Home » Posts tagged with "Kolesteroli"

Identifikohet gjeni shkaktar i kolesterolit

Shkencëtarët kanë identifikuar më shumë se 20 gjene të reja që ndërlidhen me nivelin e kolesterolit në gjak, që në masë të madhe do ta lehtësojë zhvillimin e ilaçeve dhe terapive për sëmundjet e zemrës. Në hulumtimin më të madh të kryer ndonjëherë për sa i përket kolesterolit, shkencëtarët ia dolën të zbulojnë se janë 21 variacione gjenetike, që janë përgjegjëse... 

Tetë ushqime që ulin nivelin e kolesterolit

Shpesh vëmë re se njerëzit i kushtojnë tepër rëndësi dietës së përditshme ditore, duke u munduar që të merren me anë të ushqimit të gjithë përbërësit ushqimorë të domosdoshëm për organizmin, në mënyrë të tillë që të mos sjellin rreziqe për organizmin. E rëndësishme është që të konsumohen fruta dhe perime, sidomos në stinën e verës ku organizmi ka më shumë nevojë... 
Etiketat:

Kolesteroli, kercenues edhe per te rinjte

Sipas një studimi amerikan hiperkolesterolemia po përhapet gjithnjë e më shumë te fëmijët dhe të rinjtë. Për të parandaluar rrezikun janë të nevojshme kontrollet e njëpasnjëshme Një në pesë adoleshentë ka probleme me kolesterolin e lartë dhe si pasojë është më tepër i rrezikuar nga problemet kardiovaskulare. Kështu shkruhet në analizën e qendrës amerikane “Centers for... 
Etiketat:

Metodat më të sigurta të uljes së kolesterolit

Kjo është pothuajse si të frikësoheni nga uji. Kolesteroli është i pranishëm në çdo qelizë të gjallë. Merr pjesë në proceset metabolike të shkëmbimit të lëndëve, është pjesë përbërëse e membranës qelizore, shërben për prodhimin e shumë hormoneve, vitaminave të tretshme në yndyra dhe acideve biliare.  Megjithatë, kur e kemi më shumë se duhet, gjendja bëhet e rrezikshme.  Read More →
Etiketat:

15 semundjet me te shpeshta

Spondilialtroza është një sëmundje, e cila po merr një përhapje të gjerë, ndaj dhe mjekët japin disa këshilla se si mund të evitohen dhembjet. Kështu, çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës, në darkë bëni dush me temperaturë mesatare. Evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.  Read More →

Kurat që kurojnë sëmundjet e zorrëve, ulcerën, veshkat dhe reumatizmin

Ka me mijëra ushqime të plota me shumë vlera ushqyese, por disa prej tyre në këtë listë bëjnë më shumë se sa thjeshtë të dhurojnë vlerat e tyre ushqyese – ato na ndihmojnë të shërohemi. Secili ushqim mbart në vete një listë të shumtë të efekteve shëruese. Si pjesë e një diete të shëndetshme, ushqimet e plota luajnë rol të rëndësishëm duke e ndihmuar trupin tonë... 

Ushqimimet që ulin kolesterolin

Ushqyerja luan një rol të rëndësishëm në uljen e nivelit të kolesterolit. A mund ta ulë kolesterolin tuaj një tas me miell tërshëre? Me ndihmën e disa parametrave të thjeshtë mund të kontrolloni nivelin e kolesterolit dhe të lehtësoni kurën e ilaçeve. Ja pesë produktet ushqimore të paraqitura në adresën Mayo Clinic të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit dhe në mbrojtjen... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress