Home » Posts tagged with "Hipertensioni"

Hipertensioni

Rregulla për të mos nxitur sëmundjen: Stresi krijon një dominante në sistemin nervor, e cila shton prodhimin e adesteronit në veshka, e për pasojë çon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe shfaqjen e hipertensionit. Personat me hipertension duhet të kenë kujdes gjatë dimrit, për shkak të së ftohtit, por dhe luhatjeve të theksuara të temperaturave. I ftohti ngushton enët e gjakut... 
Etiketat:

Hipertensioni: 15 Menyra Si Të Ulet Presioni i Gjakut Pa Barna

Shpesh diabeti dhe hipertensioni shkojnë dorë për dore. Gati dy nga tre persona të moshuar me diabet kanë edhe hipertension (shtypja e larte e gjakut). Që të dy këto gjendje rrisin rrezikun për sulm ne zemer, goditjen në tru, sëmundje të syve dhe veshkave. Sikur sheqeri në gjak ashtu edhe shtypja e gjakut luhatet gjatë ditës. Shtypja normale e gjakut është 120/80 mmHg. Rezultatet... 
Etiketat:

Një gote me lëng panxhari ul tensionin e gjakut

Një grup studiuesish në Britaninë e Madhe kanë zbuluar se edhe doza të vogla të lëngut të panxharit të sheqerit të konsumuara në mënyrë të përditshme, ndikojnë ndjeshëm në uljen e tensionit të gjakut. Hipertensioni është një sëmundje e rrezikshme që e rrit shumë mundësinë për të pësuar infarkt në zemër te njerëzit të cilët kanë probleme me të.  Read More →
Etiketat:

Si mposhtet hipertensioni me ushqime

Gati dy nga tre persona të moshuar me diabet kanë edhe hipertension (shtypja e lartë e gjakut). Që të dy këto gjendje rrisin rrezikun për sulm në zemër, goditjen në tru, sëmundje të syve dhe veshkave. Sikur sheqeri në gjak, ashtu edhe shtypja e gjakut luhatet gjatë ditës. Shtypja normale e gjakut është 120/80 mmHg. Rezultatet nën 120/80 mmHg konsiderohen normale, por një rezultat... 
Etiketat:

Nga A-ja te ZH-ja, si shërohen sëmundjet më të shpeshta

“Time” publikon guidën e sëmundjeve universale. Si shfaqen dhe si kurohen. Mjekët amerikanë japin këshillat e tyre Mjekësia moderne tashmë zë më shumë vend në faqet e gazetave dhe revistave në botë. Sipas specialistëve të medias kjo lidhet edhe me faktin se nga njëra kemi një interesim në rritje për shëndetin e secilit dhe nga ana tjetër kemi një zhvillim të madhe të... 

Hipertensioni, ushqimet qe e keqesojne

Personat me shtypje të artë të gjakut, të cilëve nuk u ndihmon as marrja e barnave të ndryshme, me siguri konsumojnë sasi të lartë të kripës. Pasi që tek të anketuarit e ashtuquajtur rezistentë ndaj hipertensionit, në mënyrë drastike ishte reduktuar sasia e konsumimit të kripës deri 1,15 gramë në ditë, rezultatet ishin befasuese, kishte ardhur deri tek një ulje e ndjeshme e... 
Etiketat:

Ja si kurohen semundjet me te shpeshta ne trupin e njeriut

Shpesh dëgjojmë të thuhet se është mjekësia popullore ajo që po gjen gjithnjë e më shumë vend për të parandaluar sëmundjet. Kjo rezulton të jetë e vërtetë duke iu referuar edhe studimeve të fundit që janë bërë. Sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress