tregon se kur duhet të keni dhe bëni më shpesh në mënyrë që të rrisni gjasat që të mbetesh shtatzene.”

Dita e parë e periodave (menstruacioneve) llogaritet dita e parë e ciklit 28 ditësh. “Fillo testimin nga dita e nëntë dhe vazhdo deri sa të keni rezultat pozitiv të testimit,” thotë Dr. Joanne Piscitelli, profesor asistente e gjinekologjisë në Qendrën e Mjeksisë pran DUKE UNIVERSITY në Durham, New York. Grat me cikël 28 ditësh anojnë të ovulojnë në ditën e 14, por shumë gra kanë cikël më të gjatë apo më të shkurtë, kështu që për tu siguruar duhesh ta rrokësh më gjërë… me fjalë tjera të provosh të mbetesh shtatzene nga dita e 11 deri ne diten e 18.

Është krejt në rregull të fillosh të provosh të mbetesh shtatzene menjëherë pasi të keni ndërprerë pilulat për kontroll shtatzënie. “Para shumë vite është besuar se duhet të pritet një kohë pas ndalimit të përdorimit të pilulave kundër shtatzënis por kjo më nuk është e vërtetë. Ju mund të filloni të provoni të mbeteni shtatzënë menjëherë pasi të ndaloni,” thotë Dr. Goldfarb. Arsyeja përse disa presin është për shkak se mund të ndodh të mos keni fare menstruacione pasi të ndërpresësh përdorimin e pilulave dhe kjo e bënë më të vështirë të gjeni kur ndodh ovulimi.

3. Mos u merakos rreth pozitës më të mirë që të mbetesh shtatzene

Ka shumë thashetheme (fjalë grash) rreth pozitës për të mbet shtatzënë, por ato nuk janë asgjë më shumë se thashetheme. Kur bëhet fjalë për rritjen e gjasave maksimalisht për të mbetur shtatzënë nuk ka asnjë dëshmi shkencore që thotë se pozita misionare (perfundi) është më e mirë se sa ajo e gruas përmbi.

Dr. Goldfarb thotë, “Rrallë ndodhë që zverku i një gruaje të gjinden në pozitë të pazakontë e që një pozitë tjetër do të kishte bërë ndryshimin”.

Por, disa pozita sikur ajo e të qëndruarit në këmbë apo e ulur mbi partnerë e bëjnë më të vështirë që sperma të udhëtoj përpjetë. Kjo është punë graviteti dhe sigurisht që ju nuk do të dëshironit që i gjithë sperma të rrjedh jashtë, kështu thotë Dr. Hillard. “Të bësh seks ku partneri (burri) është përmbi (pozita misionare) më së miri lejon spermën të tubohet brenda tje,” sugjeron Dr. Hillard.

4. Qëndro e shtrirë pas mardhenieve

Sigurisht se ke dëgjuar për këtë edhe më parë – qëndro e shtrirë në shtrat me këmbë përpjetë pas mardhenieve seksuale në mënyrë që të rritësh gjasat që të mbetesh shtatzënë. Vendimi? Nuk është plotësisht e vërtetë. “Është këshillë e mirë që qëndroni e shtrirë në shtratë për 10 deri 15 minuta pas mardhënieve por këmbët përjet nuk të duhen dhe është e tepërt,” thotë Dr. Goldfarb. “Legeni (pelvisi) juaj nuk lëviz fare kur i ngrini këmbët përpjetë,” thotë Dr. Goldfarb. Mos shko as në banjë (WC) pas mardhenieve, thotë ajo. “Nëse prisni 10 deri 15 minuta sperma qe ka për të hyrë në legen veç do të jetë aty.”

5. S’ke nevojë ta teprosh

Të besh mardhenie shumë shpesh gjatë ovulimit nuk do të thotë që do t’i rrisni gjasat që të mbeteni shtatzënë. Ndoshta duket si ide e mire, por numri i spermadozoidëve tek disa meshkuj zvogëlohet dukshëm pas ejakulimit të shpeshtë, thotë Dr. Goldfarb. “Në përgjithësi mardheniet çdo të dytën natë gjatë kohës së ovulimit ndihmon që të rrisni gjasat tua që të mbetesh shtatzënë”, thotë Dr. Goldfarb. Sperma mund të jetoj deri në 72 orë pas mardhenieve. Por, nëse ju dhe partneri juaj dëshironi të keni mardhenie me shpesh, ai mund të bëj analiza të spermës pas ejakulimit disa herë të njëpasnjëshëm. Ky test mund të tregoj nëse kualiteti dhe sasia e spermës së tij zvogëlohet me ejakulime të shpeshta. Nëse jo, atëherë jeni të lirë të keni mardhënie sa do shpesh që dëshironi.

Kur flasim për spermën, “veshja e rrobave të ngushta mundet që negativisht të ndikoj në numrin e spermadozoidëve,” thotë Dr. Piscitelli. Të njejtën gjë e bën edhe të qëndruarit e gjatë në banjë (vaskë) të nxehtë apo Jakuzi. Telefoni mobil (celulari) dhe veset me celular të tij munden që gjithashtu të ndikojnë në gjasat që ju te mbeteni shtatzënë. Një studimi i fundit në Gazetën e Pjellshmërisë dhe Sterilitetit tregon se meshkujt që përdornin pajise hands-free të celularëve dhe e mbanin celularin afër testiseve (00) kishin zvogëluar kualitetin e spermës. Dhe përderisa i tregoni partnerit tuaj ku ta mbaj e ku mos ta mbaj celularin (mobilin) ju gjithashtu mund ti thoni ati që të mos të haj ushqime nga soja. Meshkujt që han shumë ushqime nga soja mund të kenë koncentrim më të vogël të spermës se sa ata që nuk hanë ushqim nga soja, kjo është sipas një studimi të publikuar online në Human Reproduction.

6. Largo Stresin në cilëndo mënyrë që mundesh

Ndoshta duke u munduar të mbetesh shtatzene është stresuese, dhe stresi sigurisht mundet që të prish ovulimin, thotë Hillard. Stresi gjithashtu mundet të shkaktoj çrregullim seksual dhe shqetësim në tek meshkujt. “Ka ca dëshmi se akupunktura mund të ndihmoj në lirimin e stresit dhe të rris gjasat tua të ngeleni shtatzënë,” thotë Dr. Goldfarb. Përderisa përdorimi i tepërt i alkoolit nuk është gjë e mirë kur provoni të ngeleni shtatzene, një gotë e vogël me verë para mardhenieve mund të ndihmoj të relaksoni. Fundi i fundit, çka do që ndihmon të largoni stresin dhe presionin ndihmon që të rrisni gjasat të mbetesh shtatzene. Meso si te largoni stresin ketu.

7. Bëj Jetë Të Shëndetshme

Ushtrimet janë të mira, por kur provon të mbetesh shtatzene, duhet ndalur paksa, thotë Goldfarb. “Ushtrimet e tepërta mund të ju bëjnë të mos ovuloni fare,” thotë Dr. Goldfarb dhe sqaron se ushtrimet e tepërta mund të ndaloj gjëndrën pituare të ju thotë vezorëve që të ovulojnë.

Kjo nuk do të thotë se ju duhet të ndaloni dhe të mos ushtroni fare në momentin që provon të mbetesh shtatzene. Goldfarb shton se mënyra më e mirë që të shtoni gjasat të mbetesh shtatzënë përderisa gjithashtu merrni dobitë e ushtrimeve është të merreni me ushtrime jo të vështira sikur gjysmë ore aktivitet aerobik si ecja për tri herë në javë. Kontrollo gjithashtu se çka po hani. “Nëse jeni e shëndosh (trashë) dhe humbni peshë, ndoshta ju kthehen menstruacionet, por nëse je shumë e hollë dhe nuk po keni menstruacione, ju duhet të shtoni peshë që të mbetësh shtatzënë, thotë Dr. Goldfarb.

Lëre duhanin që të rrisësh gjasat tua që të mbeteni shtatzënë. Përveç të gjitha efekteve tjera negative që ka duhani, ky ves i keq gjithashtu zvogëlon pjellshmërinë (fertilitetin). Duhani ndikon në nivelet e estrogjenit dhe ovulimin tuaj.

85 përqind e grave mbeten shtatzënë duke provuar brenda një viti. Nëse ju merr më shumë se një vit, konsultohu me mjekun për ndonjë terapi ndihmëse. Për grat më të moshuara se 35 vjet, disa mjekë rekomandojnë që të konsultoheni me mjekun pas gjashtë muajve që provoni të mbetesh shtatzene.

39 Comments

 1. pershendetje kam problem si te jes shtatzën kam probleme me mestracijon nga njeher 8jav me vonohen nga njeher me rregull si tja boj

  • kam 5 vjet martes kam ba kontrolla vazhdimisht burri ka problem ka mare terapi po kurgja mostracionet vin ma heret kani her vonohen nuk di doktorrt mir mthojn

 2. Pershendetje kam dy femij deshiroj te kem edhe nje femij por burri nuk deshiron me ndihmoni si ta bind qdo gja asht ne rregull menstruacionet i kam te rregullta qdo 26 dite ju falemnderit pershendetje

 3. pershendetje.flm per keshilla kam dy vajza dhe qe dy vite nuk mbetem shtatzan ciklin e kam ne rregull qfar me sugjeroni ju kam ber kontrolla terapi nuk kam perdorur ju lutem kthemani pergjegjjen ju faleminderit.

 4. une kam nje vajz 1 vjec e gjys jam duke eprovua te mbes shtatzen tash nje vit dhe spo munem te ngel dot,dhe mestracionev me vin po thuj se gjithmon 5-6 dit perpara se esht data e rregudht . me ndihmoni ca mund te bej ju lutem falemindeit

 5. kame desherie edhe une nherete juve pereshendese pere ketem shume aktrative
  edhe une kame deshire te mbetem shtatezen po kame djegje ne vagin gure urinoje kure nxehem meuje te vogete skame problem po pake muftofe menihere urinimi mdjeg jufaleminderete pere pergjigjjene ejuaje

 6. ka qe 1 vit qe jam martu ende spo muj me pas mardhenie me burin shkaku esht se kam dhimbje te padurueshme kam qen disa her te mjeku me thot ske asgje me tregoni ju cka duhet te bej ju lutem pres pergjigje kalofshit mire

  • un kam abortuara nje her po kum pas Shum Probleme po tash jam mir i kam krejt ne regull po nuk mund te ngeli shtatzane ju lutem me tregoni se cka mund te bej jam konsulltu me mjekun aj me ka then kit ne regull jam ju lutem me ndihmoni

 7. jom nje 36 vjeqare si qdo femeredhe un enderroj te kem nej dit femij mirpo jam amrtu qe 6 muaj edeh skam mbet amos ndoshta i ak fajet mosha a po qka me ndihmoni

 8. jam martuar gati 5 vjet ne motin e pare te marteses ngela shtat zan dhe abortova sepse fmija nuk u zhilua tash nuk muj me ngel shtat zan dhe para 1 viti bera operacion pastrimin e kanaleve mjeku me thot mire je nga nervoza e ke ju lutem me tregoni

 9. kam dy vite martes kam pas nje abort binjak jam pastru kshtu qe me nuk mundem te mbes shtatzen ju lutem te me ndihmoni ose me tregoni ndonje klinik gjinekologjike qe te kem sukses

 10. tung jam moza jeto ne franc para dy vite kam qend shtatzan mirpo me asht dashur ta heki femin sepse nuk a zhvillu edhe qe at het nuk kam mundur te mbes shtatzan para 1 muaji ekam ban nje operacijon sepse mjeku me ka than qe ani me ashtur mshel edhe ekam qelur amundi me ma dhen nje kshill a ka qendur qekjo arsyja qe skam mundzr te mbes shtatzan apo nuk ika mengu kjo qe te mbes shtatzan ju lutem kthemnai pergjegjjen

 11. Selam
  Kam problem me ciklin mujor ndonjeher me vonojn 2 muaj 1 muaj ndonjerher me vijn cdo muaj por jo ne nje dat cdo her me ndrzshojn asnjeher nuk i kam ne rregull a mund te me tregoni se cfar eshte se jam shum e brengosur cfar mund te jet kjo
  selam

 12. mire dita jam 13 vjeq nuk i kam ende mestracionet a eshte normale kjo pres pegjigje

 13. a kam gjas te mbetem shtatzan jam ne moshen 43 vjeqare jam martuar se 5 vite, ciklin mujor e kam te rregullt

 14. kam nje djale 8 vjeq dhe me asnjehere nuk kam mbetur shtatzane.Kam bere te gjitha analizat te gjitha me dalin mire,ciklin e kam ne rregull.Jam 38 e vjeqe a eshte mosha apo qka,do te doja te me keshilloje se cilat analiza duhen te behen qe te marr nje pergjigjje te duhur.Mbes duke pritur pergjigjjen tuaj.

 15. pershendetje un jam martuar qe 3 vite po nuk ngelem dot te mbes shtatzene qa te bej mjeku me ka than qe kam shum hormone por hormone ka gjdo grua qte bej me ndimoni ju lutem

 16. a mund ta di nese je shtatezan te dhem fundi i barkut her pas heret ne fillim meniher

 17. edhe un jam qe 5 q enuk bej femi doktoret me thojn qe jam mir nuk edi se cfar kam a mundeni te me jepni nje pergjigje koh me par ikam pas pak te crregullat mestrucjonet km ber nje operacion tesh ikam ne rregull cdo gje esht ne rregull ju lutem dua nje pergjigje

 18. kam nje vajz 14 vjec. Qe kur beri 5 vjec deshiroja te kisha nje femi tjeter por nuk kam mundur.Kam bere analiza,eko por skam pasur ndonje problem te madh vetem pak infeksion si cdo grua kam mare mjekim por pa rezultat .Tani jam 33 vjece periodat i kam te rregullt.Edhe buri i ka bere analizat dhe i kane dale mire.Ju lutem me ndihmoni me pergjigjen tuajJu faleminderit per kohen tuaj!

 19. jam blerta jam e martuar qe 3 vjet po nuk mbes shatezan mestracionet i kam qdo 3 jave po kam dhmt shum kure te me vin te mjeki jam kan mir me ka than nje vitamin per te bete ma shpejte shtatzan po nuk ka pase efeket ase ojo ju lutem me shqaroni diqk ma shum #

 20. tung dua te rikthej virgjerin time ju lutem a mund qe te me ndihmoni?a esht e sigurt qe perseri do te kem gjakderdhje? dhe sa duhet te pres qe te mbyllet perseri himena

 21. kam pire ca ilace se u diagnostikova nga semundja e imunitetit dhe keto ilace me ndaluan mestruacionet dmth vezoret spo funksionojne dua te bej nje femije por spo mundem ju lutem me ndihmoni cfare duhet te bej ndonje gje per te rregulluar vezoret jam 37 vjec,pres pergjigjen tuaj me padurim

 22. pershendetje jam e martuar qe 3 vjet por kam shum dhimbje qe ta humbi virgjentetin ju lutem te me tregoni a mundem te perdori 1 tablet per her te par te bej seks normal
  dhe si quhet.ju lutem me tregoni flm shum nga ju

 23. jamnje nan 36 vjecedua te ngel me barr burrin ekam me dijabet kam tentu me nge lle nuk kam ngel kam nje djal kam lle 7 vjt ce tentoj julutem me ndimoni

 24. Pershendetje!!!Jam nje vajze 23 vjecare.une dhe i fejuari im kerkoje te kemi nje femije.Mendoja se duhet te isha shtatzan.sepse heret e fundit vetem ma ka derdh Brenda.po bejm pothuajse nja 5 dite qe vetem provonim.ditet e mestruazioneve nk i kam te sakta asnjehere.dje me vinte per te vjell dhe u sigurova me shume. Por sot shof qe kam hemoragji dhe dhimbje barku.mendoj se me ardh mestruacionet.tani cfare mund te bej qe te kuptoj se cfare po' ndodh. A mundet te jem shtatzan dhe te kem hemoragji poshte?me respekt Anduena.

 25. Ka qe dhet vite se nuk mbes shtatzan de nuk muj me pas matdhenje me burrin se terna fill shka muj me ba per me hek dhe per me mbet shtatzan faliminderit

 26. Pershendetje jam nje vajz 19 vjece dhe kam dy dit qe kam kryer mardhenie te rregullt pa mbrojtje!Dhe esht hera e pare pa mbrojtje!
  Kam nje dhimje posht barkut po menstruacionet i kam te crregullta! Dhe se di si ta kuptoj dhe mbas sa ditesh shfaqen shenjat e para! faleminderit!

 27. kam nje vit e martuar, deshiroj te nglem shtatzan por kjo per mua eshte e ka mundur. menustacinet e fundit ikam pasur ne rregull por me kan mbajtur vetem dy dit dhe me kan ikur nuk me ka ndodhur me par kjo . a mund te jem shtatzan.. flm

 28. Kam 6 muaj qe jam martuar po tenttoj per femi por nuk po ndoth gje .kam be vizita te njepasnjeshme kam pas mikro kishte te vogla por tani skam me .vizita qe bera serish tek doktorri me tha qe duhet te Eci mbas nje grafiku te perdor disa kokrra dhe me pas te bej nje gjelper .por me kan then qe kjo gjelper te jep efekte anesore te bllokon nga kembet gjithashtu dhe belin .? A mund te me jepni nje shpjegim ju lutem a duhet ta bej kete gje ??

 29. Dua te mbetem sht

 30. Gjesi dr mram ma derdhi spermem burri ne vagine dhe nejta 6 Min dhe doli gjith jssht sperma do kem ngel thu dr pres pergj

 31. Mirmbrema kam nje pyetje shum domethenese esht per mua, une kam dy djem por dua ta kem nje vajze cfare mundesie ka per te ngel shtatzane qe te jet vajze.. Flm ppres pergjigje:)

 32. aty qysh e ka shkr zoti Merita

 33. pershendetje nga Hatixhja deshta tju bej pytje un jam 26 vjeqare por femi nuk kam un jam e ber 4 her operacion prej cistav e gjat operacionev mua mi kan hjek te dy vezoret deshta ta tash mostracione kam vetem se qdo miaj i perdori ilaqet (kokrra) per ardhjen e mesrtacioneve deshta ta di a ka ndonje mundsi per te mbet shtatzan

 34. Mirdita jam 20 vjece jam e martuar jam e shqetesuar sepse periodat nuk i kam te rregullta ...edhe kur kam qene vajze me vononin 1-2 muaj dhe pastaj me vinin...por tani pothuajse nuk me vijne fare...po mundohem edhe te mbes shtatzene por eshte e pamundur...me thoni se cfare mund te bej

 35. Mirdita jam 20 vjece jam e martuar po bej 1 vit..jam e shqetesuar sepse peridodat nuk i kam te rregullta ..kur kam qene vajze me vononin 1-2 muaj...por tani pothuajse nuk me vijne fare pa perdorur nje ilac qe quhetDufaston sa here i pij kto kokrrat me vijne..por une dua ti kem te rregullta sepse po mundohem te mbetem edhe shtatzene por eshte e pamundur...me thoni se cfar mund te bej

 36. Ckemi mund te me ndihmoni
  Doja t ju pysja cfar nuk mund te ha une ce Po munohem t mbes shtatzane

 37. Si mund te nel shtatzane me vajze flm

Komento