Home » Posts tagged with "dhembet"

Kater preparate natyrale per zbardhjen e dhembeve

Soda bikarbonati (soda e bukës) pastron dhe zbardh dhëmbët. Përzieni një lugë të vogël sodë, pak kripë dhe disa pika uthulle dhe me këtë përzierje lani dhëmbët. Veprimin e njëjtë përsëriten dy deri në katër herë në muaj dhe rezultati do të jetë – dhëmbë të mrekullueshëm dhe të kuruar. Limoni dhe soda Në një enë hidhni ¼ e filxhanit sodë bikarbonati dhe lëngun e... 
Etiketat:

Disa këshilla për dhëmbë të bukur e të shëndetshëm

Larja e dhëmbëve Për të pasur dhëmbë të bardhë, është mirë të përdoret një furçë “Medium”, domethënë as shumë e përkulshme, as shumë e fortë. Dhëmbët duhen larë pas çdo ngrënieje. Fërkimi me furçë duhet të vazhdojë nga 2 deri në 3 minuta. Mos harroni të ndërroni furçën e dhëmbëve çdo 3 muaj. Zgjedhja e pastës së dhëmbëve Përdorimi i pastës për zbardhjen... 
Etiketat:

Kujdesuni per dhembet tuaj

Per te eliminuar mbetjet e ushqimeve ne dhembe, ju mund te perdorni perin e dhembeve ose kruajtsen e dhembeve etj. Pra sic e shikojme eshte nje art ne vete pastrimi I gojes. Ekzistojne fije te ndryshme per dhembet: me mente, fine, te lehta… Nese ju nuk e keni perdorur kurre, filloni me perin e dhembeve te thjeshte, do te jete me e thjeshte. Kalojeni perin para se te lani dhembet nje ne dite do ishte... 
Etiketat:

Dhëmbët nxihen nga vera dhe çaji

Nëse i shmangeni verës së zezë dhe kënaqeni me  të bardhën për ta ndaluar nxirjen e  dhëmbëve, është koha për ta menduar një strategji tjetër. Një hulumtim i ri tregon se edhe vera e bardhë, edhe çaji ndikojnë në nxirjen e dhëmbëve. Vera e bardhë përmban thartirë, e cila rrit rrezikun e mbetjes së njollave në dhëmbë, kurse të njëjtin ndikim e ka edhe çaji dhe disa... 
Etiketat:

Shprehitë që dëmtojnë dhëmbët

Çdo buzëqeshje e shoqëruar me një palë dhëmbë të bukur do të merrte vëmenden e secilit, mirëpo çfarë duhet të bëjmë që të mbajmë dhëmbët sa më të shëndetshëm? 1. Akulli Është e natyrshme dhe pa sheqer, kështuqë ju mund të mendoni se akulli shtë i padëmshëm për dhëmbët tuaj. Mirëpo ngrënia e akullit dëmton dhëmbin, plasarit dhe thyen atë. Dhe në qoftëse irriton... 
Etiketat:

Faktorët që dëmtojnë dhëmbët

Shëndeti dentar ka avancuar shumë kohët e fundit, me zhvillimine trajtimeve të reja zbardhuese. Por kjo nuk do të thotë që të lini pas dore higjenën tuaj dentare, duke menduar se dentisti është gati aty për t’jua rregulluar.  Read More →
Etiketat:

Si të kujdesemi për dhëmbët dhe mishin e dhëmbëve?

Larja e dhëmbëve rregullisht dhe përdorimi i fillit dentar ndihmon në shëndetin e dhëmbëve dhe mishit të dhëmbëve, si dhe parandalon kariesin dentar dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve. Pse është higjiena e gojës e rëndësishme? Higjiena e gojës parandalon problemet dentare kryesisht formimin e pllakës dentare dhe gurrëzave, të cilat janë faktorët kryesorë në krijimin e problemeve... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress