Home » Posts tagged with "shtatzani"

Çfarë duhet bërë në rastet e pranisë së djegies së stomakut/urthit, rikthimit të ushqimit në ezofak, tretjes së dobët dhe dëshirës për ushqime të veçanta?

Duhen shmangur mbingarkesat në stomak me ushqim të rënda. Ushqimi duhet të merret gjatë ditës në racione të fraksionuara, psh 6-7 ose 8-9 herë në ditë. • Duhet shmangur ushqimet që treten me vështërsi si të skuqurat, salcat, ushqimet e rënda, erëza apo ushqime me shumë kripë, lëngjet me gaz dhe kafeinë. • Rregullimi i pozicionit shtrirë, gjatë gjumit të natës, për të... 
Etiketat:

Sa më shumë vitaminë D në shtatzani

Me vite të tëra mjekët kanë menduar se sasia e tepërt e vitaminës D gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë anomali të lindjes te fëmijët. Ndërsa një studim i ri vë në dyshim kufijtë e vendosur se “kalimi i 2.000 IU në ditë të kësaj vitamine është i dëmshëm edhe për shtatzënat edhe për popullatën tjetër”. Në studim kanë marrë pjesë 500 shtatzëna, në muajin e dytë... 

Sa janë të saktë testet e shtatzanisë

Jo te gjithe testet e shtatzanise jane njelloj te ndjeshem. Testi me i ndjeshem i shtatzanise zbulon sasine me te vogel te HCG-se, keshtu qe e zbulon me heret shtatzanine. Kjo do te thote qe me nje test te ndjeshem ndaj 20 mIU/ml HCG, mund te zbulohet nje shtatzani 6 deri 7 dite pas koncepsionit, goxha perpara peridave te radhes.  Read More →
Etiketat: , ,

Jo yndyra në shtatzani

Sipas një studim të ri, shkencëtarët kanë zbuluar një lidhje ndërmjet ushqimit të nënës gjatë shtatzënisë dhe sëmundjes serioze të mëlçisë te fëmija i saj. Ky studime në fakt, është treguar se fëmijët, nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë konsumojnë sasi të mëdha të yndyrave, sidomos atyre të ngopura, janë të rrezikuar që më moshën madhore të sëmuren nga mëlçia... 

Shmangni hidhërimin në shtatzani

Shtatzanat gjatë shtatzënisë kanë sulme të shpeshta të nervozes, mund ta rrezikojnë foshnjën e tyre për të pasur probleme me zemër. Ekspertët pohojnë se hidhërimi dhe nervozizmi, që shoqërohen me përplasje të dyerve, bërtitje, hedhje të gjësendeve etj., mund të ndikojnë në zhvillimin e zemrës së fëmijës Ndërkohë, foshnjat nënat e të cilëve kishin qenë të qeta dhe... 
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress