Home » Posts tagged with "limoni"

Dobitë shëndetësore të limonit

Limoni është i mbushur me vitaminën C e cila ndihmon të neutralizojë çdo lloj sëmundjeje në trup. Limonët kanë elementë antibakterial të shumtë. Kujdesi i gojës: hedh pak leng limoni në një copë pambuku dhe apliko në mishin e dhëmbëve që rrjedh gjak për të ndalur gjakderdhjen e mëtejshme. Limoni gjithashtu ndihmon që ti dhuroj gojës një ndjenjë freskie, lufton bakteret dhe... 
Etiketat:

Uji me limon dhe dobitë e tij

Uji  me limon ju ndihmon të pastroni sistemin, duke nxjerrë jashtë toksinat e tepërta nga trupi juaj në këtë mënyrë rrit funksionimin e enzimave, duke stimuluar përmirësimin e mëlçisë tuaj. Freskon frymën tuaj, ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së dhëmbëve, përmirëson problemet me gingivat tuaja.  Limoni përmban fibra pektin, e cila ndihmon me ndjesinë e urisë. Ndjeshëm humbisni... 
Etiketat:

Dobitë e limonit: si dhe për çfarë mund ta përdorim

Nëse e përdor si tretman homeopatik për dhimbje dhëmbi apo pastrim shtëpia në mënyrë natyrale, limoni i bënë të gjitha. Së fundmi mund të lexoni shumë për faktet dhe idetë se si mund ti përdorni limonët. Në këtë post kemi mbledhur disa prej ideve më të mira dhe do i ndajmë me ju. Detoksifikues Ju duhen: Gjysmë boçe xhenxhefili e ndarë hollë, lëng nga gjysmë limoni, 2... 
Etiketat:

Limoni, kura ushqimore që kuron sëmundjet

Limoni veçanërisht vlerësohet për vetitë dezinfektuese dhe kundër hemorragjisë. Për qëllime mjekësore përdoren lëvozhga dhe lëngu i frutit të limonit. Lëvozhgat, pasi qërohen nga pjesa e bardhë sfungjerore e brendshme, thahen me kujdes në stufa, në temperaturë të ulët deri në 40°C. Në temperaturën e zakonshme nuk thahen, pasi myken nga lagështia e mjedisit. Gjithashtu, kanë... 
Etiketat:

Limoni për shëndet

Limoni është një nga ushqimet më të dobishme në planetin tonë dhe me siguri përmban listën më të gjatë të efekteve pozitive në shëndetin tonë. Në masë të madhe rritet nëpër botë, ndërsa me bollëk rritet edhe në Indi, Shri Lankë, Malajzi, Meksiko dhe Indinë perëndimore. Kjo pemë universale dhe e preferuar me vete sjell shumë dobi shëndetësore dhe mbron nga një numër... 
Etiketat:

Limoni, efikas kundër mykut

Shpesh ndodhë që, në konservën e ullinjve, të formohet myku. Sa herë që duam të marrim ullinjtë, ballafaqohemi me rrezikun që të konsumojmë edhe myk. Sado të dobishëm që të jenë ullinjtë, nuk ia vlen që të rrezikojmë. Në anën tjetër, është dëm i madh që të hedhen në bërllok gjithë ata ullinj. Për fat të mirë, mjafton që në konservën e ullinjve ta qesim një grishë... 
Etiketat:

Pse duhet ta përdorim limonin si burim i vitaminës C?

Nga më të vjetrat dhe më të njohurat veti të lëngut të limonit është burim i vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant thelbësor që ndihmon pastrimin e trupit nga radikalet e lira. Këto radikale të lira mund të shkaktojnë dëmtimin qelizor, duke çuar në sëmundje të zemrës, kancer dhe sëmundje të tjera serioze. Vitamina C është gjithashtu një bllok i rëndësishëm... 
Etiketat:
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress