Home » Posts tagged with "gripi"

Si të mbroheni nga gripi

Gripi është sëmundje infektuese, e cila më së shpeshti shfaqet në muajt e dimrit, ndërsa përhapet nga personi në person, dhe atë kryesisht përmes pikëzave që shfaqen gjatë kollitjes ose teshtitjes. Ato lëvizin nëpër ajër dhe vijnë deri te goja ose hunda e njerëzve në afërsi. Virusi i gripit mund të jetojë edhe deri disa orë në sipërfaqe. Kur personi prek atë sipërfaqe dhe... 
Etiketat:

Po vjen gripi më i keq i të gjitha kohërave

Po afrohet gripi më i keq i të gjitha kohërave. Këtë alarm e kanë dhënë Shoqata Italiane e Mikrobiologjisë Klinike, bazuar në të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Presidenti i saj, Pierluigi Clerici ka pohuar se ky grip do të shtrihet në gjithë rajonin e Mesdheut, e me sa duket nuk do të lërë pa prekur as popullatën shqiptare.  Read More →
Etiketat:

Zbulohet gjeni nga i cili gripi mund të jetë vdekjeprurës

Shkencëtarët e kanë zbuluar gjenin nga i cili njerëzit sëmuren rëndë apo vdesin nga virusi i gripit, përderisa disa të tjerë e kalojnë me pak dhembje, kollë dhe teshtitje. Hulumtuesit amerikanë dhe ata britanikë në revistën “Nature” kanë theksuar se e kanë identifikuar gjenin njerëzor, i cili e përcakton mënyrën, në të cilën do të ndikojë ndaj gripit.  Read More →
Etiketat:

4 rregulla qe te mos e merrni gripin nga zyra ku punoni

Gripi po përhapet gjithnjë e me shume ne këto dite te ftohta dimri. Nëse keni një pune zyre, ja se çfarë duhet te bëni qe mos e shpërndani atë me njeri tjetrin. 1. Mos shkëmbeni me njeri-tjetrin telefonat me prekje  Read More →
Etiketat:

Ulja e temperaturave na shfaq gripin

Ulja e menjëhereshme e temperaturave na vë përballë një rreziku kaq të menjëhershëm siç është gripi dhe infeskionet e kohës. Mjekët japin alarmin për një kujdes të veçantë tek qytetarët në kohën kur kemi këto ndryshime të menjëhershme të temperaturave. Alma Hoxha, mjekje infeskioniste thotë se duhet të bëjmë kujeses me veshjet dhe pijet.  Read More →
Etiketat:

Luftoni gripin dhe ftohjen me kura popullore

Ftohja dhe gripi nuk kanë një kurë të përcaktuar. Kurat popullore të praktikuara në shtëpi janë po aq të përhapura sa vetë sëmundja. Pjesa më e madhe e këtyre kurave  kanë një histori të gjatë aplikimi. Cilat kura popullore që mund t’i aplikoni në shtëpi mund t’ju shpëtojnë nga gripi dhe ftohja?  Read More →
Etiketat: ,

Sëmundjet që prekin traktin e sipërm respirator dhe trajtimi i tyre

Sëmundjet që prekin traktin e sipërm respirator manifestohen me tharje e djegie të fytit e grykës, teshtitje, lodhje, dobësi, kollë të thatë, rritje të lehta të temperaturës, dhembje koke dhe rrjedhje të hundëve ujore. Rufa Rrufa stinore shkaktohet te të rriturit më shpesh nga rhinoviruset, kurse te fëmijët nga viruset respiratorë sincicial, parainfluencial, adenoviruset dhe... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress