Home » Posts tagged with "Kapsllëku"

Si të parandalohet kapsllëku

Të gjithë përkohësisht mund të vuajnë nga kapsllëku, veçanërisht pas shujtave më të bollshme, por ka njerëz që vuajnë më shpesh nga kapsllëku. Shpejtësia e metabolizmit luan rol të rëndësishëm, por po ashtu është e rëndësishme dhe mënyra e ushqimit. Shprehitë e këqija të ushqimit mund të ndikojnë keq në sistemin tretës. Kur hani, trupi juaj liron rreth 22 lloje të... 
Etiketat:

Kapslleku, ekzaminimi dhe trajtimi

Identifikimi i anomalisë Testet që doktori mund të kërkojë varen nga kohëzgjatja dhe ashpërsia e kapsllëkut, mosha e personit, prania e gjakut në feçe, ndryshimi i regjimit të zorrës dhe nëse ka humbje në peshë.  Read More →
Etiketat:

Kapslleku, pirja e ujit eshte thelbesor per t’i bere balle

Te shumte janë personat qe vuajnë nga kapsllëku dhe femrat preken 2 deri 3 here me tepër se meshkujt. Uji është shume i domosdoshëm qe te behet mire tretja dhe transportimi i ushqimeve. Duhet pire te paktën 6-8 gota ujë ne dite ( kjo ne fakt është mesatarja, por qe varet edhe nga organizmi, sporti, etj ). Çdo kohe është e mire për te pire ujë, çaj, kafe, apo lëngje frutash.  Read More →
Etiketat:

Kapsllëku, diagnoza dhe mjekimi

Kapsllëku (konstipacioni) është kalimi i rrallë dhe i vështirë i jashtëqitjes. Frekuenca e lëvizjeve të zorrës (jashtëqitjes) në mesin e njerëzve të shëndoshë dallon nga dy deri tre jashtëqitje në ditë ose deri tre në javë. Dr. Arbër Veliu, specialist Gastroenterolog – Hepatolog tel. 044 165 624 www.dr.arberveliu.4t.com  Read More →
Etiketat:

Kurat që kurojnë sëmundjet e zorrëve, ulcerën, veshkat dhe reumatizmin

Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – ato na ndihmojnë të shërohemi. Secili ushqim mbart në vete një listë të shumtë të efekteve shëruese. Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë... 

Kura natyrale për infeksionet e veshit, këmbëve, mostretjen dhe fytin

Në fakt, në shumicën e rasteve e kemi vetë në dorë që të kujdesemi për shëndetin tonë. Kështu, ne ju japim disa këshilla se si t’i kurseni paratë dhe në të njëjtën kohë të jeni më mirë Ka ardhur momenti që të jeni më kreativë. Në shumë raste për dhembjet më të lehta i drejtohemi mjekut apo edhe farmacive të lagjes, duke menduar se aty gjendet shpëtimi. Në fakt,... 

Disa këshilla për kapsllëkun

Së pari pini ujë më shumë dhe hani më shumë fruta dhe perime. Ndërkohë, nëse pini disa lugë vaj ulliri të përzier me pak lëng limoni apo portokalli, ju ndihmon që gjërat të lëvizin. Nganjëherë shmangia e disa yndyrave të shëndetshme (sikur yndyrat e mira që gjenden në peshk, arra dhe avokado) mund të keqësojë kapsllëkun. Disa njerëz të tjerë lehtësojnë kapsllëkun duke... 
Etiketat:
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress