Spinaqin duhet ta hani sa më shpesh, ja pse

3

Spinaqi është një ndër perimet që ofron shumë të mira ushqyese.

Përmban një antioksidant të njohur si acid alfa-lipoik, që shquhet për zvogëlimin e glykozës dhe rrit ndjeshmërinë e insulinës, transmeton portali arbresh.info

Përpara se të arrinte në Europë, spinaqi është kultivuar në Persinë antike.

Disa nga të mirat shëndetësore të tij janë:

I pasur me vitamina dhe minerale

Stabilizon qarkullimin e gjakut

Forcon sistemin imunita

Parandalon sëmundjet mentale

Parandalon sëmundjen e tretjes

Forcon eshtrat

Ruan freskinë e lëkurës

Parandalon sëmundjet kancerogjene.

Komento