Home » Posts tagged with "Anemia"

Anemia

Çfarë duhet të konsumojnë anemikët: Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen. Pacientët... 
Etiketat:

Disa këshillat për ta shëruar aneminë

Anemia është zvogëlimi i rruazave të kuqe të gjakut (RBC). Simptomat e para të anemisë janë shumë të lehta. Këto simptoma paraqiten duke shkaktuar debulesë dhe lodhje të shpejtë. Ndërsa format më të rënda shfaqin dhembje koke, marramëndje, plagë të vogla në skajet e gojës, çarje të thonjve, mungesë oreksi, zbehje të lëkurës, rrahje të shpeshta të zemrës, frymëmarrje... 
Etiketat:

Medikamentet që shkaktojnë anemi

Të gjitha medikamentet kanë efekte anësore, por edhe barnat e të njëjtës përbërje, të prodhuara nga prodhuesit e ndryshëm, mund të shfaqin variacione të efekteve të padëshirueshme. Në 8-10% të rasteve, medikamentet që përdoren në sëmundjet e reumatizmit, japin anemi nga gjakderdhja. Në këto raste rekomandohet përdorimi i ranitalit, medikament që pengon gjakderdhjen nga... 
Etiketat: ,

Nga A-ja te ZH-ja, si shërohen sëmundjet më të shpeshta

“Time” publikon guidën e sëmundjeve universale. Si shfaqen dhe si kurohen. Mjekët amerikanë japin këshillat e tyre Mjekësia moderne tashmë zë më shumë vend në faqet e gazetave dhe revistave në botë. Sipas specialistëve të medias kjo lidhet edhe me faktin se nga njëra kemi një interesim në rritje për shëndetin e secilit dhe nga ana tjetër kemi një zhvillim të madhe të... 

77 semundje qe demtojne trupin e njeriut

Sa semundje kane arritur qe te zbulojne mjeket ne organizmin e njeriut? Te pakten  sipas shkences bashkekohore jane 76 semundje apo simptoma qe demtojne trupin e njeriut. Por cilat jane keto semundje dhe organet qe preken me shume, cilat jane shkaktaret e tyre dhe menyrat sesi shfaqen ato. Ne kete suplement jane sqaruar te gjitha semundjet me emertimet e tyre ne gjuhen shkencore dhe ate popullore... 

Sëmundjet e gjakut

Mungesa e hekurit është shkaku më i shpeshtë i anemisë, madje e shfaqjes së saj është më e shpeshtë tek femrat dhe kjo për shkak të menstruacioneve (që natyrisht shoqërohen me humbje gjaku – dhe me humbje hekuri). Në moshat e shtyra, anemia nga mungesa e hekurit ka shumë mundësi të jetë pasojë e kancerit në gjak, ndërkohë që tek fëmijët mundet që mungesa e hekurit... 

Rrathët rreth syve

Rrathët rreth syve mund te jene tregues te shume problemeve shëndetësore siç janë sëmundjet e veshkave, anemia, sëmundjet e zemrës, etj. Gjithashtu nëse keni rrathë rreth syve e nëse nuk keni ndonjë problem shëndetësor, atëherë ndoshta shkaku qëndron ne ushqimin e pa rregullt. Nëse e keni vërtetuar se nuk keni ndonjë problem shëndetësor, por rrathët rreth syve janë vetëm pasoje... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress