Home » Posts tagged with "Presioni i gjakut"

Të biesh në gjumë herët rregullon presionin e gjakut

Hulumtimi i bërë në Universitetin e Harvardit ka treguar se shkuarja në gjumë një orë më herët se zakonisht, ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut. Në hulumtim kishin marrë pjesë meshkujt dhe femra, të cilët gjatë natës kishin fjetur shtatë apo më pak dhe të cilët kishin filluar t’i tregojnë shenjat e para të presionit të gjakut. Gjatë 6 javësh, 13 nga 22 vullnetarët... 
Etiketat:

15 mënyra për të ulur tpa ilaçe

Shpesh diabeti dhe hipertensioni shkojnë dorë për dore. Gati dy nga tre persona të moshuar me diabet kanë edhe hipertension (shtypja e lartë e gjakut). Që të dyja këto gjendje rrisin rrezikun për sulm në zemër, goditjen në tru, sëmundje të syve dhe veshkave. Sikur sheqeri në gjak, ashtu edhe shtypja e gjakut luhatet gjatë ditës.  Read More →

Kaliumi dhe presioni i gjakut

Ka edhe një mënyrë tjetër, pa medikamente, që mund t’ju ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut: Shtojini kalium ushqimeve tuaja.Konsumimi i më shumë ushqimeve që përmbajnë kalium ndikon në uljen e natriumit në këto ushqime. Kaliumi gjendet në sasi të mjaftueshme te frutat dhe perimet e freskëta. Për rezultate më të mira kufizoni marrjen e natriumit deri në 2300 miligramë... 

Gjashtë rregullat për të ulur presionin e gjakut

Tensioni i rritur, nga i cili vuajnë po thuajse një e treta e njerëzve të rritur edhe në vendet e zhvilluara, sipas studimeve të fundit amerikane mund të shmanget me anë të disa ndryshimeve në mënyrën e përditshme të jetesës. Ndryshimet në mënyrën e të jetuarit, përveç që ndihmojnë shmangien e tensionit të lartë, po ashtu ulin edhe mundësinë për t’u prekur nga sulmet... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress