Home » Posts tagged with "frutat"

Rëndësia e frutave për lëkuren tuaj

Frutat jo vetëm që janë të mira për shëndetin por na ndihmojnë ndjeshëm edhe të mbajmë lëkurën tonë në formë. Sot do ju tregojmë disa veti të frutave verore: Molla, një frut shumë i rëndësishëm për sheshimin e rrudhave. Këshillohet për lëkurën e yndyrshme. Maskat me mollë janë gjithmnonë më të mirat për këtë tip lëkure. Dardha,njihet si një frut shumë i dobishëm... 
Etiketat:

Sa më shumë lëngje në verës

Stina e verës po afron dhe dëshira e të gjitha femrave është të kenë një trup perfekt. Përveç ushqimeve të lehta dhe të shëndetshme, këshillat e specialistëve fokusohen te pijet që konsumojmë. Të gjithë e dinim se konsumi i më shumë se tetë gotave ujë në ditë është mënyra më e mirë për të purifikuar trupin, por një rëndësi e veçantë i kushtohet edhe çajit, sidomos... 

Armiqt e kancerit të melçisë janë qumeshti, kosi dhe frutat

Kekues italiane kane dimostruar se nje ushqim i mire eshte nje mburoje e mire edhe kunder kancerit te melcise. Kjo arrihet duke perzgjedhur ushqimin dhe duke privilegjuar konsumimin e qumeshtit dhe frutave mund te reduktohet rreziku i kesaj patollogjie ne masen 78 %. Kete e dimostron nje studim i kryer nga Renato Salamini i Insitutit Nacional te Avianos qe u publikua ne International Journal of Cancer.... 

Frutat dhe perimet na bëjnë seksi

Ushqimi me fruta dhe perime mund të ndihmojë që të dukemi jo vetëm më të shëndetshëm, por edhe mjaft seksi, pasi ngjyra e lëkurës është një shenjë dalluese e shëndetit që mund të tërheqë njerëzit drejt nesh. Këtë e ka konfirmuar një ekip i studiuesve nga universitetet e Bristolit dhe St Andreus në Britani të Madhe i cili ka analizuar rezultatet e një testi, ku pjesëmarrësit... 

Hani frutat e zarzavatet që të bëheni më të zgjuar

Nje diete e perditshme e pasur me fruta dhe zarzavate ndihmon ne zhvillimin e kapaciteteve njohese. Keshtu konfirmon nje studim i realizuar nga studiuesit e Institutit te Biokimise dhe Biologjise Molekulare te Heinrich-Heine University te Düsseldorf ne Gjermani. 200 persona ne gjendje te mire shendetesore nga 45 ne 102 vjec u moren nen vezhgim per kete studim.  Read More →
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress