Home » Posts tagged with "SINOZITI"

Këshilla për të luftuar sëmundjen e sinozitit

Sëmundja e sinozitit shkaktohet nga faktorë të ndryshem, por ajo mund të luftohet ose të parandalohet nëse ju kujdeseni sado pak për shëndetin tuaj. Një ndër gjërat më të mira që mund të bëni është të evitoni diellin në pikun e vapës. Mbani gjithmonë syze edhe në dimer, edhe në verë. Këshillojet që të hani ushqime me fibra që në mëngjes. Kjo është një nga këshillat... 
Etiketat:

Si të largoni astmën dhe sinozitin

Disa nga këshillat ndihmojnë për kapërcimin e kësaj sëmundje, qoftë e shkaktuar nga cilido faktorë. Ajrosni dhomën dhe mundësoni që rrezet e diellit të futen në të. Mos vendosni tapete në dhomën e të sëmurit, përndryshe duhet t’i pastroni mirë ato vazhdimisht.Lani kokën sa më shumë të mundeni gjatë javës, së paku tre herë, për të pastruar zbokthin me të cilin ushqehet... 
Etiketat:

Sinoziti

Shpesh çdo dhimbje koke trajtohet thjesht me një aspirinë dhe, sapo dhimbja kalon, ashtu bie edhe interesimi për diagnostikimin e saktë te saj. Dhe dhimbjet e kokës kanë shkaktarë të shumtë, duke filluar nga ftohja, sinoziti e deri tek dhimbjet e forta të migrenës. Por disa mënyra të reja të trajtimit të dhimbjeve të kokës ofrojnë shpresa për të sëmurët. Një pamje e kompjuterizuar... 
Etiketat:

Sinoziti? Largohet vetëm me një mënyrë popullore

Ju mund të blini ilaçe sa të doni, por sinusiti ka vetëm një mënyrë për ta luftuar. Fjala është për atë popullore, mjaft të thjeshtë: Ujë me kripë. Po, po. Mjafton vetëm një gotë ujë e përzier me kripë dhe do të shihni sesi kjo terapi do të funksionojë menjëherë. Kjo mund të duket si një “ilaç i gjyshes”, por tani rreth tij ka edhe një vërtetim shkencor. Dhe... 
Etiketat:

15 semundjet me te shpeshta

Spondilialtroza është një sëmundje, e cila po merr një përhapje të gjerë, ndaj dhe mjekët japin disa këshilla se si mund të evitohen dhembjet. Kështu, çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës, në darkë bëni dush me temperaturë mesatare. Evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.  Read More →

Hundet e bllokuara apo qe rrjedhin

Një hundë e bllokuar nga të ftohtit, gripi apo rrallë nga alergjia është e zakonshme në fëmijëri dhe shpesh nuk është serioze. Sekrecionet e tepërta në hundë që çon në rrjedhjen e hundëve shkaktohet nga një virus i të ftohtit. Cipa e brendshme e kanaleve të hundës infektohet, fryhet dhe shkakton bllokimin. Shkaqet e tjera mund të jenë alergjia apo ndonjë trup të huaj në hundë.  Read More →
© 2017 Keshilla.NET · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress