Home » Shëndetësi » Simptomat e tumorit në tru

Simptomat e tumorit në tru

Simptomat e tumorit në tru Nuk janë të pakta sëmundjet që prekin dhe dëmtojnë sistemin nervor të njeriut. Shtimi i pakontrolluar i qelizave kanceroze mund të shkaktojë tumor në trurin e njeriut.

Kanceri i trurit paraqet një shumim të pakontrolluar të indit të trurit si dhe cipave që rrethojnë trurin. Ato mund të jenë malinje, pra femërore, por nuk zhvillojnë metastaza.

Në të shumtën e rasteve ata zhvillohen nga indi lidhor nervor, por shpesh edhe nga cipat e trurit, ose janë metastaza nga tumore të tjera të trupit.

Tumoret mashkullorë, tumoret beninje, e shtyjnë indin përreth tyre por nuk rriten brenda në indin përreth dhe nuk zhvillojnë metastaza.

Përbrenda kafkës mund të rrisin shtypjen e trurit duke e penguar sistemin e qarkullimit të likuorit.

Zhvillimi i tumorit
Zhvillimi i tumorit mashkullor të trurit i shtyn dhe dëmton strukturat e sistemit nervor, që janë të rëndësishme për jetën. Tumoret femëror ose malinj rriten duke e infiltruar indin përreth tyre, kjo do të thotë që është e vështirë të gjendet një kufi i mprehtë ndërmjet indit normal dhe kancerit.

Pas një operimi të mundshëm mbesin përreth akoma qeliza, të cilat më vonë shumohen dhe krijojnë sërish tumor të trurit. Në përjashtim të disa rasteve të veçanta tumoret e trurit nuk bëjnë asnjëherë metastaza. Tumori i shfaqur në tru mund të zhvillohet vetëm në një masë të vogël të zonës së kafkës, sepse kjo pjesë nuk mund të zgjerohet.

Me zhvillimin e tumorit zona e trurit ngushtohet dhe shfaqen dhimbjet dhe simptomat e para. Për këtë shkak edhe tumori mashkullor, beninj, nëse nuk shërohet me kohë mund të sjellë vdekjen e njeriut. Në varësi nga indi fillestar në të cilin zhvillohen tumoret në tru më të shpeshta janë gliomet, meningeomet dhe adenoma e hipofizës. Një pjesë e tyre paraqitet si vazhdim, metastazë, i tumoreve nga organet jashtë kokës, si kanceri i bronkeve dhe kanceri i gjirit.
Simptomat
Simptomat me të cilat shfaqet tumori në tru janë të shumta dhe të shumanshme në varësi nga shkalla e zhvillimit dhe përhapjes së tumorit. Në varësi nga zona ku ato janë zhvilluar i sëmuri do të ndjejë mpirje të njëanshme të trupit dhe humbje të pjesshme të shikimit, epilepsi të ndryshme.

Si pasojë e rritjes së shtypjes së trurit i prekuri nga tumori në tru do të ketë të vjella, marrje mendsh, etj. por një pjesë e simptomave janë të pa përcaktuara mirë pasi nuk janë tipike vetëm për tumoret, si: dhimbjet e kokës, lodhja, humbja e peshës, etj.
Diagnostikimi
Pasi i sëmuri dallon simptomat e para e domosdoshme është që t’i drejtohet mjekut dhe të bëjë analizat paraprake. Pas diagnostikimit të tumorit në tru, vendoset edhe terapia që duhet të ndiqet. Terapia e tumoreve të trurit varet prej lokacionit, madhësisë, prejardhjes së tumorit si dhe nga gjendja e përgjithshme e pacientit.

Në vend të parë qëndron operimi i tumorit, e ndjekur nga rrezatimi dhe hemoterapia. Në varësi të shkallës së përhapjes tumoret mund të prihen dhe të hiqen gjatë operacioneve. Tumoret e Shkallës së I-rë janë në princip të shërueshëm. Edhe tumoret e Shkallës së II-të e kanë prognozën e mirë. Ndërsa tumoret e Shkallës së III-të dhe të IV-t edhe pse terapia ka përparuar shumë kanë një mbijetesë vetëm 1 deri në 2 vjet.

Simptomat e para me të cilat shfaqet zhvillimi i tumorit në tru:

– I sëmuri ndjen mpirje të njëanshme të trupit
– Humbje të pjesshme të shikimit
– Epilepsi të ndryshme
– Ndjen shtypje dhe presion në tru
– I prekuri nga tumori do këtë të vjella
– Marrje mendsh
– Dhimbjet e koke
– Lodhje
– Humbja në peshë

Format e shfaqjes së kancerit dhe simptomat

Simptomat e kancerit varen nga lloji dhe vendi ku ai shfaqet. Në mushkëri ai mund të shkaktojë kollë, bllokim frymëmarrjeje ose dhimbje stomaku; ndërsa kanceri i zorrës së trashë zakonisht shkakton diarre apo rrjedhje gjaku gjatë jashtëqitjes. Disa forma të kancerit mund të mos shfaqin ndonjë simptomë të dukshme. Në disa raste simptomat shfaqen në stadet ku tumori ka evoluar. Këto forma janë të vështira për t’u kuruar.

Përgjithësisht simptomat e shfaqura janë të njëjta për disa forma të shfaqjes së kancerit, si: Ethe, temperaturë, të dridhura, djersitje gjatë natës, humbje peshe që shoqërohet me ulje të oreksit, dobësi dhe lodhje. Pavarësisht nga simptomat kanceri diagnostikohet nga analizat. Edhe pse përcaktimi i llojit të kancerit shfaq vështirësitë e veta e rëndësishme është që trajtimi i sëmundjes të arrihet të bëhet në kohën e duhur.

Tumoret dhe mënyrat e ndryshme të emërtimit

Kanceri është shtimi i pakontrolluar i qelizave jonormale, të cilat ndryshojnë nga indi normal. Ky shtim i parregullt i këtyre qelizave mund të çojë drejt vdekjes kur këto qeliza pengojnë funksionimin normal të organeve të trupit të njeriut ose përhapen në të gjithë trupin duke dëmtuar sistemin qendror.

E shohim të emërtuar më disa forma si: tumor kanceroz; tumor malinjit; tumor; kancer etj. Në ditët e sotme vihet re se të sëmurët me kancer janë të prekur nga forma të ndryshme në të cilat ai shfaqet. Kanceri mund të prekë inde të ndryshme të trupit ose organe si: Mushkërinë, zorrën e trashë, gjirin, lëkurën, indet nervore etj. Kanceri nuk është një sëmundje e lehtë dhe shanset për të mbijetuar ndryshojnë në varësi të llojit të sëmundjes.

Përdorimi i celularëve shkaktar i kancerit në tru

Një sërë studimesh të realizuara në vende të ndryshme të botës kanë treguar një rrezik në rritje nga përdorimi i telefonave celular, sidomos në anën e kokës ku njerëzit vendosin aparatin. Pesë nga gjashtë studimet e bëra treguan se te këta njerëz mundësia për një tumor malinj në tru ishte më e madhe.

Po ashtu, përdoruesit e rregullt kanë mundësi për të zhvilluar më shumë tumore se njerëzit e tjerë. Njerëzit që kanë përdorur telefonat e tyre për një dhjetëvjeçar ose më shumë, janë 20 për qind më të prirë për të zhvilluar sëmundjet e veshit dhe 30 për qind për një tumor malinj. Rreziku është shumë herë më i madh në anën e kokës, nga e cila telefoni është mbajtur më gjatë. Sipas shkencëtarëve përdorimi i telefonave celularë për më shumë se dhjetë vjet rrit ndjeshëm rrezikun e kancerit malinj në kokë apo vesh.

Dëmtimet e trurit dhe anomalitë e shfaqura

Paraliza cerebrale shënon një grup çrregullimesh neurologjike që ndikojnë në aftësinë e trurit për të kontrolluar muskujt. Paraliza cerebrale ndodh për shkak të dëmtimeve të trurit ose anomalive në zhvillimin e trurit para, gjatë ose pas lindjes. Ajo mund të variojë nga një shkallë e lehtë në një më të rëndë dhe mund të krijojë vonesa të lehta ose të rënda mendore, probleme të dëgjimit, shikimit, defekte në gjuhë dhe në të folur, epilepsi dhe çrregullime të sjelljes. Tipi spastik është zakonisht më i përhapuri dhe është i lidhur me kohën, ngrirje ose kontraktim të muskujve të trupit duke përfshirë këmbët ose duart. Akoma nuk dihet qartë çfarë e shkakton paralizën cerebrale te një fëmijë, por numri i faktorëve dhe kushteve që mund të ndërhyjnë në zhvillimin e trurit mund të vihet re./tiranaobserver/

Publikoje ne:
 • Postoje tek Kapsit
 • Bookmark tek RuajFaqet
 • Facebook
 • Print this article!

49 Responses to " Simptomat e tumorit në tru "

 1. Arbnori says:

  Tung. Un kam disa nga keto simptome. Para 10 vitesh kisha nje operacion ne koke nga nje rezim e tani kan filluar te me shfaqen disa nga keto simptome. Mpirje e kokes, shtypje ne tru, hares. Sidoqofte, ashtu me eshte percaktuar fati. :)

 2. lina says:

  arbnor me fal qe po them por pranoe keshill prej meje ok pas rrezuarjes normal qe jan shfaqur shenja tumori po kjo nuk do te thot qe ti nuk sherohesh nese ke keto simtoma ateher ti duhesh te shkosh sa me shpejt ne vizit mjeku sepse mund te perhapet ose te keqesohet gjendja
  me respekt lina

 3. arita says:

  un kam dhembje koke ,ne anen e majt kam shum dhimbje nuk mund ti dal ball ksaj dhembje ,pernjher me kap nervoz,kam humbje peshe ,nuk jam e sigurt qe jam e semur po edhe tjem prej zotit ka ardh mir se vjen :(:(
  duhet ta pranoj :S:S sdi qfar te beje :S

 4. valbona says:

  tung une jam valbona une kam dhimbje kret anen e majt te trupit najer ne kok me shpon si gjylpan nuk edi qka me ba ana lizat par 6 mujeve ikum ba mekan dal mir e par analizave mekadhimt qeshtu

 5. blina says:

  kam dhimbje koke per qdo dot ne anen e djatht qe mshpon sikur gjilpan um pihet krahu i majt tash diteve te fundit kum nis me vjell jam e lodhshme shum skam takat hiq oreksi her um hup her um vjen harroj shum hde shum behem nervoz teper um shtrengon diqka para kokes edhe permas edhe kjo mban nervoz shum saqe smun ti duroj e dhe femijet

 6. adea says:

  tung une jam adea dashta vetem 1 pyetje kanceri ne tru a mund te jet simpton edhe gishtat e ajen edhe mos pranimi i unazave ne gishterinje

  flm per mirkuptim a ka mundesi pergjigjejen ma shpejt dergomani me e-mail ju lutem !!!

 7. matilda says:

  kam dhimbje koke cdo dit nuk me pushon fare dhe kohet e fundit kam marrje mendsh deh kam dhimbje ne stomak nuk me hahet asgje mund ta di se cfare jan keto shenje ju lutem jam shum e lodhur e keputur nuk kam deshire te bej asgje dhe zhurmat nuk i degjoj dot

 8. NIKO says:

  PRSH. TUMORI NE KOKE MUND TE SHKAKTOHET LEHTE?

 9. adela says:

  Pershendetje , un lexova keto keshillat te permendura me lart, edhe un kam dhembje koke( pjesen qe perfshin ballin deri tek hunda ) marramendje, lodhje , kokdhmebje ,te ardhur te vjellura, humbje oreksi, lodhje … Te kontaktoj me mjekun nuk kam guxim :(:(…

 10. deoni says:

  Pershendetje te gjitheve.
  Une i lexova te gjitha komentet ju kisha lutur te gjithe atyre qe kane ndonjeren nga keto simptomat te bejne nje vizite tek mjeku specialist.
  N.q.s ndjen mpirje të njëanshme të trupit,humbje të pjesshme të shikimit,ndjen shtypje dhe presion në tru,marrje mendsh,dhimbjet e kokes etje.

 11. Siger says:

  Une kam disa simptoma te ngjashme…
  Kriza te forta ne koke, i dobet (nenpeshe), i lodhur dhe gjithmone i pergjumur. Ne disa raste kam pasur hemoragji nga hunda deri ne 5 here ne dite…

 12. aferdita says:

  perhsendetje te gjithve,une kisha tumor ne vesh ,jam ba op.pas opes kam parliz ne gjysmen e fetyres,as nuk shof mir .edhe pas op me merret mendja shum.operacioni ka qen i suksenshem .tumori femror ishte dhe krejtsish esht zhduk,po ma ka ndryshu krejt jeten ,ju lutem shkoni beni kontrollat ,te gjitha terapijat qe kan egzistu per fetyr ikam ba .po kot .prap fetyren e kam te domtur ,paralizum.nuk dot thot seju si nuk jeni ba op ,keni dhimje ,emendoni qekeni tumor,mundet me qen edhe preji tensijonit te nalt.dhimja ekoken .edhe lodhja,une tumorin ne tru ekam pas 10 vjet .kurfar simptome skisha vetem si nuk kam ndegju .as ne ander skam pa ,qe nji dit dot ndryshoji krejtsisht .nuk dot thot se ju qe shkuani ktu per kto dhimbje ,se keni tumor,kto dhimbje lidhen edhe me smundjen e shiqerit,me falni per kshilla,po provoja eban vetveten edhe mjek.ju pershnedet aferdita nga ch.

 13. dooona says:

  pershendetje.Une kam disa simptoma te ngjajshmee me kto qe jane te shenurara ktu kam mpirje ne tru lodhje dhimje te madhe te kokes a ka munci me pasen tumor ne tru ju lutem me dergoni nje pergjigje ne email..ju pershendes

 14. qelebije hoxha says:

  un jam qelebije hoxha 27 vjeqare kum pasur shum probleme me shendetin qysh nga femirija kur kam qen 6 vjeqar me ka shkelur vetura gati po thuaj qe isha e vdekur por mas shum vitesh mu ka lajmruar nje semundje qe une nuk e kam kuptuar e cila quhet hcv por edhe ket e tejkalova me sukses por tash kam shum dhimbje ne koke me dhemb koka shum ne anen e djatht por nga nje her me godit shum fort dhe me qet prej kontrolli nese mundi me jepni ndonje mendim ju lutem

 15. nexha says:

  pershendetja une jam 38 veqare dhe kam dhimbje te kokes te shpesht 1 her ne javt ndodh me pas nje dite kam qen rat e shtrime po kur jam fillu te ngrihem at her mukan marrur mend edhe shikimi ukan i dobet ka qe dy dit me kit marjjesh mendes kam frik nga donje sulm apo ndonje tumor dhe kam shum shter nga ni her ju

 16. FATMA CIFLIKU says:

  Pershendetje,babai im para nje jave beri nje skaner ne koke dhe midis gjerave te tjera ne pergjigje i ishte shkruar se kishte ASPEKT KISTI ARAKNOIDAL TEMPORAL I MAJTE. Cfare do te thote kjo?Ju lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt. Ju pershendes

 17. anila says:

  prsh jam anila ,kunati im prej gjashte muajsh ka dhimbje koke te shumta,ka lodhje fizike,behet shume nervoz,ndersa keto ditet e fundit ka pas edhe te vjella,ka bere vizite tek mjeku i kane thene se e ka nervore,ka bere eko dhe nuk i del gje,,,por siptomat i ka te tumorit.ju lutem me ktheni pergj.me respekt Anila

 18. altina says:

  mirdita jam altina kam dhimbje ne kok dhe njera an e trupit me piet dhe shum me ben trupi miza miza koka me djeg si zjarr jam e keputur shum mendoj sende te keqija shkovva te mjeku me tha pi stresi ekam po un mendoj ce kam tumorr ne kok sepse me dhemb koka shum keq me djeg si zjarr her me rrin e nxet koka her me rrin e ftoft julutem me ndihmoni qka eshte te vjellura skam pas po perzierje kam dhe mendoj ce kam tumorr ne tru

 19. romarjo braziljani says:

  prsh un jam romarjoja kam nje dhimbje koke ne anen e djatht nuk esht se degjoj per dit por ndonjer me me ul dhe ne gjunj ajo dhimbje zgjat e vetem 5 sek por nuk esht vetem kjo gje qe si ndjej ka 8 muaj se gjat dites ? cdo moment te ndonje gjeje komike apo ndonje gje qe shof papritmas ndonje gje se mendoj 5 apo 6 sek me merren mendet dhe me leshon gjith trupi per 5 sek nuk mund te cohem po kjo me ndodh per dit te pakten 5 her ne dit kam keputje trupi kaloj me ndlon zemra nuk edi kam ber vizita po nuk kam asnje pergj ka ndonjeri qe mund te me jap ndonje keshidh flm?

 20. Ilda joxhe says:

  Pershendetje. Une jam 20 vjece. Kam pasur dhimbje koke qe ne moshen 12 vjec. Kam ber skaner koke, ezhe dhe shum analiza te tjera por pa rezultat se cdo analize me dilte mire. Kto kohet e fundit me jane shtuar dhimbjet e kokes, kam vene syze, her pas here kam dridhje trupi, madje kto muajt e fundit ka ndodh qe kam humb dhe ndienjat. Une i lexova simptomat dhe u tremba shum, se sot gjith diten me vinte per te vjelle madje dhe mu mor fryma e humba ndienjat per pak min. Nuk di cte bej, un vec peshe nuk kam hum perkundrazi kam shtuar shum. Me kto simptoma a mund te kem tumor? Mua me ka vdek mami me kancer ne mushkri. A esh i trashegueshem kanceri? Me ktheni pergjigje ne email. Ju lutem kam nevoje per keshillen tuaj.

 21. aishja says:

  me mpihen gishtat e dores cdo me then

 22. Elii says:

  Pershendetje,une jom 19 vjeqare kam pas dhimbje koke shum te forte sikur me shponte diqka ne anen e majt dhe ne anen e djathe kan qen ne kontroll te mejku por nuk me ka then asgje nuk osht serioze me ka thon se prej stresit kam qen ne renozancen magnetike per me bo fotogafim edhe aty rezultatet me kan dal mire kam perdorur disa barna e ma kan ndaluar dhimbjen e kokes por pas disa jave me kan filluar perseri jam e lodhur kam mpirje te kokes ndonjehere e dhe te trupit tani pas kesaj dhimbje edhe floket kan filluar te me bin ju lutem me ndohmoni ne loshje me kete problem me jepni 1 pergjigjje kam frik se mos eshte diqka serioze kam nevoj per keshillen tuaj..

 23. ridvani says:

  i kisha keshillu te gjithe qe mos te brengosen nese i lexojne simtomat se ndoshta nuk eshte jane ato qe i mendojm por me mire te rarandalojme se te sherojme!

 24. Kosovari says:

  Tung une jam nje 20 vjeqar e kom dhimbje jo tshpeshta ne kok nga ana e djatht e kom si kokorr marramenje kom kaniher po jo shpesh po kur pom rrok dilli pom them shuum edhe kur ta preki me
  Dor kuptohet kshiillonm ju lutem se per te mjeku spo guxon more edhe njeri me
  Shkuu ju pershendesh

 25. era says:

  Mfal un jam 14 vjeqare dhe kam I sëmuri ndjen mpirje të njëanshme të trupit
  – Humbje të pjesshme të shikimit
  – Ndjen shtypje dhe presion në tru
  – Marrje mendsh
  – Dhimbjet e koke
  – Lodhje
  a thua se ka mundsi te kem tumor ne kok ju lutem me tregoni ;(

 26. shukrije ajeti says:

  une kam dhimbje koke ne anen e majt mas veshi dhe me vjen mundim qka me ba

 27. Mimi says:

  Pershendetje. Jam 21 vjece dhe kam dhimbje koke, dmth pas kokes, ana e djathte, dhimbje qe po me shpon si me gjilpere. Gjat nates me del gjumi nga mpirja e kokes, dhe kam shume dhimbje. Gjithashtu kam humbur peshe, edhe pse kam oreks. Ndonjehere me ndodh te kem edhe marramendje. Do ju kisha lutur per nje keshille. Ju falemnderit per konsideraten.

 28. donaaa says:

  Prsh un kam nenen e sëmur qe 1jav nga raku ne tru po deshta me ju pytt a ka sherim kjo semundje ndonjee operimm osee ndonjee terapii po a eshte e sherushme kjo smundje ju Kisha lut mem tregu sa ma shpettt aka sherimm apo jo

 29. gjelina says:

  Pshendetje mami im e ka tumorin ne kok jo ne kafk por brenda trunit ajo eshte nga nnjnjee vit keTtryshtu tani asaj i ka hik krejt shikimi dhe nuk e koman doon fare veten ju lutem cfar duhet me ber ce te sherohet terapin e ka ber

 30. Anisa says:

  Pershendetje! Nga simptomat e lexuara me lart nuk kam por e vetmja gje qe me shqeteson eshte se ne krahun e majte posht kokes ne ane ane te veshit me kan dale 2 kokrra mishi,me dhembin shume kur i prek.Kam frikem e pergjigjeve te doktoreve.Ju lutem me ktheni nje pergj cfare mund te jet. Po bej gati nje jave me kete shenje

 31. D.K says:

  Pershendetje jam 21 vjeqare qe dy dit kom kokdhembje ne anen e majt mbi sy me pihet e me dhemb shum po i boj masazh me dor po me dhemb ashti i anes majt shum qe dy dit edhe qe nje kohe me eshte shfaq dobesimi i syve ne krahun e djath me eshte ndryshu lekura me eshte bere me sheja kohe pas kohe ndoshta edhe pse merzitem per probleme me dhemb barku shum zakonisht lodhem shum gjate pranveres edhe veres nuk kam energji gjat gjith kohes e ndjej veten te manget temjeku ende nuk jam shku tash u friksova mos eshte tumor ne tru qe e lexova kete artikull cilat jan keshillat ejuve a duhet te shkoj te mjku

 32. D.K says:

  pergjigjjen maktheni ne email

 33. Dita says:

  me eshte shaf nje kokdhembje ne anen e majt te kokes ne ball permi sy me eshte pire dhe me eshte renu vetem ana e majt ne koke po e ngjeshi me dor ashti po me dhemb jom bo shum merak se qe e lexova kete artikull para dy jave ne krahin e djathte me osht shfaq disa sheja te kafta tani me eshte bere e badhe por hala e kom lekuren e rrjept gjithashtu shpesh po me dhemb barku gjat veres dhe pranveres kom lodhje skam energji dhe me eshte dobesu shume shikimi qenje vjet temjeku sjam shku duhet te shkoj por ma ktheni pergjigjjen dhe disa keshilla mjeksore

 34. Dita says:

  pergjigjjen ma shkruni ne email

 35. klaris says:

  Tung kam nje problem qe nuk e di te shaetesohem apo jo.kam q vit qe e kam kte problem jam 17 vjec . Jam diagnostifizuar me sinozit kur kam qen 10 vjec,tani qendron problemi ktu.kur rrija shtrir me cel ne dor ose duke ndenjur kot per 1 or ose 2o minuta dhe cohesha me ndodhte nje kptje e menjehershme e fuqive dhe ndihesha konfuz nje bllokim i madh ne kok po pa dhimbje koke,ky problem zgjat deri para 4 ditesh po tani esh perkeqsuar pasi u smura me temperatur dhe dhimbje koke si nje i nxeht i madh ne kok.problemi qe paraqita me par tani shoqerohet me dhimbje koke pas cimit nga krevati nje dhimbje koke duke pulcuar per 5 seconda dhe ndjej nje shtypje koke marrje mendsh pun 10 sekondash cdo her qe cohem mbasi jam relaksuar ose duke ndenjur duke luajtur duke par tv ose kot. Do falenderoja cdokend qe do me jap ni pergjigje ju faleminderit!!!

 36. vilard says:

  v g

 37. idiana says:

  Pershendetje…jam 15 vjece dhe sapo ngrihem nga cdo vend ku jam ulur, krysesisht ne shtepi, kam marrje mendsh dhe me bihet ne toke…kur me merren mendte shikimi me behet miza miza…kete vit kam pasur shume mesime edhe oreks nuk km shume edhe nuk jam shendoshur e as dobesuar..kam marrje mendsh per pothuaj 1 muaj plot..ju lutem mund te me thoni se cfar kam.. flm :)

 38. ona says:

  Deshta te bej nje pytje jam e semuar nga epliepsia pi brna kam be sdisa fotografime me kan then nje pik e vogel e xhakut ne anen e djadhte nje mjek me heret me ka then te bej operim po 98% esht sukseshme e ky tjetri mjek me thot ska nevoj thot esht epliepsi e vogel barnat me ndimojn po qe nje muaj kam marrje mendesh e lodhur shum po apetit kam kryt sme dhemb rrall shume mjekut pata treguat po the se asgje jam ber shum marak per kete nese ka mundesi ndonje pergjigjje faleminderit per mirkuptim

 39. shsh says:

  Pershendetje jam 23 vjecare. Kam dhembje te koh paskohshme ne majee te kokes me shpon koka sikur me gjilper gjithashtu kjo dhembje vazhdon deri tek qafa .. u drejtova tek mjeku me tha qe kisha alergji ne hunde, me rekomadoi te perdor barna mirpo kaluan muaj un nuk e ndjej veten mire.. cdo dite kam dhemje ne maje te kokkes deri ne qafe ..eshte dicka serioze me ktheni pergjigjen ju lutem.

 40. Ida says:

  Pershendetje!
  Quhem Jorida!Para nje muaji pata nje marrje mendsh heret ne mengjes. Ne fakt isha akoma ne krevat dhe duke perkulur koken poshte pata marrje mendsh dhe te vjella. Kjo vetem nje here. Por me eshte ber fiksim, here pas here me duket sikur do te me merren mendte, dhe me duket sikur me luan dicka brenda apo si nje mungese ekuilibri. ne mengjes kur perkul koken poshte e kam bezdi se me merren mente.Nuk kam renie ne peshe, nuk kam te vjella, kam uri, nuk kam dhimbje te fote koke. Theksoj se jam me syze, mund te jene syte nje problem i kesaj? Ju lutem te me dergoni nje pergjigje me email. Ju lutem! Respekte

 41. Ida says:

  Pershendetje!
  Quhem Jorida!Para nje muaji pata nje marrje mendsh heret ne mengjes. Ne fakt isha akoma ne krevat dhe duke perkulur koken poshte pata marrje mendsh dhe te vjella. Kjo vetem nje here. Por me eshte ber fiksim, here pas here me duket sikur do te me merren mendte, dhe me duket sikur me luan dicka brenda apo si nje mungese ekuilibri. ne mengjes kur perkul koken poshte e kam bezdi se me merren mente.Nuk kam renie ne peshe, nuk kam te vjella, kam uri, nuk kam dhimbje te fote koke. Theksoj se jam me syze, mund te jene syte nje problem i kesaj? Ju lutem te me dergoni nje pergjigje me email. Respekte

 42. Ida says:

  Pershendetje!
  Quhem Jorida!Para nje muaji pata nje marrje mendsh heret ne mengjes. Ne fakt isha akoma ne krevat dhe duke perkulur koken poshte pata marrje mendsh dhe te vjella. Kjo vetem nje here. Here pas here me duket sikur do te me merren mendte, dhe me duket sikur me luan dicka brenda apo si nje mungese ekuilibri. ne mengjes kur perkul koken poshte e kam bezdi se me merren mente.Nuk kam renie ne peshe, nuk kam te vjella, kam uri, nuk kam dhimbje te fote koke. Theksoj se jam me syze, mund te jene syte nje problem i kesaj? Ju lutem te me dergoni nje pergjigje me email. Respekte

 43. anna17 says:

  :'( une i kam te gjitha keto siptoma :”(

 44. adela says:

  pershendetje. Jam adela 28 vjec un kam keto simptoma :kam marrje mendsh me duket sikur kam dicka brenda ne kok dhe me leviz, mbi 2-3 here me ka dhene goditje te fort ne kok dhe ersim total te syve kjo ka ndodh ne periudha te largeta me njera tjetren jo te aferta thesksoj qe heren e pare goditja ka qene para 3 vitesh dy jav pasi un kisha lind djalin dhe 2-3 her tjera deri tani .nje simtom tjeter eshte dritat e forta si psh blici i tel nk e duroj dot dhe per 10 minuta pas nk me pastrohet shikimi por e kam si mjergull dhe nje simtom tjeter eshte se nk petqendrohem dot kur dua te lex. Koka me dhemb po jo shpesh dhe jo shum.shpesh me perzihet

 45. Sara says:

  Un jam Sara un edi cfare eshte semundja tumor kam qen vet semure 1 vit ne spital .bera analizat ne shqiperi me dolen mire ika jasht tetit me than qe je semure tani jam me mire

 46. arlinda says:

  pershenderje lexova komentet e secilit ket problem kam edhe une kohen e fundit kam filliar te humbas edhe drejtimin ka nje vit qe koka nuk me pushon tani skam as guxim te them se mos kam ndonje gje ne koke ju lutem te me tregoni qfare te bej per kete a mund te ndodh qe kam ndonje tumor e ajo me te me rrit yndyren ne gjak sepse kohen e fundit me eshte rritur teper edhe pse nuk jam e shendosh po tani edhe me shum kam filluar te bie ne pesh ju pershendes

 47. loca says:

  Une kam shume dhimbje koke vetem ne njeren ane (pjese) djatht prej vetlle mas veshi deri ne qafe; qe 1vit e gjysm jam operu ne veshe me diagnos otscleroza, ku kam ven protes ne veshe prap kam shume dhimbje te pa durushme,mpirje durve, nervoz te vjella, ct dhe reznancen magnetike ikom ndalume per shkak protezes qe mbaj ne veshin e mesem.

 48. loca says:

  Pershendetje, une kam shume dhimbje koke vetem ne njeren ane (pjese) djatht prej vetlle mas veshi deri ne qafe; qe 1vit e gjysm jam operu ne veshe me diagnos otscleroza, ku kam ven protes ne veshe prap kam shume dhimbje te pa durushme,mpirje durve, nervoz te vjella, lodhje psikike, rrallher gjakderdhje nga hunet,marrje mendsh te shpeshta,ct dhe reznancen magnetike ikom ndalume per shkak protezes qe mbaj ne veshin e mesem.nuk di mos kam ndonje lloj tumori kjo dhimbje eshte e pa durushme?

 49. ana says:

  a mund te jete ngjitese semundja kur patneri eshte me tumor ne koke dhe patnerja eshte shtatzene. mund te trasmetohet ndonje problem nga marredheniet seksuale. ka pasoja te fetusi

Komentoni

© 2015 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress