Home » Posts tagged with "molla"

Gjithçka që nuk keni ditur për mollët deri tani

Ky është sezoni i mbledhjes së mollëve, e duke marrë parasysh dobinë që ato i ofrojnë organizmit, atëherë lirisht kënaquni me konsumimin e mollës. Nuk thuhet kot ‘një mollë në ditë largon mjekun nga shtëpia’. Mollët mund të jenë një burim i mirë për një darkë të lehtë, ndërsa që ekspertët ju sugjerojnë që t’i konsumoni para ushqimit, e jo pas tij.... 
Etiketat:

Molla ndihmon dobësimin

Fibrat janë pjesë e rëndësishme e ushqimit të balancuar, ndërsa të shkëlqyeshme janë edhe për dobësim, sepse mbushin stomakun dhe kështu krijojnë ndjenjën e ngopjes. Shumica e njerëzve nuk konsumojnë shumë fibra. Rekomandohet që femrat duhet të konsumojnë 25 g në ditë, ndërsa meshkujve u duhen 35 g. Megjithatë, konsumimi mesatar i fibrave është vetëm 15 g, çka është shumë... 
Etiketat:

Efektet kuruese te molles

Molla është frut, me ndikim të madh pozitiv në shëndetin tonë. Ul në mënyrë të dukshme, rrezikun e sëmundjeve të zemrës, ndihmon kundra kapsllëkut dhe mban konstante vlerat e sheqerit në gjak. Molla është sinonim i vitalitetit dhe shëndetit. Mrekullia tjetër e mollës si frut, është që atë mund ta hash në çfarëdo lloj kohe.  Read More →
Etiketat:

10-të ushqime për tru të kthjellët

1. Mollët Janë shumë të shëndetshme, posedojnë antioksidues të fuqishëm dhe mbrojnë nga sëmundjet si ajo e Parkinsonit dhe Alzhaimerit.  Read More →
Etiketat: ,

Konsumoni sa me shume molla

Me të gjitha vlerat ushqyese që ka molla, ajo arrin që të mbajë trupin te shëndetshëm si dhe i eliminon dhjamërat e tepërta. Vitamina B1, e cila gjendet me shumicë te molle, ndihmon ne largimin e lodhjes, nervozizmit si dhe mungesën e oreksit, ndërsa vitamina B2 i mbron muskujt, i forcon flokët dhe shmang rrudhat, ndërsa acidi nitrik dhe ai malik bëjnë të mundur shkrirjen e ushqimeve... 

Molla trajton pese semundjet kryesore

Ka shije freskuese, është vakt ideal për cilëndo pjesë të ditës. Molla, pos këtyre sjell me vete edhe pesë dobi të fshehta për organizmin tuaj. Ushqim i ngadalshëm Molla është e pasur me fibra. I nevojitet shumë përtypje, që nuk rastis edhe me ushqimet e tjera, prandaj organizmit i ofron rastin që të ndërpresë kur është i ngopur. Është ushqim ideal grimcues, shtypjen e gjakut... 

Kater fruta qe jane pjese e rendesishme e dietes

Përbërësit antioksidant në disa fruta janë të pakrahasueshëm dhe i mbrojtja e vetme që kemi për ti zmbrapsur radikalët e lirë që shkaktojnë kancerin, e që janë prezentë në të gjitha aspektet e jetës. Dukja përplot ngjyra e frutave është një tregues i mirë se ato janë të pasura me antioksidant. Blej fruta organike kurdo që mundesh për të zvogëluar helmet, pesticidet... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress