Home » Posts tagged with "Boronica"

8-të ushqimet për formë gjatë vjeshtës

Karafili kundër dhimbjes se dhëmbëve Duke qenë se përmban 60-90% eugenol, një substance anti-inflamatore, antibakteriale dhe kundër dhimbjeve, karafili është kamioni i produkteve për të qetësuar dhimbjet e dhëmbit. Vendoseni tek vendi që ju dhemb dhe do e shihni efektin. Boronica e kuqe kundër infeksioneve urinare Ky frut është i domosdoshëm për të luftuar infeksionet urinare. Proanthocyanidinet,... 
Etiketat:

Boronica zvogëlon qelizat yndyrore të trupit

Njerëzit e trashë duhet të fillojnë të përdorin boronicat, pasi ato zvogëlojnë numrin e qelizave yndyrore të trupit deri në tre të katërtat, thonë shkencëtarët. Hulumtuesit kanë gjetur se ky fryt mund të shkatërrojë qelizat ekzistuese që shkaktojnë trashësi dhe mund të parandalojë formimin e qelizave të reja yndyrore, duke u shndërruar në një armë potenciale të fuqishme... 
Etiketat:

Dobitë e boronicës

Katekini (Catechin), bashkëdyzimi që gjendet në boronica aktivizon gjenin për djegie të yndyrave në qeliza të yndyrave në bark për të ndihmuar në humbjen e indit yndyror në zonën e barkut. Sipas hulumtimeve në Universitetin Tufts, konsumimi i rregullt i katekinit rrit humbjen e yndyrave në bark për 77 për qind.  Read More →
Etiketat: , ,

Boronica dhe rëndësia e saj

Boronica ndihmon për: përmirësim të parit, pastrim të arterieve, forcim të enëve të gjakut, shtim të kujtesës, ndalim të infeksioneve të traktit urinar, parandalim dhe shërim te anemisë… Për te ulur faktorët e rrezikut nga kanceri, renditni boronicat si pjesë të përditshme të dietës suaj.  Read More →

Të mirat e Boronices

Lista e gjate e te mirave shendetsore te lidhura me boronicen eshte bere e njohur ne publike po aq sa ka qen me vite e njohur tek komunitetet shendetsore dhe ato hulumtuese dhe tek kultivuesit profesional te boronicave. Sipas neuroshkenctarit nga Tufts University, James Joseph, kur eshte fjala per mbrojtje te trurit nuk ka asgje sikur boronica.  Read More →

Boronica është ideale për koncetrim dhe kujtesë

Boronica është super frutë e cila do t’ju përmirësojë koncetrimin, po ashtu do t’ju ndihmojë edhe në luftë kundër çmendurisë, këshillojnë shkencëtarët pasi që i kanë mësuar rezultatet e studimit më të ri. Shkencëtarët kanë zbuluar se disa ushqime mund të ndihmojnë në koncetrim, por edhe në mbajtjen mirë të shëndetit mental gjatë tërë jetës. Është zbuluar se... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress