Home » Posts tagged with "pankreasi"

Semundjet qe shkaktohen nga demtimi i pankreasit

Pankreatiti është një inflamacion i pankreasit, që është një gjëndër mjaft e rëndësishme për organizmin. Ajo sekreton insulinën dhe enzimat tretëse, që ndihmojnë në tretjen e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve. Pankreasi prodhon dhe disa hormone, mes të cilave insulinën, mjaft i rëndësishëm për kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak. Normalisht enzimat e prodhuara... 
Etiketat:

Trajtimi i kancerit në pankreas

Kur Steve Jobs dha dorëheqjen nga drejtimi i firmës Apple javën e kaluar, ai tha se nuk mund ta kryente më  këtë detyrë me kërkesa në rritje. Dihet se Jobs është trajtuar për kancer pankreatik, shkak kryesor i  vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara. Onkologët thonë se kanceri në pankreas është i vështirë për t’u mjekuar sepse diagnostikohet me vështirësi, raporton VoA.... 

Ja cili është rreziku i diabetit tek nëna dhe fëmija gjatë shtatzënisë?

Cili është rreziku i diabetit tek nëna dhe fëmija gjatë shtatzënisë? Si mund të përballemi me këtë sëmundje, duke ia pakësuar rreziqet? Cilat janë shkaqet që çojnë në shfaqjen e kësaj sëmundjeje dhe cilat janë këshillat që duhet të ndjekim për parandalimin e saj.Diabeti është sëmundje e shkaktuar nga çrregullimi endokrin i funksionit të pankreasit.  Read More →

Ja si kurohen semundjet me te shpeshta ne trupin e njeriut

Shpesh dëgjojmë të thuhet se është mjekësia popullore ajo që po gjen gjithnjë e më shumë vend për të parandaluar sëmundjet. Kjo rezulton të jetë e vërtetë duke iu referuar edhe studimeve të fundit që janë bërë. Sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e... 

Pankreasi, shkaktarët, simptomat dhe këshillat për të mos e dëmtuar

Inflamacioni i pankreasit, që është një gjëndër mjaft e rëndësishme për organizmin quhet Pankreatit. Ajo sekreton insulinën dhe enzimat tretëse, që ndihmojnë në tretjen e yndyrave, proteinave dhe karbohidrateve. Pankreasi prodhon dhe disa hormone, mes të cilave insulinën, mjaft i rëndësishëm për kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak.  Read More →
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress